2,85 millió "szolidaritási vakcinát" oszt szét az EU

  • narancs.hu-MTI
  • 2021. április 2.

Katasztrófa

A leginkább rászoruló tagállamok kapnak pluszt a Pfizer vakcinájából.

Az európai uniós tagországok zöme megegyezett csütörtökön abban, hogy a lélekszámarányosan járó Pfizer/BioNTech-vakcinákból közel hárommillió adagot szolidaritásból szétoszt a koronavírus-járvány miatt "leginkább rászoruló" országok között.

Az Európai Unió által lekötött vakcinákat mindig lélekszámarányosan osztják szét a 27 tagország között. Az unió 19 tagállamának nagykövetei azonban megállapodtak abban, hogy módosítják a kvótarendszert az év második negyedévében érkező, tízmillió adag Pfizer/BioNTech-vakcina esetében, amelyet a harmadik negyedévre lekötött százmilliós szállítmányból előre kap meg az Európai Unió.

Az uniós nagykövetek által csütörtökön késő este, több napig tartó tárgyalások eredményeként tető alá hozott megállapodásról az unió soros elnökségét betöltő Portugália tájékoztatott közleményében.

 A tízmillióból 2,85 millió úgynevezett "szolidaritási vakcinából" az oltóanyagra leginkáb brászoruló öt ország kap:

  • Bulgária,
  • Horvátország,
  • Észtország,
  • Lettország
  • és Szlovákia.

Az újraelosztási mechanizmusban részt vevő országok - Belgium, Ciprus, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Írország, Olaszország, Litvánia, Luxembourg, Málta, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Románia, Spanyolország és Svédország - így kevesebb, 6,66 millió adagot kapnak. A legnépesebb uniós tagország, Németország például 1,8 millió helyett 1,3 milliót.

Három uniós ország, Ausztria, Csehország és Szlovénia elutasította a megállapodást, ezért számukra a lélekszámarányosan járó mennyiség nem változik. Ausztria Csehország iránti szolidaritásból utasította el az egyezséget, mondván, északi szomszédjának is több oltóanyagra van szüksége, hogy megbirkózzon a súlyos járvánnyal.

Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök közleményében méltatta az egyezséget, rámutatva, hogy ezzel Horvátország 747 ezer dózist kap pótlólagosan. Kaja Kallas észt miniszterelnök ugyancsak elismerően nyilatkozott az uniós szolidaritásról és együttműködésről, amely eredményeként a balti ország 62 ezer extra adagot kap a Pfizer/BioNTech-vakcinákból.

Az Európai Unió a második negyedévben a vakcinaszállítások növekedésére és az oltási kampány felgyorsulására számít. Az EU azzal számol, hogy annyi vakcina érkezik, amennyivel júliusra be lehet oltani a felnőtt lakosság legalább hetven százalékát.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.