A kínai oltást csak a lakosság 1 százaléka kérné

  • narancs.hu
  • 2021. január 15.

Katasztrófa

Pedig Orbán Viktor szerint épp azzal lehetne megoldani a helyzetet.

"Az oltásra fogékonyak legszívesebben a Pfizer/BioNTech páros vakcináját vennék fel, a második legnagyobb csoport pedig bármely engedélyezett vakcinát beadatná. A kínai oltást viszont csak a lakosság 1 százaléka kérné" - derült ki a Pulzus Kutató friss, a Napi.hu megbízásából végzett közvélemény-kutatásából. 

Hangsúlyozzák: abban minden szakértő egyetért, hogy a koronavírus-járvány megállításához a széles körű beoltottság és immunizáció vezethet csak el, illetve abban is, hogy "az elérhető vakcina a legjobb vakcina". 

Jelenleg Magyarországon az EU-n keresztül lekötött Pfizer/BioNtech és kis mennyiségben már a Moderna vakcinája is elérhet. A kormány 19,5 millió adag vakcinát kötött le eddig, ez közel 10 millió ember beoltására elegendő, de a szállítások gyorsasága és a mennyisége korlátozott. Ezért Orbánék gyakran kritizálják a közös EU-s vakcinabeszerzést, és megkezdték a kínai és orosz vakcináról a tárgyalásokat. Az orosz vakcina egyelőre engedélyeztetési fázisban van, 3000 adagot kutatási céllal küldtek belőle.

A kínai vakcinagyártók közül a kormány a Sinopharm nevű kínai gyártóval állapodott meg, amely akár egymillió adag vakcinát is tud szállítani, és amelynek az oltóanyaga elölt vírust tartalmaz. A vakcina a kínai hatóságok vizsgálata szerint 79 százalékos hatékonyságú, a készítményt szintén vizsgáló és helyben elő is állító Egyesült Arab Emírségek szerint pedig 86 százalékos - írják. Ez körülbelül megegyezik a harmadik legnagyobb mennyiségben rendelt AstraZeneca vakcinájával. Hozzáteszik: már a harmadik tesztfázis előtt széles körben alkalmazni kezdték, Gulyás Gergely szerint mostanra már 20 milliónál többen kapták meg, és súlyos reakciókról, komoly mellékhatásról nem érkezett hír.

Orbán Viktor a reggeli rádióinterjójában szintén azt hangsúlyozta, a kínai vakcinában látja a megoldást: azt mondta, ha az egészségügyi hatóság engedélyezhetőnek minősíti a vakcinát, és az emberek elfogadják, akkor a nyár előtt is visszaszerezhetjük a régi életünket. 

Az ezerfős, reprezentatív mintán végzett közvéleménykutatásban részt vevőket arról kérdezték, hogy a fent említett öt vakcina (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, kínai, orosz) közül melyiket választanák.

A válaszadók 46%-a a Pfizer vakcinájával oltatná magát, 22% pedig azt válaszolta, bármelyik engedélyezett oltóanyaggal. 5%-ot kapott a Moderna, 4%-ot az AstraZeneca, 2%-ot az orosz és csupán 1%-ot a kínai vakcina. Hozzá kell tenni, a válaszadók 20%-a egyik oltást sem szeretné megkapni a felmérés szerint. 

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.