Akár 10 méteres távolságban is fertőzhet a koronavírus – állítja több száz tudós

  • narancs.hu
  • 2020. július 6.

Katasztrófa

Az Egészségügyi Világszervezetet ezért arra kérik, gondolják újra a védekezésre vonatkozó ajánlásaikat.

Több száz tudós véli úgy, hogy a koronavírus a levegőben sokkal hatékonyabban képes terjedni, mint ahogy ezt eddig állították. Egy most készülő tanulmány szerint a vírus a fertőzött szervezetből kikerülve akár több tíz métert is képes megtenni, majd egy új szervezetbe bekerülve ismét fertőzni. A tudósok azt állítják, a koronavírus megfelelően hosszú ideig képes megmaradni a levegőben ahhoz, hogy fertőzőképes legyen, veszélyessé téve így a rosszul szellőztetett helyiségeket, autóbuszokat és más zárt tereket, még akkor is, ha az emberek hat méterre állnak. egymástól.

A fenti állítás ellentmond annak a korábbi megállapításnak, miszerint a koronavírus cseppfertőzéssel terjed, valamint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott másfél méteres távolságtartás sem tudja kivédeni a vírus terjedését.  32 ország 239 tudósa ezért arra kéri a WHO-t, hogy gondolja újra a koronavírussal kapcsolatos ajánlásait és adjon új ajánlásokat a védekezésre vonatkozóan.

Lidia Morawska, az ausztrál Queenslandi Technológiai Egyetem légköri tudósa, a levél egyik szerzője a Los Angeles Times-nak úgy nyilatkozott, 100 százalékig biztosak az állításukban.

A szakember szerint emiatt az épületekben a korábbinál sokkal alaposabb szellőztetésre lenne szükség, mindezt úgy, hogy a lehető legkevesebb levegő áramoljon vissza a termekbe.

(via hvg)

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.