Angliában elszámolhatták a koronavírus miatti halálozásokat

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. július 17.

Katasztrófa

Ha egy fertőzöttet egy busz gázolna el, akkor is megjelenne a koronavírus-statisztikában – állítja egy tanulmány.

A koronavírus-járvány angliai halálozási statisztájának  felülvizsgálatát rendelte el pénteken Matt Hancock brit egészségügyi miniszter, miután kiderült, hogy az angol egészségügyi hatóság olyan haláleseteket is koronavírus-fertőzésnek tulajdoníthatott, amelyek fő oka más betegség vagy egyéb tényező volt.

Az Egyesült Királyság egészében a legutóbbi adatok alapján 45 119-en haltak meg az új típusú koronavírus okozta Covid-19 betegségben. Angliában a jelenleg érvényes statisztika 40 528 halálos áldozatot tart nyilván.

Az Oxfordi Egyetem orvosi kutatóintézetének friss tanulmánya szerint azonban az angliai közegészségügyi hatóság (Public Health England, PHE), amelynek feladata az Angliában történt koronavírus-halálozások statisztikai nyilvántartása, olyan esetekben is a Covid-19 betegséget jelölte meg a haláleset okaként, amelyekben a halálozást valójában más tényező okozta.

A tanulmány szerint ha valakinek a szervezetében a járvány kezdete óta bármikor szűrővizsgálattal kimutatták a koronavírus jelenlétét, és az illető később elhunyt, a PHE automatikusan a koronavírus-fertőzésnek tulajdonította halál okát, és nem vette figyelembe, hogy a fertőzés kimutatása és a halálozás között mennyi idő telt el, emellett nem vizsgálta azt sem, hogy az illetőt gyógyultnak nyilvánították-e.

Az Egyesült Királyság többi országában rendszerint azok szerepelnek a koronavírus-járvány halálos áldozatainak statisztikáiban, akik a fertőzés kimutatása után 28 napon belül meghaltak.

Az Oxfordi Egyetem tanulmányának megfogalmazása szerint a PHE adatfeldolgozási módszertana alapján Angliában "soha senki nem gyógyulhat fel a Covid-19 betegségből".

Ha ugyanis egy angliai páciens koronavírustesztje pozitívnak bizonyult, ám az illetőt sikerült kigyógyítani a betegségből és hazatérhetett a kórházból, a PHE akkor is a Covid-19-járvány halálos áldozatai közé sorolja, ha a beteg három hónappal később szívrohamban meghalt vagy halálra gázolta egy busz – áll az egyetemi tanulmányban.

Carl Heneghan professzor, a tanulmányt összeállító oxfordi intézet igazgatója pénteken a BBC televíziónak nyilatkozva elmondta: a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) angliai tagozata jelenleg napi 30-35 olyan halálesetről számol be, amelyet a koronavírus-járvány okozott, a PHE napi angliai halálozási adatai azonban ezt gyakran kétszeresen vagy még nagyobb mértékben meghaladják.

Figyelmébe ajánljuk

Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.