Messze Izrael vezeti a globális oltási versenyt, mostanra az ország mintegy 9 milliós lakosságának megközelítőleg 12 százalékát beoltották műr, írta meg a BBC az Oxfordi Egyetemhez kötődő adatközlő projekt, az Our World in Data számításai és adatgyűjtése alapján.
Ezt megerősíti a Bloomberg vakcinakövető oldala is, amely szintén közel egymillió beadott oltásról és 10 százalékot meghaladó átoltottságról ír.
Az átoltottsági listán második Bahrein, harmadik az Egyesült Királyság, ez utóbbi a 1,5 százalékos átoltottsághoz közelít. Az Egyesült Államok saját terveihez képest bőven alulteljesít, január 1-én lépte át az 1 százalékot.
Az izraeli oltási kampány december 19-i elstartolása óta két hét alatt több, mint egymilló embert oltottak be, körülbelül naponta 150 ezret.
A Bloomberg adatai szerint a világon a legtöbb koronavírus elleni oltást Kínában adták be, mintegy 4,5 milliót.
Izrael az egészségügyi dolgozókat, 60 év fölöttieket, a magas kockázatú, veszélyeztetett csoportokat priorizálta az oltási rendjében.
Az oltásra a világon először engedélyezett Pfizer-BioNTech vakcinát használják.
Izrael nem használ vakcinaregisztrációs rendszert, az egészségügyi ellátórendszerén keresztül az állam keresi fel a priorizált csoportokba tartozó lakosokat.
A vakcinaterítés logisztikai nehézségeit azzal oldották meg, hogy tovább osztották a speciális hűtést igénylő Pfizer-vakcina-szállítmányokat, így a nagy városoktól távolabbi közösségekhez is gyorsan el tudták juttatni a vakcinát.
Benjámin Netanjahu, Izrael miniszterelnöke azt mondta: Izrael már februárban kilábálhat a járványból.