Megérkezett az első AstraZeneca-szállítmány

  • narancs.hu
  • 2021. február 6.

Katasztrófa

Több, mint 40 ezer adag.

Az Európai Bizottság január 29-i feltételes forgalomba hozatali engedélyét követően február 6-án, szombaton megérkezett Magyarországra az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca közösen fejlesztett koronavírus elleni vakcinája - írja közleményében az AstraZeneca.

Az első szállítmány 40 800 adagot tartalmaz, március végéig pedig összesen várhatóan több százezer COVID-19 VaccineAstraZeneca érkezik majd hazánkba. A vakcinából fejenként két adag kell, a ma érkezett szállítmány tehát 20 400 ember beoltására alkalmas.

Az Operatív Törzs tegnapi tájékoztatója szerint az AstraZeneca vakcinájával a 60 év alatti krónikus betegeket kezdik oltani, valószínűleg azért, mert a klinikai vizsgálatok során nem keletkezett elég adat arról, mennyire hatásos a vakcina az 55 év feletteik körében.

A vakcina hatásossága körül általában is van néhány ellentmondás. Az Európai Gyógyszerügynökség értékelése szerint a vakcina 60 százalákos hatásosságot mutatott a tünetes megbetegedésekkel szemben. 

A cég újabb vizsgálatokra hivatkozva azt írja, "a vakcina bizonyítottan 100 százalékos védelmet nyújt a súlyos megbetegedéssel, a kórházi kezeléssel és a halálozással szemben."

Az általános védettség a közlemény szerint így alakul: "az első dózis után a védelem 75% feletti (konfidencia intervallum: 59%-86%), a hatékonyság pedig növekszik a beadott dózisok közti eltelt idő legfeljebb 12 hétre növelésével. Az adagok közötti időtartam 12 hétre emelése esetén a vakcina hatékonysága 82%-os (CI: 63%-92%)."

A magyar kormány összesen 6,54 millió adagot kötött le a közös EU-s beszerzés keretében az AstraZeneca vakcinájából. 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.