Modernából csak fél adag jár harmadik oltásként

  • narancs.hu
  • 2021. november 2.

Katasztrófa

De a gyártó maga is ezt tanácsolja. 

Harmadik, azaz ismétlő oltásnak csak fél adagot adnak be a Moderna vakcinából – derül ki a Telex cikkéből. 

A lapnak egy olvasója jelezte, hogy harmadik oltásra csak fél adagot kapott, mert az oltás beadásánál jelen lévő orvos a hivatalos eljárásrendre hivatkozva arra utasította a vakcinát beadó nővért, hogy csak fél adagot szívjon fel a fecskendőbe.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ezzel kapcsolatban később kérdésre arról tájékoztatta az illetőt, hogy ha az első két oltása is Moderna volt, akkor az orvos és a nővér az előírásnak megfelelően jártak el, mert módosult október 25-én móduslt a vakcina alkalmazási előirata. Eszerint

emlékeztető oltásnak 0,25 ml-t kell beadni, amely 50 mikrogramm mRNS-t, az alapimmunizációs adag felét tartalmazza. 

A Moderna szerint egyébként így kevesebb mellékhatása is lesz a harmadik oltásnak, és több oltóanyag is marad a világon. Az emlékeztető oltás hatékonyságát egyébként ez nem érinti, a Moderna vakcinában amúgy is több mint háromszor annyi (100 mikrogramm) mRNS található, mint a Pfizer–BioNTech vakcinájában (30 mikrogramm). A harmadik oltás felezése így megfelel a gyártó ajánlásának, de a nemzetközi protokolloknak is. 

A lap hozzáteszi, ugyanakkor 

csak az egészséges immunrendszerű emberek harmadik oltásánál adnak be fél adagot.

Az alkalmazási előírás szerint a csökkent immunválaszra képes betegek, azaz a súlyosan immunkompromittált, 12 éves és annál idősebb emberek esetében teljes adagot javasolnak harmadik oltásként.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.