Sós vizes gargalizálást, gyógynövényes teát ajánl Észak-Koreai a koronavírus fertőzésre

  • narancs.hu
  • 2022. május 20.

Katasztrófa

Súlyos az országban a járványhelyzet, mert a lakosság oltatlan. Nem áll rendelkezésére elég koronavírusteszt ahhoz, hogy felmérjék a járvány valós elterjedését.

Észak-Korea épp a koronavírus omikron variánsának terjedése ellen küzd, de mivel nincsenek vírusellenes gyógyszereik, alternatív gyógymódokat kínál az állam a betegeknek – írja a BBC.

A Rodong Simnun újság azoknak a betegeknek, akiknek nincsenek súlyos tüneteik gyömbér-, fűzfalevél- vagy loncteát ajánl. A BBC megjegyezi, a forró italok enyhíthetik a Covid egyes tüneteit, például a torokfájást vagy a köhögést, és segíthet a folyadékpótlásban, ha a betegek a normálisnál több folyadékot veszítenek. A gyömbér és a fűzfalevél emellett enyhíti a gyulladást és csökkenti a fájdalmat. A vírusra azonban hatástalanok.

Az észak-koreai állami média nemrég interjút készített egy házaspárral, akik azt javasolták, hogy reggel és este sós vízzel gargarizáljanak az emberek. Arról is beszámoltak, hogy ezer tonna sót küldtek Phenjanba, hogy "fertőtlenítő oldatot" készítsenek belőle.

A súlyosabb betegeknek azt tanácsolják, használjanak fájdalomcsillapítókat, például ibuprofent, valamint amoxicillint és más antibiotikumokat. Az ibuprofén (és a paracetamol) csökkentheti a lázat és enyhítheti az olyan tüneteket, mint a fejfájás vagy a torokfájás. Azonban a vírus ellen ezek is hatástalanok.

Az észak-koreai egészségügyi rendszer Phenjanon kívül rendkívül gyenge, mindenben hiányt szenved, ráadásul jelenleg súlyos az országban a járványhelyzet, mert a lakosság oltatlan.

Szerdára 232 ezer új koronavírus-fertőzöttet jelentettek Észak-Koreában, ezzel a fertőzöttek száma meghaladta az 1,7 milliót. De Phenjannak nem áll rendelkezésére megfelelő mennyiségű koronavírusteszt ahhoz, hogy felmérjék a járvány valós elterjedését, ezért a lázban szenvedők számáról adnak hírt. Nemzetközi járványügyi szakértők szerint a valós fertőzöttség sokkal magasabb lehet Észak-Koreában, hiszen a Covid nem mindig okoz lázat, így tesztelés hiányában sokaknál nem mutatható ki, hogy elkapták-e a vírust.

(BBC)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.