Már Franciaországban is megvan az első igazoltan majomhimlős eset: a 29 éves férfi a Párizs környéki Ile de France régióban, az ország legsűrűbben lakott vidékén él, és annyit közöltek róla, hogy nem járt a fertőzés által érintett országokban.
Az elvileg nehezen terjedő betegség az utóbbi napokban több helyen is megjelent a világon, az Egyesült Államokból, Kanadából, Portugáliából, Spanyolországból, Svédországból, Olaszországból és az Egyesült Királyságban is jelentettek eseteket.
Bár csak egy-egy esetről van szó, ahhoz képest sok és furcsa, hogy a főként Nyugat-Afrikában előforduló majomhimlő nagy ritkán és csak elvétve szokott máshol megjelenni. Úgy tudni, a fertőzöttek egyike sem járt Nyugat-Afrikában.
Egyelőre nem vagy csak részben ismert a fertőzések forrása és mintázata, a megbetegedések nem köthetők egymáshoz. Nagy erőkkel zajlik a járványügyi nyomozás.
A majomhimlő influenzaszerű vírusfertőzés, hámsérüléseken, nyállal vagy a levegővel kifújt cseppek útján, illetve a beteg által megérintett tárgyak közvetítésével terjedhet. Két-három napos lázzal kezdődik a betegség, ami fejfájással, izomfájdalommal és levertséggel párosulhat. Majd a testen, főleg az arcon, a kézfejen és a talpon hólyagok jellenek meg, amik később elhegesedhetnek és erősen viszkethetnek. A hólyagok a nyálkahártyán ls a nemi szerveken is megjelenhetnek.
A betegek többsége 2-4 hét alatt felépülnek. A majomhimlőnek két fő törzs létezik: a kongói, amely súlyosabb, és akár 10 százalékos halálozással jár, illetve a nyugat-afrikai törzs, amelynek halálozási aránya 1 százalék. A betegség lappangási ideje 5 és 21 nap. Az fertőzöttek nagy része gyenge immunrendszerű.