Többfokozatú járványügyi szabályokkal készülnek a britek a karácsonyra

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. november 22.

Katasztrófa

Decembertől megerősített többfokozatú készenléti rendszer veszi kezdetét Angliában.

Boris Johnson miniszterelnök vasárnap estére soron kívüli kormányülést hívott össze a karácsony előtti időszakra szóló védekezési tervek véglegesítésére. A londoni miniszterelnöki hivatal vasárnapi tájékoztatója szerint a korábbihoz hasonló, de egyes elemeiben megerősített többfokozatú készenléti rendszer lép életbe Angliában a koronavírus-járvány megfékezését célzó jelenlegi zárlat december eleji lejárta után.

Boris Johnson (aki egyébként épp karanténban van) elmondása szerint a korábbinál több országrész kerül a háromfokozatú készenléti rendszer legmagasabb, vagyis legszigorúbb fokozatának hatálya alá, és az egyes fokozatok alapján előírt intézkedéseket is megerősítik.

A jelenlegi egységes intézkedések egyébként november 5-én léptek érvénybe és december 2-jelentenek Anglia egészére kiterjedő korlátozásokat:

  • Ennek alapján az Angliában élők jelenleg csak meghatározott indokokkal hagyhatják el otthonukat. Ezek közé tartozik az orvosi ellátás, az alapvető szükségleti cikkek és a gyógyszerek beszerzése, a munkahelyre utazás azok esetében, akik otthonról nem tudják ellátni munkájukat, illetve a szabadtéri testedzés.
  • Ezenkívül mindenki csak egy, vele nem egy fedél alatt lakó emberrel találkozhat szabadtéren is, a nem egy háztartásban élők pedig nem látogathatják egymást lakásban, még a családtagok sem.
  • Mindemellett a nem alapvető szükségleti cikkeket árusító boltok, valamint a pubok, a bárok és az éttermek is bezártak.

A brit kormány korlátozó intézkedései rendszerint csak Angliára terjednek ki, mert az egészségügyi szabályozás az Egyesült Királyság többi országában - Skóciában, Walesben és Észak-Írországban - a helyi kormányok hatáskörébe tartozik.

Ez a korlátozás ér véget december 2-án, és ennek helyébe lép a tervezett régi-új, a korábbihoz képest megszigorított többfokozatú készenléti rendszer.

A brit kormány rendre hangoztatott célja az, hogy e korlátozásokkal olyan szintre szorítsa le járvány terjedési ütemét, amely karácsonyra lehetővé teszi az intézkedések szigorának enyhítését.

A legfrissebb számok máris a koronavírus-járvány terjedésének jelentős lassulását mutatják.

Az egészségügyi minisztérium adatai szerint a szombat estével zárult egy hétben 149 027 új koronavírus-fertőzést azonosítottak szűrővizsgálatokkal az Egyesült Királyság egészében, 23 888-cal, 13,8 százalékkal kevesebbet, mint az egy héttel korábbi azonos időszakban.
Szombaton 19 875 új fertőzést szűrtek ki országszerte, csaknem hétezerrel kevesebbet, mint múlt szombaton.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.