Trump kiakadt a WHO-ra, belengette, hogy az USA nem finanszírozza többé

  • narancs.hu
  • 2020. április 8.

Katasztrófa

Az amerikai elnök azzal vádolja az ENSZ közegészségügyi hatóságát, hogy Kínához húz.

A washingtoni kabinet elgondolkodik az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) nyújtott hozzájárulás felfüggesztésén – közölte az amerikai elnök a Fehér Házban kedden este, a koronavírus elleni intézkedéseket összehangoló kormányzati munkacsoport szokásos napi sajtótájékoztatóján.

Donald Trump először azt közölte, hogy kormányzata felfüggeszti a hozzájárulását, majd néhány perccel később úgy fogalmazott: egyelőre csak tanulmányozzák ennek lehetőségét. "Azt nem mondom, hogy nem fogom ezt meglépnit" – hangoztatta az amerikai elnök.

Trump kedden délután egy Twitter-bejegyzésében már élesen bírálta az ENSZ szervezetét, Kína iránti elfogultsággal vádolva a WHO-t. Úgy fogalmazott: az intézményt "nagyrészt az Egyesült Államok finanszírozza", az mégis "erősen Kína-párti".

Felemlegette azt is, hogy a járvány kitörésekor a szervezet azt tanácsolta: az Egyesült Államok maradjon nyitott Kína felé. "Vajon miért adott nekünk a WHO ilyen elhibázott ajánlást?" – tette fel a kérdést bejegyzésében Trump.

A sajtókonferencián az elnök kitért a járványhelyzetre és annak gazdasági következményeire.
"Félelmetes kihívásnak" nevezve a Covid-19-et, azt mondta, hogy az új típusú koronavírus okozta betegség aránytalan mértékben sújtja az Egyesült Államok afroamerikai közösségeit.

Anthony Fauci, a kormányzati munkacsoport tagja, az allergológiai és fertőző betegségekkel foglalkozó országos intézet igazgatója azt mondta, a koronavírus elsősorban a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőkre, a cukorbetegekre, az elhízottakra veszélyes, és ezek a bajok elsősorban az afroamerikaiak körében gyakoriak.

"Ez nagyon szomorú, de pillanatnyilag csak annyit tehetünk, hogy a lehető legjobb egészségügyi ellátásban részesítjük őket" – mondta Fauci.

Trump közölte, hogy az országos stratégiai készletben 8675 lélegeztetőgép áll a tagállamok rendelkezésére, és az elkövetkező hetekben a szövetségi kormány 110 ezer újabb készüléket szállít a kórházakba. Megemlítette, hogy az Egyesült Királyság 200 lélegeztetőgépet kért Washingtontól.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.