A Székesfehérvári Járási Hivatal Népegészségügyi Osztály tisztifőorvosa kedden összehívta a járáshoz tartozó települések polgármestereit és háziorvosait – értesült lapunk. Úgy tudjuk, a nem hivatalos, telefonon történt invitálás kötelező erejű volt, ám a fertőzésveszély miatt nem mindegyik település delegáltatta magát. A neve említésének mellőzését kérő polgármester megdöbbent, hogy járványhelyzetben éppen a védekezésért felelős tisztifőorvosi hivatal hoz létre fertőzésveszélyes csoportos találkozót egy zárt térben. Sem ő, sem a település háziorvosai nem vettek részt a megbeszélésen, már csak azért sem, mert egyikük 65 év feletti és nincs helyettesítője. Mint mondta, a meghívást azzal is nyomatékosították, hogy a településre nézve költségvonzatai lesznek a bevezetendő intézkedéseknek, ennél többet azonban előzetesen nem közöltek.
Megkérdeztük a székesfehérvári járás tisztifőorvosát, Varga Erikát, járványhelyzetben miért számos fizikai kontaktust teremtő találkozóra hívták össze a járási települések vezetőit és háziorvosait, de nem kaptunk választ, ahogyan arra sem, hogy mi volt a találkozó napirendjén.
A 2013-tól létező székesfehérvári járás Magyarország egyik legnagyobb és egyik legnépesebb járása. Egy megyei jogú város, Székesfehérvár, két város, továbbá négy nagyközség, 18 község tartozik hozzá. Úgy értesültünk, a Fejér megyéhez tartozó gárdonyi járást is bevonták a tájékoztatásba, amihez két város és 8 község tartozik. Azt is hiába tudakoltuk, hány fő jelent meg a rendezvényen. Ha az érintett települések elöljáróit, háziorvosait összeadjuk, becslésünk szerint a száz főt megközelítő vendéglista sem zárható ki.
Az országos tisztifőorvos tájékoztatója alapján arra következtettünk, a járási találkozót az összevonandó háziorvosi és gyermekorvosi praxisok miatt tarthatták, mivel járásonként összevonnak több háziorvosi és házi gyermekorvosi praxist, ügyeletet. „Akut betegellátó központokat” hoznak létre, amelyekben külön foglalkoznak majd a légúti, és nem légúti panaszokkal jelentkező páciensekkel. Kásler Miklós a miniszteri utasítást március 21-én küldte meg a járvány elleni védekezésért felelős országos tisztifőorvosnak, Müller Cecília pedig március 24-én állt a nyilvánosság elé a háziorvosi ellátás racionalizálásával, amelyet az orvos-beteg találkozások számának csökkentésével indokolt.