Avantgárd és alumínium - IV. Sínbusz Kultúrcsempész Fesztivál

  • Urfi Péter
  • 2011. október 13.

Képzőművészet

Kulturális közvetítés: szerb és magyar írók, koncertek a restiben, performanszok a peronon. Laza és kedves összművészeti hétvége Szegeden és Szabadkán - meg a kettő között.

Kulturális közvetítés: szerb és magyar írók, koncertek a restiben, performanszok a peronon. Laza és kedves összművészeti hétvége Szegeden és Szabadkán - meg a kettő között.

Ez egy barátságtalan dal - hörgi a mikrofonba drMáriás, a félig amatőr, ám egészen szórakoztató Tudósok frontembere. A szegedi vasútállomás restije megtelik fiatalokkal és művészekkel, koncert és felolvasás tartatik. DrMáriás napra pontosan húsz évvel ezelőtt menekült át a határon - ez alkalomból eljátsszák a Bevándorló bluest. Az együttes barátságtalansága nagyon jól jön, mert nélküle a cukiság rögvest tűréshatár fölé szökne: a szervezők ugyanis mindenféle háztájival traktálják a közönséget, ellenállhatatlan kedvességgel. Kollár Árpád és Orcsik Roland költők süteménnyel, házi pálinkával, Dezső nevű kiskutyával, pár hónapos kisbabával és a Megy a gőzöst éneklő kisleánnyal is készültek. Mire delet üt az óra, már fesztiválhangulat van, pedig még be sem döcögött a vonat.

Mikor a Piroska megérkezik, Farkas Tamás, a szünet nélkül mosolygó, lehengerlő ceremóniamester nagykalapban, megafonnal feltereli a népet, és a határig meg sem állunk. A meghitten lehasznált kocsiban Sopotnik Zoltán olvas, második kötetéből a K.U.K.O.R.E.L.L.Y.-ciklust, aztán a Csakapetri című verset: "ugyanúgy vonzotta a mocsok, mint engem. / Ha szólhatnék hozzá, tegezve tenném." Kukorelly Endre a mellette lévő ülésen mosolyog, és bizonyára Petri is bólogat valahol. Röszkén leszállunk, vámellenőrzés és útlevélosztás: megafonba mondják a neveket, a vigyorgó határőr egyesével adogatja viszsza az iratokat hetven embernek. Valaki gitározik, előkerülnek az ingyensörök, aztán színre lép a rendezvény főszereplője: a sínbusz. A legenda szerint Hitler is ilyen géppel száguldozott, és a mi járművünk ugyancsak a német ipar büszke terméke: schienenbus, sinobus, a magyar nép ajkán Zsuzsivonat, a költők szerint Ezüst Nyíl. Félig busz, félig vonat, délceg alumíniumkasztni, amely 20 km/óra sebességgel röpíti napi 5-10 utasát a szerb határon át és vissza. Most kicsit többen vagyunk, üdvrivalgással indulunk. És imigyen szóla Kukorelly: "Huszonöt vagy harminc vagy 35 nem fizető / néző néznek / hallgat szépen ül leveszi a / kabátját nem veszi le a kabátját / az első két sor üres a harmadikban ül egy."

Igen, ilyen egy úgynevezett irodalmi est, és ezen a ponton válik világossá, hogy a Sínbusz mennyire más. Hogy minden bizonnyal nincs még egy ilyen vonzó, életrevaló, radikális, ugyanakkor barátságos irodalmi ajánlat Magyarországon. Egyetlen komolyabb döccenés van a programban, az is tanulságos. Jeles András, a kultikus rendező kezd felolvasásba. A közönség vidám és hangos, egyszerre figyelnek és beszélgetnek, erre azért lehetett számítani. De Jeles primadonnát játszik: "Én színházi ember vagyok, és ha ez nézőtér lenne, úgy kiraknám a dumásokat, mint macskát szarni." Olvas még kicsit az amúgy érdekes, Rorschach-tesztet megidéző szövegéből, aztán káromkodva félbehagyja. Ami egyszerűen annyit jelent, hogy - bár ő "színházi ember" - minimális közegérzékenysége sem volt, nem értette az esemény dramaturgiáját, nem értette, hogy ez most: más. Hogy ugyanis a felolvasások és koncertek és performanszok kétnapos sorozata itt végre nem a jólneveltség, a csendes köldöknézés és a céltalan önreprezentáció terepe, hanem egy újszerű, laza művészeti együttlét lehetősége volt. Persze a közönség bekiabál, beszélget, urambocsá' alkoholt fogyaszt - cserébe viszont aktívan reagál, és ha jót hall, éljenez. A versolvasás mint rockkoncert.

Palicsnál Tolnai Ottót szólongatják, Csáth Géza az egykori demarkációs vonal körül ólálkodik, Kosztolányi a szabadkai állomáson vár ránk - a romantikus képzelgések barátai sem unatkoznak az indokolatlanul hosszú úton. Miközben a rendezvény végig nélkülöz mindenféle nosztalgiát és pátoszt, a helyszíneknek mégis erejük van. Évtizedekig kéziratokat csempésztek errefelé, és volt olyan író, aki most felolvasott, de régebben rendszeresen ruhákat lopott át a határon. Azt sem nehéz belátni, hogy a Sínbusz kulturális kétirányúsága is több mint szólam: odafelé magyar írók olvasnak, részben szerb fordításokkal kísérve, visszafelé fordítva. 'k nem ismernek minket, mi nem ismerjük őket - de most pár nevet azért megjegyeztünk. A programokat nem részleteznénk: Jelessel beszélget Radics Viktória, filmvetítés a szabadkai punkokról, kiállításmegnyitó és Tudósok-koncert egy klubban, másnap felolvasások és beatbox a szabadkai restiben, zenélő költők estje Szegeden. Az egyik vers jobb, a másik rosszabb - nem ez a lényeg.

Mikor megérkezünk Szabadkára, Aaron Blum kötetbemutató performanszát látjuk, majd Perovics Zoltán emlékezik a szegedi Benda Balázsra egy szellemidéző szeánszban. A két nap alatt zene és irodalom egybefolyik, a programok nagy része reagál a közegre, ahol létrejön, és az egész folyamat, a hangok és a szavak, az utazás és a beszélgetések valami új minőséggé állnak össze. Nehéz nem arra gondolni ilyenkor, hogy a Vajdaság szerb és magyar irodalmi kultúrájában még mindig él és virul egy jófajta avantgárd hagyomány, míg nálunk az irodalmi élet unalmas és kiszámítható, óvatos és konzervatív. A megbízható minőségű burek és a meglepően olcsó cigarettaárak mellett ezért is érdemes felszállnunk a sínbuszra.

Szeged-Szabadka, október 1-2.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.