Kiállítás

Fokról fokra tűnik el

Vera Molnar: Machine Imaginaire

  • Áfra János
  • 2020. szeptember 6.

Képzőművészet

Ma már magától értetődő, hogy a számítógép és az algoritmusok a művészet eszközévé tehetők, de a 96 éves Vera Molnar az elsők közt ismerte fel az ebben rejlő lehetőséget. A kezdeti értetlenség ellenére idővel az egyik legnagyobb hatású, legjobban értékesíthető magyar művésszé vált, akinek a munkásságát választott hazájában, Franciaországban is nagyra tartják. A debreceni MODEM Machine Imaginaire című kiállítása, ha nem is a kezdetektől, de méltó módon mutatja be ezt a progresszív szemléletben, mégis organikusan bontakozó életművet.

Vera Molnar már a Magyar Képzőművészeti Főiskola hallgatójaként is kísérletezett az absztrakt, geometrikus festészettel, aztán 1947-ben ösztöndíjjal Olaszországba ment, majd előbb egy rövid időre szóló vízumot szerzett Franciaországba, hogy aztán férjével, a szintén művész – de később egyre inkább a vizuális percepció számítógépes kutatására koncentráló – François Molnarral végleg emigráljanak. Az anyaországi művészközegben emiatt sem vált ismertté a munkássága, és tevékenysége annak ellenére is későn fejtette ki hatását a következő generációk tagjaira, hogy sokan a számítógépes grafika legnagyobb úttörőjének tartják. A budapesti Vasarely Múzeum közelmúltbeli, épp a karantén elrendelése előtt bezárt, Kód és algoritmus – Hommage à Vera Molnar című tárlata viszont túlnyomórészt hazai pályatársak generatív műveivel tisztelgett úttörő életműve előtt. Ezzel párhuzamosan a Kiscelli Múzeum oratóriumában kapott helyet a Rendetlenség a rendben – Vera Molnar művészete, amelynek képanyagával a MODEM új kiállítása jelentős átfedésben van. Ám Debrecenben a Szöllősi-Nagy–Nemes Gyűjtemény mellett Antal Péter, Rechnitzer János és az egri Kepes Intézet kollekciójából is megtekinthetők darabok, illetve a gyűjtők egy-egy rövid videóban felidézik a művésszel kapcsolatos élményeiket, elemzik a számukra fontos képeket is, támpontokat adva az értelmezéshez.

Az előző, budapesti kiállítás után különösen szembeötlő volt, mennyivel jobban illeszkednek ezek az analitikus munkák a MODEM letisztult, átstrukturálható tereibe – az összhatásában fekete-fehér dominanciájú anyagot a szürke falak ízlésesen fogják egybe. Elegáns megoldás továbbá, hogy a bejárattal szemben lévő falfelületen a kiállításon szereplő Transzformáció 15 (1975) című akrilkép részlete tűnik fel nagyméretű, kézzel festett reprodukcióként.

Ahogy a legutóbbi Vera Molnar-tárlatot, úgy ezt az összeállítást sem a kronológia elve szervezi, és az anyagot nem osztották fel élesen elkülöníthető szekciókra, viszont helyenként – hol a képekkel egy síkban, hol nagyobb méretben azok fölé komponálva – a művésztől származó idézetek jelennek meg a falakon, felhíva a figyelmet néhány fontos összefüggésre.

Körülbelül száz mű kapott helyet a térben, mégsem beszélhetünk életmű-kiállításról, hiszen hiányoznak Molnár korai, az első (1960-as, zürichi) csoportos kiállítás előtti munkái. Míg a Kiscelli Múzeumban egy egészen korai absztrakt festmény, a Kompozíció (1951) is látható volt, addig a MODEM kiállításának legrégebbi darabjai a 400 kék négyzet ’A’ és ’B’ (1966) című olajfestmények, valamint a Megszakítások No 1 (1968) című tintarajz. Előbbiek esetén a kék különböző árnyalataiban váltakozó négyzetek teremtette ritmus, utóbbinál pedig az egyforma hosszúságú, egymást metsző egyenes vonalak sűrűsödési és ritkulási pontjai szervezik a figyelmet.

A kiállítás címeként megjelenő Machine Imaginaire Vera Molnar azon 1959-ben kidolgozott módszerére utal, amellyel a képi ábrázolást szisztematikusan vizsgálva, képzelt programok logikájára épülő sorozatokat kezdett készíteni. 1968-tól aztán ténylegesen is bevonta az alkotásba a számítógépet, viszont a generált darabok közötti szelekció esélyét fenntartva meg akarta tartani azt „tökéletes szerszám” minőségében (lásd: Molnár Vera: Képkönyv – elektronikus számítógépen = Új képkorszak határán – A számítógépes grafika és animáció kezdetei Magyarországon, szerk. Peternák Miklós, Bp., Számalk, 1989, 36.). Újabb lépés volt az 1970-es évek közepétől a Molnart program, a kódolt véletlen alkalmazása. Ez a kiszámíthatóságot oldó változó sajátszerű vizuális megoldásnak bizonyult, amely tetten érhető például az új eljárásra már címével rámutató 1% rendetlenségben (1974) is. (Ebben az időszakban, 1976-ban rendezték meg Londonban a művész első önálló kiállítását.)

A MODEM-ben megfigyelhető, hogy Vera Molnar valójában nem fordult el véglegesen a manuális technikáktól, sőt, a számítógép generálta giccs 90-es évekbeli elterjedésével egyre inkább visszatért a machine imaginaire alkalmazásához. A már a 80-as években készített Anyám levelei sorozatnak is vannak egyedi és sokszorosított grafikai variációi. A vitrinben néhány szitanyomatot szemlélhetünk meg (1990), amelyek szorosabban kapcsolódnak a művész anyjának Magyarországról küldött leveleire jellemző gótikus, a sorvégek felé pedig kuszábbá váló betűk összhatásához, de a falon két csapongóbb generált grafika (1988) is feltűnik – szemléltetve a kézírás és a firkaszerű képek szoros vizuális kapcsolatát.

Bár Vera Molnar a kézírás szimulációit a „könnyen érthető” tartományban tett „kirándulás”-nak tekintette (lásd: A kerékbe tört négyzet – Molnár Verával beszélget Vámos Éva, Balkon, 1995/3, 15.), valójában műveinek címadásával és a mozgósított formákkal is rendre kijelöl személyes és szakmai vonatkozási pontokat, amelyek segítik az értelmezést. Ezt jelzik például a Dürer (leginkább a Melankólián [1514] látható bűvös négyzete), Cézanne (leginkább a Sainte-Victoire-hegyről készült analitikus képei) és Klee (a felületet képmezőkre bontó absztrakciója) által inspirált művek címei. Mindhárom kutatói igénnyel dolgozó alkotó nagy hatással volt Vera Molnar művészeti gyakorlatára. Az Albrecht Dürer-metamorfózisok (1994–2017) című lézermetszet fázisképein például a reneszánsz mester szignója alakul át Molnar monogramjává, a hagyományfolytonosságot hangsúlyozva így egy időtálló alumíniumötvözet csillogó felületén.

A VM monogram (1990) esetén is a cím irányítja a befogadást, így minősülnek át az akrilfestmény szabálytalanul elrendezett, egymásba érő fekete téglalapjai vonalakká, és az egyik „vonal” betűszárként a művész nevének kezdőbetűivé. A láthatótól az olvashatóig 1–36 (2007) című, nagyszabású monokróm szitanyomat-sorozat is hasonló optikai játékra hív. Négy sorba rendezett képei elsőre egy folyamatábra részeinek tűnnek: balról jobbra haladva egyre kevésbé vehetők ki az egyébként is összecsúsztatott, a betűvastagság változása miatt egyre sűrűbben rétegzett, így absztrakt felületté váló szöveges elemek, amelyek a jobb szélre eső képeken már majdnem egészen beborítják az alapot. Az átalakulás és a felcserélés – például a fekete és a fehér, a szövegszerű és a képszerű – dinamikája uralja ezt a kompozíciót, amelynek darabjait közelről szemlélve felismerhetővé válik, hogy a képeken valójában az ismétlődő szerzői név fokról fokra tűnik el.

MODEM, Debrecen, nyitva: október 4-ig. Kurátor: Süli-Zakar Szabolcs.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.