Regék és mondák - Miskolci Nemzetközi Operafesztivál (2.)

Miskolcról postázott első beszámolónk az immár visszatérő vendég, a zsenigyanús orosz rendező, Dmitri Bertman méltatásával zárult, s a sors úgy hozta, hogy a fesztivál hátralévő részét ugyancsak a visszajáró fellépők operaprodukciói avatták valóban élményszerűvé, s alighanem tartósan is emlékezetessé. László Ferenc

Miskolcról postázott első beszámolónk az immár visszatérő vendég, a zsenigyanús orosz rendező, Dmitri Bertman méltatásával zárult, s a sors úgy hozta, hogy a fesztivál hátralévő részét ugyancsak a visszajáró fellépők operaprodukciói avatták valóban élményszerűvé, s alighanem tartósan is emlékezetessé. Jelesül két mintaalakulat, a német Gerai Állami Színház társulata, valamint a Kocsis Zoltán vezette Nemzeti Filharmonikusok együttese emelkedett ki újfent az idei felhozatalból is. Részint elhomályosítva, részint jótékonyan feledtetve ezzel, mondjuk, a Prágai Nemzeti Színház pazar díszletű, ám történetiségében kissé megkopott, s hozzá a tehetséges énekesek dolgát a zenekar merőben problematikus játékával megnehezítő Don Giovanniját, vagy éppenséggel a kolozsváriak kevéssé meggyőző és invenciózus, kedélytől korántsem kicsattanó Erkel-vígoperáját, a Saroltát.

*

A százezres népességű türingiai város, Gera daltársulata a tavalyi Wozzeck után idén egy Britten-operát, az 1946-os Lukrécia meggyalázását hozta el Miskolcra. A római előidők mondáját, azaz a zsarnoki erőszaktétel és a szégyen elől a halálba menekülő patríciusfeleség történetét (mely történet egyébiránt a királyság bukásának és a köztársaság megalapításának direkt előzményeit meséli) keresztény morálfilozófiával és krisztusi allúziókkal újrafogalmazó opera felettébb szolid előadási hagyománnyal rendelkezik hazánkban - úgyannyira, hogy magunk hamarjában csupán a 2008-as Mezzo Operaverseny Telihay Péter által rendezett, legfeljebb ha felében-harmadában sikerült produkcióját tudjuk felidézni. A barátkoztató ismerkedés tehát megkésettségében is roppant időszerű, s eme aktus sikerét a lehető legrokonszenvesebben segítette elő Matthias Oldag kulturált, visszafogottságában is mindvégig érzékletes rendezése. A deklaráltan az antik történet és a modern közönség közé állított egy-egy személyes férfi és női kórus szépelgőn filozofáló, olykor meg már-már bicskanyitogatón "költői" mondatait ugyan ez a jószerint minimalista rendezés sem tudta teljes mértékben elfeledtetni velünk, ám Britten kamarazenekarra hangszerelt operájához nagyon is illett a geraiak pasztellben tartott előadásmódja. Halvány elégületlenségre mindössze az erőszaktétel jelenetének kissé esetlen kivitelezése adhatott okot, némi értetlenkedést pedig a zeneszerző arcképének kifüggesztése válthatott ki egyesekből - különösképp, mert e fotó csupán egyetlenegy alkalommal jutott szerephez, midőn a női nem csodálatra és rajongásra érdemes vonásait énekeltette meg a librettó. Az Eric Solén vezényelte nagyszerű zenekart és a fiatal énekeseket mindazonáltal még ennyi kifogás sem érhette, s bár a címszerepet alakító Solgerd Isalv vokális teljesítménye nyilvánvalóan nem mérhető össze az ősbemutató Lukréciájával, azaz Kathleen Ferrier-vel, azért női kisugárzásából csakúgy gazdagon kistafírozta az erényében megtiport asszony figuráját, mint félreismerhetetlen emberi tisztaságából. Míg a két elbeszélő, Bianca Koch és Christoph Genz a részvétteljes együttérzés jelenvalóságát bizonyították - az opera szövegkönyvének szellemében, s egyszersmind dacára annak.

*

Ugyancsak antik történetet, igaz, római monda helyett görög regét hozott a fesztiválra s telepített a Miskolci Nemzeti Színház kényelmetlenül szűkösnek bizonyuló színpadára Kocsis Zoltán, aki ezúttal Richard Strauss 1938-as, érdemtelenül mellőzött egyfelvonásosát, a Daphnét választotta ki újrafelfedezői ténykedésének tárgyául. Már az iménti "érdemtelenül mellőzött" szókapcsolat is e vállalás fényes sikerét igazolja, hiszen éppenséggel ez a koncertszerű előadás segített hozzá sokunkat a felismeréshez, hogy a sorban tizenharmadik Strauss-opera nem öregkori botlás vagy hanyatlási tünet, hanem igazi sűrű és intenzív zenei alkotás - dúsan felszerelve poétikus szépségű pillanatokkal és eksztatikus csúcspontokkal. Az Apollón szerelmétől megkísértett s az elől menekülni vágyó nimfa, a babérfává változó Daphne "bukolikus tragédiája" már a zenekari bevezetés első - hangulatteremtő kuriózum gyanánt havasi kürttel gazdagított - perceiben isteni jelenlétet, epifániát ígért, s a folytatás többszörösen beváltotta reményeinket. Például és kiválólag azáltal, hogy a földre szállt isten szólamában egy igazi fényes, hősi színezetű tenort hallhattunk, hála a szlovén Janez Lotric pompás diszpozíciójának. De éppígy kijárt a hálaadás, s hogy a vallásgyakorlati terminológia körében maradjunk, az adoráció az opera másik igényes tenorszerepének megformálásáért, melyre Horváth István vállalkozott - a hangfaj szenvedélyesebb és egyúttal sérülékenyebb, mondhatni emberibb jellegét kidomborítva. S éppen nem utolsósorban, jócskán kiérdemelte tömjénezésünket a címszerep birtokosa, Rost Andrea, aki úgy lehet, legelső Richard Strauss-szerepét énekelte ezen az estén: a koncertszerű formán is átütő, elementárisan szeretetre méltó színpadi jelenségként, szólamát az olykori forszírozás mellett is majd' mindvégig gyönyörűen formálva, a megkívánt költői emelkedettség és panteisztikus rajongás készségszintű abszolválásával. Remek este volt, s mert az intellektuális szépelgés nemcsak az angol librettisták privilégiuma, hát a Daphne ünneplésébe halkan belemormoltunk egy ujjongó evoét.

Miskolc, június 13. és 18.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”