Végre itt van a rendszerellenes, kézzel hímzett NER-kabát, és hát gyönyörű

  • - palosm -
  • 2017. szeptember 28.

Képzőművészet

A kabát, ami görbe tükröt tart a rendszernek, és van rajta egy darab Orbán ingéből is.

Na jó, nem Orbán Viktor ingéből, hanem Orbán egyik legkedvesebb ingéhez megszólalásig hasonlító ingből – ebből lett a NER-kabát hátán díszelgő (csonka) Magyarország-térkép, körülölelve a szegecsekből kirakott Nagy-Magyarországgal.

false

A jobb váll-lapnál fekete alapon fehér „ERŐS ÉS BÜSZKE” felirat, alatta egy igazán lényegre törő hímzés, ami egyetlen szóban összefoglalja a NER lényegét: „szüljél!”

És hát ki ne szeretné a felkarján hordani az orbánizmus önképét kristálytisztán definiáló, minden idők legjobb Orbán-idézetét, a „na hello röfik”-et?!

false

Az egyedi kabát annyira megtetszett, hogy gyorsan rá is írtam a készítőjére, bizonyos ballibbelketemre.

„A kabátot a hazai jelenkori közéleti események, az Orbán-kormány politikája és a NER szellemisége ihlette. Egy olyan kabátot szerettem volna készíteni, ami görbe tükröt tart a rendszernek, de punk zenekaros felvarrók helyett úgy gondoltam, hogy inkább a méltán népszerű kormányközeli figurák és szlogenek köszönjenek vissza róla” – írta a művész, aki a kabátot turizta, viszont minden egyes felvarrót kézzel hímzett, majd varrt fel, „a tudatos elhelyezésükre külön hangsúlyt fektetve”.

„A kedvenc részletem végül a szegecses határral jelölt Nagy-Magyarországon belüli csonka Magyarország lett, ami ugyanolyan anyagból került fel a kabát hátára, mint amiből miniszterelnökünk kedvenc ingei készültek. Ugyan jelenlegi állapotát is késznek lehet tekinteni, de az aktuálpolitikai történések tekintetében talán még lesz elég inspirációm, hogy bővítsem a művet.”

false

Feltettem az egyetlen értelmes kérdést, amit fel lehetett tenni: vagyis hogy szokta-e hordani.

„Most is az van rajtam. Bár már kissé hideg, meg amúgy is jobb helye lenne egy vitrinben. De ha tényleg forró lesz az ősz, akkor még hordani fogom.”

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.