A vízkorlátozás ellenére kiadósan locsolták a szilvásváradi lovaspálya homokját

Kis-Magyarország

A vízszolgáltató a locsolás mellőzésére kért mindenkit Szilvásváradon a hőségriasztás idején, ennek ellenére az Állami Ménesgazdaság Lipicai Lovasközpontjában órákon át öntözték a pálya homokos talaját.

„Egy csepp figyelem! Mert minden csepp számít!” Ezzel a felhívással kérte a vízhasználat korlátozását hőségriadó idején az Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt. a szilvásváradiaktól július 19-től. Az ellátásbiztonság fenntartása érdekében azt kérték, lehetőség szerint kerüljék el az egyidejű, nagy mennyiségű vízvételezést: az öntözést és a medencetöltést. Mivel a kánikulai időszakban tapasztalható növekvő ivóvíz-felhasználásnak csak kis része a közvetlen lakossági ivóvízcélú felhasználás, a közműves ivóvíz döntő hányadának felhasználása háztartási és öntözési célú, ezért locsolásra a gyűjtött esővizet ajánlották, az automata locsolóberendezéseknek pedig a leállítását kérték. „ (...) hőségriasztás időtartama alatt lehetőség szerint szüneteltessék a locsolást, gépjárműmosást, házi úszómedence-töltést a közműves ivóvízellátó rendszerből, és javasolt az érintett időszakban a kommunális ivóvízrendszerre kapcsolt automata locsolóberendezések leállítása is” - kérte a vízszolgáltató.

A felhívás megjelent a település honlapján is, arról tudomást szerezhetett a Lipicai Lovasközpontot működtető szilvásváradi Állami Ménesgazdaság is. De nem találhatta magára vonatkozónak, mert

a hőségriasztás idején is órákon át működtették az automata öntözőrendszert.

Az országos tiszti főorvos július 20-án éjféltől rendelte el a harmadfokú hőségriasztást július 23-ig, majd meghosszabbította július 26-ig az egész országra kiterjedően. Felvételeink július 25-én napközben készültek, amikor a hőségriasztás még érvényben volt. A Lipicai Lovasközpont automata locsolórendszere órákon át működésben volt, intenzíven öntözve a tikkasztó hőségben, napsütésben a homokos talajt.

 
Fotó: Narancs.hu

 
Fotó: Narancs.hu

Megkérdeztük a szilvásváradi Állami Ménesgazdaságot, miért nem vették figyelembe a vízszolgáltató vízkorlátozására kérő felhívását, de nem kaptunk választ. Azt is hiába kérdeztük, hány köbméter vizet használtak el egy-egy locsolás alkalmával. Forrásaink arról számoltak be, egyik este sem álltak le az öntözéssel a hőségriasztás napjain.

Szilvásváradon a homok vízzel való öntözése különösen érzékeny téma azután, hogy az ország egyik legféltettebb természeti kincse, a közeli Szalajka-völgyben a Fátyol-vízesés nem sokkal korábban kiszáradt. Az Egererdő Zrt. tájékoztatása szerint az elmúlt időszakban a nagy forróság hatására a talaj annyira kiszáradt, hogy elnyel minden csepp nedvességet, így nem marad víz a mederben.

A lipicai ménesgazdaságot kiemelt kormányzati figyelem övezi. A hónap elején írtuk meg, hogy a honvédelmi miniszter helikopterrel látogatta meg a ménes lovait alkalmazó huszár alakulatot.

A lovasközpont eddigi működése ennek ellenére sem ír le diadalmenetet; kongó lelátóiról, ahová lasszóval se tudtak nézőket fogni, két éve számoltunk be. A stadiont Mészáros Lőrinc egyik cége építette, a beruházás induló 1,7 milliárdos költsége végül 6,8 milliárd forintig növekedett.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.