A péntek délután 4 órakor a Gyula belvárosában található Petőfi-szobornál megkezdődött spontán gyülekezés előtt juttatta el határozatát a Gyulai Járási Ügyészség Csóka-Szűcs János jogi képviselőjének. Előzőleg az érintett panasszal élt a gyanúsítás ellen. Ebben arról értesítették, hogy megszüntették a gyulai ellenzéki aktivistával (aki a helyi Kossuth Kör elnöke és a Momentum tagja) szemben a Gyulai Rendőrkapitányság által rémhírterjesztés gyanújával megindított büntetőeljárást.
Kiderült, hogy a közel tucatnyi rendőr szerda kora reggel
rossz jogszabályra hivatkozva
kezdte meg az eljárást, amikor megjelent Csóka-Szűcs ingatlanánál, ahol házkutatást tartottak, lefoglaltak az informatikai és adathordozó eszközöket, majd előállították a férfit. A büntetőeljárást megszüntető végzésében a Gyulai Járási Ügyészség azt is kimondta, ha a hatályos törvény alapján jártak volna el a rendőrök, akkor sem áll fent a rémhírterjesztés törvényi tényállása.
|
Lakájmédia és Fidesz-közlemény
Ehhez képest a közpénzből működő, de valójában szinte kizárólag a helyi Fidesz-hatalom érdekeit kiszolgáló Gyulai Hírlap súlyos minősítésekkel teli cikket jelentetett meg. A politikai elvárásoknak megfelelni kívánó főszerkesztő „írása” két nap késéssel jelent meg, és semmilyen aggályt nem fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy 2020 tavaszán egy a valóságot tükröző vélemény miatt tucatnyi rendőr nyomul be egy helyi polgár házába.
A helyi Fidesz-szervezet közleményében pedig „gyulai polgárhoz méltatlannak tartotta” azt, amit Csóka-Szűcs posztolt helyi kórház ügyében. Holott, mint kiderült, a bejegyzés az ügyészség szerint bűncselekmény gyanúját sem veti fel. Sőt, mint Szél Bernadett és Hadházy Ákos független országgyűlési képviselők, Márki-Zay Péter, hódmezővásárhelyi polgármester, az MMM elnöke, Fekete-Győr András, a Momentum első embere közös sajtótájékoztatóján egybehangzóan leszögezte: „Az igazság nem lehet rémhír.”
Ezer év legkorruptabb vezetése
Hadházy a sajtótájékoztatón elmondta, hogy Kolysza Zoltán gyulai rendőrkapitányt előzetesen megkereste, de ő kimentette magát azzal, hogy péntek délután olyan hivatali elfoglaltsága lesz, ami miatt nem ér rá fogadni a politikust. Hasonló választ küldött Becsei László, a Békés Megyei Központi Kórház főigazgatója Szél Bernadett parlamenti képviselőnek is. Ennek ellenére az ellenzéki politikusok és mintegy 150-200 érdeklődő elment a rendőrkapitánysághoz, ám itt az ügyeletes tiszt arról tájékozatta az érkezőket, hogy összesen ketten tartózkodnak az épületben. Ebből Hadházy azt a következtetést vonta le, hogy a rendőrség megijedt.
|
A sajtótájékoztatón Fekete-Győr András arról beszélt, hogy Magyarországon tíznél több ember halt meg a kórházak kiürítése miatt. Szél Bernadett azt mondta, hogy a kormánypártok az abnormalitás mentén működnek, míg Márki-Zay Péter "az utóbbi ezer év legkorruptabb vezetésének" titulálta a mostani Fidesz-kormányt. Emellett érthetetlennek nevezte, hogy az emberek még hisznek a kormánypártnak és voksolnak rájuk. Hadházy Ákos azt hangsúlyozta, az emberek rendőri vegzálásával a társadalmat akarja megfélemlíteni a hatalom, de épp az ellenkező hatást éri el.
A rendőrség nem avatkozott közbe
A Csóka-Szűcs János melletti spontán szolidaritási akció második felében közel egy órán keresztül ötven autó vonult fel Gyula belvárosában és lakótelepein hangos kürtöléssel jelezve a kormánnyal szembeni kritikájukat. A Gyulai Járási Ügyészség friss, a büntetőeljárást megszüntető határozata miatt azonban a rendőrség egyetlen autót sem állított meg, így senkivel szemben nem kezdeményeztek szabálysértési eljárást.
|
Az autós felvonulás a középkori gyulai várral szemben található, a helyi Várfürdő Lovarda épületének tövében ért véget.