Egy levél, amire kilenc év után sem érkezett válasz – kaphatnak-e nyugdíj-kiegészítést a kiváló orvosok?

Kis-Magyarország

Kaphatnak-e aktív éveik után méltányos nyugdíj-kiegészítést azok a főorvosok, akik a legmagasabb egészségügyi kitüntetésekben részesültek és érdemi tudományos munkát végeztek? Egy kérdés, amire a politikai elit 9 éve nem ad választ.

Deli László, az idén 88 éves gyulai orvos 30 évig volt osztályvezető a belgyógyászaton, két évtizeden át pedig helyettes igazgatója volt a gyulai központtal működő Békés megyei kórháznak.

1996-ben ment nyugdíjba, majd 14 évvel később 2010. február 10-én írt levelet a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház akkori fenntartójának, a megyei önkormányzatnak. A kérését az akkori megyei elnöknek, Domokos László fideszes politikusnak címezte, de megkereste a térség országgyűlési képviselőjét, Kovács Józsefet, aki akkoriban történetesen a megyei kórház főigazgatója is volt. Emellett írt a Magyar Orvosi Kamara elnökének.

Levelében Deli részletesen kifejtette, hogy megítélése szerint azok a nyugállományban vonult kórházi és klinikai osztályvezető főorvosok, akik hosszú évtizedeken át magas színvonalú munkát végeztek megérdemelnének méltányos, egyben járadékszerű nyugdíj-kiegészítést akkor, ha aktív éveiket befejezik.

„Ha a kiváló művészek is kapnak…”

A gyulai főorvos szerint a teljesítmény jól mérhető. Egyrészt azok kaphatnának a nyugdíj-kiegészítést, akik megkapták az egészségügyi tárcától a legmagasabb szakmai elismerés egyikét, a Batthyány-Strattmann-díjat vagy a Pro Sanitate elismerést.

Emellett fontos, hogy több szakvizsgájuk legyen, tudományos közleményeik száma meghaladja az átlagost és az sem elhanyagolható szempont, hogy beosztott orvosaik hány szakvizsgát szereztek meg, és később főorvosként hány osztályt vagy részleget vezettek, vezetnek.

Dr. Deli László: Majdnem visszaküldtem a díjat

Dr. Deli László: "Majdnem visszaküldtem a díjat"

Fotó: A szerző felvétele

 

„Ha a kiváló művészek részesülnek nyugdíj-kiegészítésben, ha a Magyar Tudományos Akadémia rendes és levelező tagjai, valamint az akadémiai doktorok kiemelkedő havi juttatásban részesülnek, akkor a nyugállományba vonult és jól dokumentálhatóan hosszú időn keresztül magas színvonalon dolgozó főorvosok is megérdemelnének valamit” – mondta a Narancs.hu-nak a Deli László.

Félezer tudományos közlemény

A kilencvenedik életévéhez közeledő nyugalmazott főorvos szomorúságában kereste meg portálunkat. Ennek egyik oka, hogy a fentebb említett tisztségviselők és politikusok az elmúlt 9 évben válaszra sem méltatták a felvetést.

„Itt nem rólam van szó, noha ebbe a kategóriába én is beleférnék, hanem olyan nagy tudású szaktekintélyekről, mint környezetemben Pintér Miklós, Iványi János, Márkus Vera és Jakubecz Sándor volt. Közülük már csak kevesen élnek. De a lehetségesen szóba jöhető emberek száma nagyon is véges, azaz nemzetgazdasági szinten a költségvetés meg sem érezné ennek a kiegészítésnek a roppant szerény anyagi vonzatát” – mondta.

Pro Sanitate-díj

Pro Sanitate-díj

Fotó: mgyt-kgysz.hu

 

Neki három, belorvostani, radiológiai és kardiológiai szakvizsgája van, és 60 tudományos közleménye mellett még 1983-ban címzetes egyetemi docensi címet kapott a szegedi orvosegyetemtől. Legalább ilyen fontosnak tartja, hogy nemzetközi tudományos konferenciák sokaságán vett részt és több cikluson keresztül a Magyar Kardiológus Társaság országos vezetőségének tagja volt.

Beszélgetőpartnerünk kiemelte egykori kollégáját, Iványi Jánost, akinek elképesztően sok, közel 500 tudományos közleménye jelent meg, amelyek többségében a diabétesszel és a cukorbetegek ellátásával foglalkoztak.

A válasz elemi gesztusa is elmaradt

Elkeseríti, hogy senki még csak válaszra sem méltatta, és úgy véli, már nincs is remény arra, hogy több mint kilenc év után erre sor kerüljön. Azt látja, hogy a hatalmat semmi, legkevésbé a tudás és a teljesítmény érdekli. Szerinte az is sokat elmond a hazai kormányzati viszonyokról, hogy a rossz mutatók és a megállíthatatlanul fogyó népesség ellenére nincs önálló Egészségügyi Minisztérium.

„Az egészségügyi minisztertől annak idején megkaptam a Pro Sanitate-díjat. Ezt a negyedkilós bronzplakettet sokszor el-elnézegettem, és már többször elhatároztam, hogy visszaküldöm. Aztán nem tettem meg, hanem 2010 év elején elküldtem felvetésemet, javaslatomat a már említett uraknak. Úgy érzem, kör most zárult be. Válasz nélküli és visszhangtalan lett kezdeményezésem. Ez is elmond egyet és mást viszonyainkról” – zárta mondandóját Deli László.

(Nyitóképünk illusztráció, nem a cikkben szereplő személyeket ábrázolja.)

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.