Nem mindennapi sztori arról, mit tesz a rendőrség az ellenzéki aláírásgyűjtővel szemben

Kis-Magyarország

Borbély Ferenc aláírásokat gyűjtött Gyulán az európai ügyészséghez való csatlakozás érdeklében. Megbüntették, mert megsértette a KRESZ-t. De miért csak vele szemben léptek fel Gyulán, és hogyan cáfolja a rendőrség saját felvétele a hatósági intézkedést? Ennek jártunk utána.

A Gyulán élő Borbély Ferenc keményen harcol a Nemzeti Együttműködés Rendszere (NER) ellen, véleményének – szó szerint – úton, útfélen hangot ad.

Tavaly októberben írtunk arról, hogy saját óriásplakáttal küzd a békési fürdővárosban az Orbán-kormány ellen az immár nyugdíjas férfi. De nem csupán a szomszédait, barátait és ismerőseit akarja meggyőzni arról, hogy az ország rossz irányba halad, hogy tombol a korrupció: nemrég Hadházy Ákos mellé állt és aktivistaként Békés megye-szerte gyűjti az aláírásokat ahhoz, hogy Magyarország csatlakozzon az Európai Ügyészséghez.

Ezt tette 2018. november 4-én, vasárnap délelőtt Gyulán, a Tescóhoz közeli, igen forgalmas bolhapiac mellett is, ahol egy négyzetméternyi területet sem elfoglaló kitelepülő pultja mögött várta a választók adatait és szignóit. Ám egyszer csak - mint kiderült: a piacfelügyelő bejelentésére reagálva - előkerültek a rendőrök. A járőrök megállapították, hogy Borbély egy közforgalom elől el nem zárt magánúton gyűjt aláírásokat, és pultját az úttesten helyezte el. Azt mondták neki, közlekedési szabálysértést követ el.

Bírság vagy feljelentés

Ezt vita követte. A szabálysértés tényét Borbély nem ismerte el, egyben kijelentette: vagy  bírságolják meg, vagy jelentsék fel. Majd néhány méterrel hátrébb húzta a kitelepülő pultot, de az továbbra is az úttesten maradt. Igaz, annak legszélén. Az eljáró rendőrök ekkor figyelmeztetésben részesítették a nyugdíjas férfit.

A

A "helyszín" és az aláírásokat gyűjtő Borbély

Fotó: Gyulai Rendőrkapitányság

Egy hetet ugrunk az időben, és újból a gyulai bolhapiac mellett vagyunk, 2018. november 11-én. A rendőrök éppúgy bejelentés alapján jöttek ki. A bejelentő éppúgy, mint korábban, a piacfelügyelő volt. A hatóság újból ellenőrzés alá vonta a férfit, s ez alapján megállapították: Borbély Ferenc „az úttesten tartózkodásával zavarhatja és megtévesztheti a járművezetőket.”

Majd ismét felszólították, hogy az aláírásgyűjtést ne az úttesten folytassa. A szabálysértést a férfi ekkor sem ismerte el.

20 ezer forintos pénzbírság

Ezt követően a járőrök azt közölték a férfival, hogy az elkövetett szabálysértés miatt feljelentést tesznek ellene és a helyszínen fényképeket készítettek. A feljelentést szabálysértési eljárás követte, amelyben a Gyulai Rendőrkapitányság, mint elsőfokú szabálysértési hatóság járt el, ennek keretében persze meghallgatta Borbélyt is. Ő kifogásában hazugságnak nevezte, hogy veszélyeztette volna a közlekedést. Szerinte mindezt a rendőrségi fotók is alátámasztják.

Parkoló autók mellé állt, tehát nem ő akadályozta a forgalmat

Parkoló autók mellé állt, tehát nem ő akadályozta a forgalmat

Fotó: Gyulai Rendőrkapitányság

„A nem létező járműforgalmat nem tudom sem akadályozni, sem veszélyeztetni” – mondta utóbb a Narancs.hu-nak. Ezért is a rendőrségen a szabálysértési eljárás megszüntetését kérte.

Ám Borbély nem adta fel: meghallgatási jegyzőkönyvet is kifogással illette, mert szerinte abból kimaradt a gyulai rendőrkapitánnyal folytatott beszélgetése. Eszerint a gyulai rendőri vezető azt kérte tőle, hogy menjen be a helyi polgármesteri hivatalba, és ott kérjen engedélyt pecsétes papíron, hogy a bolhapiac mellett aláírást gyűjthet. Ám a városházán arról tájékoztatták, mindez magától értetődő, nem kell, hogy ezt írásba adják.

A szabálysértési hatóság, ami esetünkben a Gyulai Rendőrkapitányság, ismételten értékelte a beszerzett adatokat. Ennek alapján kifejtette, az eljárásban nem Borbély aláírásgyűjtésének jogosságát, hanem a KRESZ szabályainak megsértését vizsgálták. Erre hivatkozva 20 ezer forint szabálysértési bírságot vetettek ki rá. Borbély ezt nem fogadta el, így került az ügy a Gyulai Járásbíróság elé.

Borbély Ferenc, aki nem ismerte el a szabálysértést

Borbély Ferenc, aki nem ismerte el a szabálysértést

Fotó: A szerző felvétele

Sokan követtek el szabálysértést

A bíróság végül a KRESZ azon passzusába kapaszkodott Borbéllyal szemben, amely szerint „a gyalogos köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarhatja vagy megtévesztheti.”

Borbély a tárgyaláson továbbra sem ismerte el a szabálysértést és alapvető alkotmányos alapjoga megsértéséről beszélt. Majd a rendőrségi fényképeket elővéve azt bizonygatta, hogy nemcsak ő,  hanem sokan mások is elkövették ezt a "bűnt", amikor a bolhapiac felé sétáltak, ott parkoltak. Csakhogy ez nem hatotta meg a bíróságot: a Borbélyt elmarasztaló végzés kimondta, más személyek szabálysértése nem mentesíti őt a jogszabályok megtartása alól.

A feltárt körülményeket mérlegelve a Gyulai Járásbíróság helyben hagyta az elsőfokú szabálysértési eljárásban kirótt 20 ezer forintos pénzbüntetést. Úgy tűnt, egy sima közlekedési szabálysértésről van szó, amely pénzbüntetéssel zárult.

A rendőrkapitány beismerése

A helyzet ennél azonban kacifántosabb. A piacfelügyelő 2018. november 4-én és november 11-én nem azért hívta ki a rendőröket, mert meglátása szerint Borbély Ferenc közlekedési szabálysértést követett el, hanem mert azt kifogásolta, hogy aláírásokat gyűjt. Akkor sem a bolhapiacon tette ezt, hanem mellette, holott a piacfelügyelő a piacért felel, nem az utcáért. Ugyanakkor a helyszínen készült fényképfelvételek sokasága bizonyítja, hogy a KRESZ-re való hivatkozás nem volt más, mint ürügy.

A rendőrség tehát csomót keresett a kákán: Borbélyhoz hasonlóan sokan mások is az úton álltak, parkoltak gépkocsikkal és utánfutókkal, pedig ott virít a megállni és várakozni tilos tábla.

false

 

Fotó: Gyulai Rendőrkapitányság

Felmerül a kérdés: ha ők is közlekedési szabálysértést követtek el, a kiérkező rendőrök velük szemben miért nem jártak el?

Ezért kérdéseinkkel Kolysza Zoltán gyulai rendőrkapitányhoz fordultunk. Ő válaszában elismerte, hogy „a megállás és várakozás szabályait megsértő gépjárművezetőkkel szemben nem történt intézkedés.” Csakhogy a miértre nem kaptunk választ. Azt viszont a gyulai rendőrkapitány a Narancs.hu kérdésére leszögezte, hogy a kérdéses helyszínen – különösen piaci napokon – „a közlekedési szabályok betartása, a balesetek megelőzése és a forgalom zavartalanságának biztosítása érdekében a szabálysértőkkel szemben intézkedni fognak.”

Egy dolgot elértek ezzel a hercehurcával: Borbély Ferenc 2018. november 11-e óta nem gyűjt aláírásokat az Európai Ügyészséghez való csatlakozás érdekében a gyulai bolhapiac mellett.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.