Orosháza

Elsöprik-e Iványiék iskoláját?

Kis-Magyarország

Nincs veszélyben a Magyar Evangéliumi Testvérközösség által fenntartott kisegítő iskola – vélik a kormánypárti orosháziak, ám az ellenzék szerint semmi garancia a fennmaradásra. A jogszabály pedig az utóbbi érvelését támasztja alá.

Nem kapott egyházi státuszt az Iványi Gábor vezette Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET) se a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által „jogi remekműnek” minősített egyházi törvény első, az Alkotmánybíróság által elmeszelt tavaly decemberi körébe, sem a másodikba. A tavaly decemberi 14 után február 27-én újabb 18 vallási közösség egyházi elismeréséről voksolt a parlament, ezek közt azonban a MET – a szocialisták ajánlása ellenére – nem szerepelt.  

Helyi lecsapódás
Épp ezért Varga Zoltán orosházi szocialista képviselő egy helyi, a MET által működtetett kisegítő iskola megmentése ügyében lépett fel nemrég a békési iparvárosban. Varga januárban arra kérte a Békés megyei város polgármesterét – egyben kormánypárti országgyűlési képviselőjét –, Dancsó Józsefet, hogy mentse meg az evangéliumi testvérközösség által működtetett, fogyatékos gyerekeket oktató iskolát. Azt kérte a városvezetőtől, hogy „hasson” ebben a kérdésben fideszes képviselőtársaira. A szocialista parlamenti képviselő jelezte: ha a MET nem kap egyházi státuszt, akkor veszélybe kerül az iskola jövőbeli működtetése.

A válasz nem késett sokat. A Fidesz orosházi városi elnöksége úgy vélte, a helyi szocialisták részéről szerencsés lenne, „ha eldöntenék végre, hogy egy oktatási intézmény fenntartására alkalmas az egyház, vagy nem alkalmas? Tavaly ilyenkor az volt a szocialisták legfőbb kritikája a városvezetéssel szemben, hogy az a történelmi egyházak bevonásával színesíteni kívánja Orosháza oktatási kínálatát. Ezzel szemben ma azért kongatják a vészharangot és keltenek pánikot, mert éppen egy egyházi intézmény sorsát féltik” – írták közleményükben. Hozzátették: a parlamenti döntés az egyházak nyilvántartásba vételéről szól majd, és nem az általuk fenntartott intézmények finanszírozásáról. „Az orosházi MSZP tudatosan keveri össze ezt a két területet, hiszen az intézmény működése nincs közvetlen összefüggésben a fenntartó egyház státuszával” – írták. Aztán leszögezték: elhivatottak a Wesley-iskola működtetése iránt. Dancsó József polgármester és országgyűlési képviselő a narancs.hu megkeresésére nem reagált.

Iványiék mentették meg korábban
Az orosházi kisegítő iskola története sem tanulság nélküli. A kétezres évek elején még a város önkormányzata működtette, majd kényszerűen átadta a Békés Megyei Önkormányzatnak, amely azonban nemsokára – takarékossági okok miatt – össze szerette volna vonni egy másik, magyarbánhegyesi intézményével. Így azonban a fogyatékos gyerekeknek naponta akár 70 kilométert kellett volna buszozniuk, nem csoda, hogy a szülők fellázadtak. Ebben a helyzetben lépett be az Iványi Gábor fémjelezte MET, s vette át az intézmény működtetését.
„Hazugság, amit a Fidesz állít, hogy az országgyűlés előtt lévő, az egyházak jogállásáról szóló kormánypárti javaslat nem érinti az orosházi volt gyógypedagógiai iskola sorsát. Már hogyne érintené!” – hangsúlyozta a narancs.hu-nak Füvesi Sándor. Az orosházi szocialista önkormányzati képviselő idézte Iványi Gábor, az iskolát fenntartó MET elnök-lelkipásztor segélykiáltását. Eszerint a MET főiskolai, közoktatási és szociális intézményhálózatában több ezer személyről gondoskodik, és mintegy 800 munkahelyet tart fenn – a kormány az új döntésével az ő sorsukat is veszélyezteti.

Az esettel kapcsolatban Varga Zoltán arra hívta fel a narancs.hu figyelmét, hogy az egyházak hitéleti és közcélú tevékenységének anyagi feltételeiről szóló 1997/124-es törvény az egyházak intézményei számára kiegészítő támogatást ad. Az alapnormatívát megkapja a szóban forgó intézmény, de az egyházi státusz elvesztésével az éves támogatás nagyobbik része – a narancs.hu számításai szerint ellátottanként akár 150–250 ezer forint – elvész. A kisebb összeget 2012 szeptemberétől folyósítja az állam az orosházi iskolának. Mindez gazdasági és pénzügyi nehézséget, adott esetben az intézmény ellehetetlenülését okozhatja.

Csak a normatíva jár
A vita már az egyházi törvény elfogadása előtt is csapkodott Orosházán. Január utolsó napján a helyi Fidesz közleményben kérte az érintett szülőket, hogy „ne üljenek fel a szocialisták legújabb, hangulatkeltő provokációjának, mert nincs veszélyben a Wesley János Iskolában folyó oktató-nevelő munka”. Érvelésük szerint erre egy idevonatkozó jogszabály, a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról a 2011/206-os törvény 37-es paragrafusa ad garanciát.

Varga Zoltán ugyanezzel kapcsolatban azt hangoztatta tudósítónknak: az idézett törvényhely szerint csak a mellékletben meghatározott egyházaknak nyújtható egyházi célú állami támogatás. Így ez a már idézett 1997-es törvénnyel együtt azt jelenti, hogy az orosházi Wesley-iskola elesik a finanszírozás nagyobb részét jelentő állami apanázstól, csupán az alapnormatívát kapja meg.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.