magyarnarancs.hu: Mióta él Felcsúton?
Szatmári Ildikó: Már nyolc éve van közöm a településhez, amióta édesanyámék vettek itt egy házat. Felcsút 2008 óta a bejelentett állandó lakhelyem. De előtte is a környéken, Vértesacsán éltem egy ideig, miután elköltöztünk Budapestről. Húgomék is itt építkeztek, szóval itt lakunk mindannyian.
magyarnarancs.hu: Mit gondol, önnek vagy bárki másnak lehet esélye Mészáros Lőrinc ellen Felcsúton?
SZI: Azt gondolom, lehet. De még ha nem is lenne esélyem, akkor is azt mondom, addig kell menni előre, amíg le nem váltjuk őt. Úgy gondolom, hogy egy női vezetés nagyon jót tenne ennek a
|
településnek. Felcsúton is érvényesül a Fidesz politikája: nem szeretik, ha bármilyen fontos döntésbe egy nő érdemben beleszól. A kormánypárti vezetők nem mondanak igazat, amikor azt hangoztatják, hogy család- és nőbarát politikát folytatnak. Úgy érzem, hogy a kommunikációjuk számos nőellenes jegyet visel magán. Az erőteljesebb női politikusokat és aktivistákat nem feltétlen díjazzák. Így van ez Felcsúton is. Különben Mészáros Lőrincéknek nem lehet ellentmondani, de – néhány esetet leszámítva – nem is mernek az emberek. A mi családunk nem függ tőle, nekem nem munkaadóm, de olyan státuszban sem állunk, hogy közvetlenül ártani tudna nekem vagy a közvetlen környezetemnek.
magyarnarancs.hu: Az ajánlások gyűjtésénél milyen reakciókkal találkozott a felcsútiak részéről? Érték-e rossz tapasztalatok?
SZI: Különösebben nem. Persze akadtak olyanok, akik elzárkóztak, de ilyen mindenhol van. Olyanok is voltak, akik kijelentették, hogy azért nem merik aláírni, mert egy vagy több családtagjuk, közeli ismerősük munkahelye foroghat kockán, ha ezt megteszik. De olyan is akadt, aki azt mondta, szerinte én tökös csajszi vagyok, és mutassam meg, hogy lehet ezt másként is csinálni.
magyarnarancs.hu: Min kellene Felcsúton változtatni, miért indul a polgármesteri székért?
SZI: Attól, hogy most van itt egy Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia, még a felcsúti embereknek
|
nem jobb, hiszen az ittenieknek akkor is a hihetetlenül rossz állapotú járdán kell botorkálniuk, miközben a stadion előtt szépen leaszfaltozzák az utat. Kaptunk egy új faluházat, de ha megnézzük, azt látjuk, hogy van egy egyszintes építményünk, amely első emeletén van az orvosi rendelő, alul pedig egy százötven fős terem, amelyet igazából nem tudnak hasznosítani. (Mert ha valaki kivenné, annak egyszerűen nem adják oda.) Mészáros Lőrinc még azt mondta, hogy a faluház azért létesült, hogy a gyermekeink méltó helyen tudjanak ünnepelni. A probléma ott kezdődik, hogy a gyermekek több mint kétszázan vannak, és még a szülőkkel nem is számoltunk. Az egész épületben nincs egy olyan pluszhelyiség, ahol szakköröket, csoportos foglalkozásokat tudnánk tartani. Amikor megkérdeztem Mészáros Lőrincet, hogy a ház tervezésébe nem kellett-e volna bevonni a lakosságot is, mert biztosan lettek volna hasznosítható ötletek, azt mondta, hogy ez nem egy akkora léptékű beruházás, hogy meg kelljen kérdezni a lakosságot. Ezzel szemben én úgy gondolom, hogy a százötvenmilliós építkezés egy ekkora méretű faluban igenis jelentős beruházás. Bár a többmilliárdos stadionépítésnél sem érdekelte őket a falu véleménye, mint ahogy azzal kapcsolatban sem szólhattunk, hogy akarunk-e egy nagy állattartó telepet a falu határában.
Névjegy Szatmári Ildikó 1969-ben született Budapesten. Közgazdasági és vendéglátó-menedzseri végzettséggel rendelkezik. 2008-óta Felcsúton él, egy fiú édesanyja. Dolgozott a Főtaxinál és az Athenaeum Nyomdában is, majd a vendéglátásban és az ingatlanértékesítésben helyezkedett el. A környezetvédelem és a „zöld” gondolkodásmód mindig is érdekelte. Már a 2010-es kampányban aktívan részt vett az LMP munkájában. Jelenleg a párt Fejér megyei szervezetének elnöke és az egyenjogúságért küzdő Nők a Jelenben tagja. |
magyarnarancs.hu: A stadion körül hétvégén milyen a helyzet?
SZI: Nem csak hétvégén, hétköznap is vannak olykor mérkőzések. Kezdetben voltak olyan fennakadások, miszerint a falu legelején a rendőrök mindenkitől megkérdezték, hová tart és miért. Ezért egy jó tíz-tizenöt percig tartott, míg bejutottunk a településre. De ezt a problémát könnyen orvosolhatnák, ha nem a falu főutcáján vezetik át a stadionig a forgalmat. Bár úgy hallottam, mostanában elég kevesen járnak a stadionba meccsekre.
magyarnarancs.hu: Ön szerint mire kellene költeni a településen?
SZI: Ha én lennék Orbán Viktor barátja (aki aligha leszek), akkor igenis lobbiznék annyit, hogy ne csak az akadémiára jusson pénz, hanem az itt élő emberek életét jobbá tegyem. Mi élen járunk az idióta beruházásokban is: teljesen indokolatlan helyekre raknak ki szalagkorlátot; a stadionba vezető egyik mellékutat – Orbán Viktor háza környékén – leaszfaltozzák, miközben a település többi részén csak kátyúznak. Nem fejlődik igazából Felcsút, mert Mészáros Lőrinc nem figyel a falura. Például a postára be sem lehet jutni kerekes székkel, de a Máltai Szeretetszolgálat által kiosztott segélycsomagok számából azt is látni, hogy sok a nagyon szegény ember.
magyarnarancs.hu: Ha ezek rendben lennének Felcsúton, akkor senkit nem zavarna Mészáros Lőrinc és köre vagyonosodása és tevékenysége?
SZI: Ez minden jóérzésű embert zavarna. Nem vagyok irigy más vagyonára, ha azt jogszerűen szerezte és megdolgozott érte. Különben úgy hallani, Mészárosnak most lesz egy újabb állattartó
|
telepe, terjeszkedik, bővül. (Erről mi számoltunk be elsőként.) Ez ellen úgy tudok tiltakozni, hogy nem veszem meg a cége termékeit. Azt, hogy ennyire minden az ő kezében összpontosul, nem tartom jónak. Manapság már alig van olyan család Felcsúton, amely valahogy ne függne tőle, vagy valamelyik rokon ne ott dolgozna nála. De azt azért megjegyezném, hogy a nagy vagyona ellenére vagy éppen azért, Mészáros Lőrincnek sem lehet „egyszerű”. Elég, ha csak azt nézzük, hogy például a régi házánál hány mozgásérzékelő kamera van felszerelve. Én nem szeretnék úgy lefeküdni éjjelente, hogy valamitől tartanom kell.
magyarnarancs.hu: Mészáros Lőrinc ritkán áll szóba az újságírókkal és az ellenzéki politikusokkal. A helyi lakosokkal leáll beszélgetni?
SZI: Velük sem beszél. A legtöbben már tudják, hogy hiába mennek be a hivatalba, vagy nem tartózkodik ott a polgármester, vagy mindenféle időpontokat kell kérni, ami után vagy ott lesz Mészáros Lőrinc, vagy nem, de inkább nem. Ismerek olyat, aki egy ideig rendszeresen bejárt a testületi ülésekre, de sokat ott sem tudhatott meg, mert a napirendi pontokat általában mindenféle hozzászólás és vita nélkül fogadta és fogadja el a testület. De a hivatalra az is jellemző, hogy az értesítéseket és egyéb fontos információkat az utolsó pillanatokban teszik közzé.
magyarnarancs.hu: Ez nála már kezdetben is így volt?
SZI: Végül is igen, bár amikor Varga György eltávolítása után Mészáros Lőrinc elkezdte a munkáját a falu élén, az első testületi ülésen még elmondtuk, ha már így alakult, nem érdekel minket, hogy milyen párt színeiben politizál, támogatjuk, ha a falu érdekeit helyezi előtérbe, és nemcsak hangoztatja, hanem tesz is a felcsúti közösségért.
magyarnarancs.hu: Ha október 12-én nem a Fidesz jelöltje nyerne, meddig maradhatna bárki ellenzékiként a falu élén? Hiszen Mészáros Lőrinc is azután lett polgármester, hogy az akkori településvezetőt, Varga Györgyöt eltávolították.
SZI: Innen szép akkor valamit produkálni! Az előző választások során is az a pletyka járta a faluban – hogy ez mennyire igaz, nem tudom –, ha nem a Fidesz jelöltje nyer helyben, akkor a falu nem kap semmit. De már valahol el kellene hagyni ezt a fajta hozzáállást. Sosem fogunk tudni változtatni a helyzeten, ha senki nem áll ki azokért, akik elégedetlenek, és akiknek nem jó most Felcsúton. Biztosan ki tudnánk találni egy olyan rendszert, amellyel valós fejlesztéseket produkálhatnánk a falu számára.
magyarnarancs.hu: Vannak képviselőjelöltek is, akik ön mellett indulnak?
SZI: Igen, hárman indulunk (Szatmári Ildikóra képviselőjelöltként is lehet majd szavazni – a szerk.) az LMP színeiben, három nő.
magyarnarancs.hu: Hogyan és milyen eszközökkel kampányolnak majd?
SZI: Azt, hogy mi a stratégiánk, most nem mondanám el. Természetesen lesznek plakátjaink, szórólapjaink, de egyet megígérhetek: nem fogok beállni a sárdobálásba.
Olvasta már felcsúti interjúinkat? Horváth Judit – ő lesz október 12-én Mészáros Lőrinc másik kihívója Váradi András – ő az a juhász, aki Alcsútdobozon indul a polgármesteri székért Varga György – Felcsút korábbi, független polgármestere Ferenczi Krisztina – újságíró, könyvet írt a faluról |