Így zajlik a kultúrharc vidéken: vitéz Szakály Sándor, a hős megmentő

  • Huszka Imre
  • 2018. október 29.

Kis-Magyarország

Miután erős kétségeink vannak afelől, hogy a jobboldali kormányok idején törvényszerűen fellángoló kultúrharcok mögött volt-e bármikor emelkedettebb szempont a pénzen és a hatalmon kívül, meglepő bír lenni olykor ez a haszontalanul önpusztító „mindent, minden áron” hozzáállás. Somogy megyei történet következik.

Szakály Sándornak, a Fidesz-kurzus ünnepelt, kitüntetett és nem utolsósorban közpénzekkel kipárnázott házi történészének – ahogy Somogyban mondani szokás – a kutyája sem sántított.

Aláraktak egy egész intézetet, amely szerényen az „Igazság” nevet viseli, akkor lehetett egyetemi tanár, rektorhelyettes, tanszék- és doktori iskolavezető, amikor és ahányszor csak akart. Mégis a nyakába vette 2014-ben a valaha országos kultúrtényezőnek számító Berzsenyi Társaságot és a Somogy folyóiratot.

false

 

Fotó: MTI – Balogh Zoltán

 

Lássuk, mire is mentek együtt!

A pénzosztók ultimátuma

Az előzmények kissé szövevényesek: Takáts Gyula 2008-as haláláig az agg költő-elnök terebélyes árnyékában működött a társaság. Takáts örökébe Pomogáts Béla irodalomtörténész lépett, s ebben az évben a folyóirat főszerkesztői posztján is váltás történt. Előléptek helyi Fidesz pénzosztó hatalmasságai.

Méghozzá Szita Károly kaposvári polgármester és a Somogy megyei önkormányzat, s csak akkor voltak hajlandóak támogatni a folyóirat további megjelenését, ha a baloldalinak bélyegzett Varga István szerkesztő, irodalomtörténész, a Kaposvári Egyetem oktatója távozik.

Az ultimátumról, melyet a megyei közgyűlés tisztviselője adott át a társaság elnökségének, hangfelvétel tanúskodik.A társaság elnöksége persze igazi „mérsékelt jobboldali” módjára keményen meghunyászkodott: Pomogátscsal, a mellé előlépő Ujkéry Csaba társelnökkel és a Varga helyét átvevő Kósa Csabával állt fel az új vezérkar, no meg a helyzetbe kódolt konfliktussal. Itt (is) az volt a magyarázat, hogy nem kívánták kockára tenni a Somogy megjelenését.

„Helyiek” és „pestiek”

Pomogátsék alatt viszont – Takáts Gyula kiegyensúlyozó szerepét immár nélkülözve – kiéleződött az ellentét a „helyiek” és a „pestiek” között.

Előbbieket Ujkéry Csaba, a Somogy Megyei Törvényszék nyugalmazott elnöke képviselte, szemben az elnökkel és a főszerkesztővel. Az „író-bíró”, a szigetvári születésű Gárdonyi-epigon, Ujkéry már 2010 után ambicionálta volna az elnökséget, ám terveiben akadályozta közismert botránya: Handó Tünde, az OBH elnöke jelentette fel, mondván: munkahelyével, a bírósággal fizettette ki fonyódi vitorláskikötő-bérletét tíz éven át.

Ujkéryt öt év után végül teljeskörűen felmentette a törvényszék. Habár ma is ő az ügyvezető alelnök, előrelépésre vajmi kevés az esélye: Handó Tündével folytatott fél évtizedes küzdelme nemrég odáig fajult, hogy – a HVG tudósítása szerint – az Európai Bírói Egyesületnél vádolta be az OBH-t a magyar bírók helyzete miatt. Ezzel valószínűleg magasabb fideszes körökben is elvágta magát.

Mindeközben Pomogátsék fúrásával töltötte az időt, s elérte, hogy az elnök és Kósa Csaba főszerkesztő 2014-ben távozzon. A Fidesz városi és megyei pénzosztó hatalmasai immár másodszor is ellehetetlenítették a lapot. Pomogáts Élet és Irodalomban megjelent elköszönő szavait idézve „részben az országos politika fórumairól, részben kaposvári körökből kiinduló „intrikák” nyomán az utolsó évben már a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) folyóirat-kollégiuma sem támogatta a Somogyot.

Ledorongoló kiáltvány és Hóman Bálint

Ebbe a megszűnéssel fenyegető helyzetbe érkezett a Somogyot kiadó Berzsenyi Társaság elnöki székébe, egyben a hős megmentő szerepében Szakály Sándor: Törökkoppányban született, és Kaposváron járt gimnáziumba. Számos helyi elismerés, így a kaposvári díszpolgári cím birtokosa, atyai barátja, mentora, Boross Péter egykori miniszterelnök.

Nem kell túl élénk fantázia a sejtéshez: Szakály személye nem a Pomogátsék távozásán szorgoskodók fejéből pattant ki.

Persze az új elnök mérsékelt, középen álló jobboldalinak tekinti magát – bár a zsidóüldözéssel kapcsolatban tett, nagy vihart kavart korábbi nyilatkozatai nem ezt mutatják.

Csak azért is idegenrendészet! – Fenntartja botrányos állításait Szakály Sándor

A Veritas Intézet főigazgatója Ungváry Krisztián történésszel folytatott nyilvános vitát, ahol alkalma nyílt kifejteni: ma is mindent úgy gondol az 1941-es „idegenrendészeti eljárásról”, mint ominózus kijelentései idején.

Ennek jegyében kiváló érzékkel vette maga mellé alelnöknek Kondor Katalin volt rádióelnököt, nyilván azért, hogy a másik, a külügytől akkoriban távozott Bába Iván főszerkesztő ne érezze egyedül magát.

Ütősre sikerült az első általuk összerakott szám 2015-ben: Szakály egy, a megye döntően fideszes polgármestereit, politikusait ledorongoló kiáltvánnyal kezdett, felpanaszolva, hogy a támogatást kérő levelére a túlnyomó többség nem is válaszolt. Ami viszont igazán sokkoló volt, az Szakály beosztottjának, Ujváry Gábor történésznek Hóman Bálintról és népbírósági peréről szóló harmincoldalas értekezése – épp, amikor a magyar közbeszédben is fellángolt a Hóman-vita.

Döntött az MTA: Hóman Bálint méltatlan arra, hogy közterület viselje a nevét

A Magyar Tudományos Akadémia nyilvánosságra került állásfoglalása szerint az ismert történész, egyetemi tanár a zsidótörvények és a zsidóság elleni bűntettek lelkes támogatójaként méltatlan arra, hogy alapítványt vagy utcát nevezzenek el róla Magyarországon. Hóman felelőssége megkerülhetetlen. A Tett és Védelem Alapítvány (TEV) üdvözli a Magyar Tudományos Akadémia döntését.

Megváltozott tematika, öntömjénező portréinterjúk

Bába 2015 és 2017 között volt a Somogy főszerkesztője. Az elfogultság nélkül megállapítható, hogy a korábban irodalom-központú folyóirat tematikája megváltozott: nem tisztünk a terjedelmes történeti munkák tudományos értékét megítélni, de hogy mit keres a 2015. 2. számban Magyarics Tamás tanulmánya „A brit birodalom útja a nagy háborúhoz” címmel tizennyolc oldalon egy vidéki irodalmi lapban, számunkra rejtély.

A történelem – elsősorban az irodalmi témák, művek rovására – eluralta a Somogy lapjait, ám ami ennél sokkal fájdalmasabb, az itt-ott megmaradt anyag többsége irodalomnak alig nevezhető mű. Szakályék kiegyezése láthatóan arról szólt, hogy a helyi dilettánsok kiélhetik magukat, cserébe a Veritas történészei publikációs lehetőséghez jutnak.

Kitüntetett helyen persze a professzor-főigazgató-elnök személyének és munkásságának változatos műfajokban való feldicsérésével. Ezt idéntől elősegíti, hogy a leköszönő Bába Iván helyére Ujváry Gábor történész, Veritas-alkalmazott lépett, a szerkesztő Császtvay Tünde irodalomtörténész, Ujváry felesége.

Így aztán nem meglepő, hogy az idei második számban Kocsis L. Mihály fejti ki hosszasan, hogy miért nem tartja kurzustörténésznek Szakályt, ugyanott 15 oldalas portréinterjú terpeszkedik az atyai baráttal, Boross Péterrel.

Szerencse, hogy némi ízlés és arányérzék azért maradt a szerkesztőkben: a 2017. 3. számban megjelent hasonló szoboralapzat, „A törökkoppányi suszter fia” címmel – ő volna Szakály – csupán tízoldalnyi. Szerzője Lőrincz Sándor, aki nem mellesleg a Boross-interjút is jegyzi, de megyeházi tisztviselőként véletlenül ő adta át 2008-ban az ultimátumot Pomogátséknak.

Szakály alákérdezős, öntömjénben gazdag interjújában persze szó van a Somogy általa való „megmentéséről” is: szavai szerint a lap eddig „agonizált és a megszűnés fenyegette”. Nyilatkozta annak az embernek, aki kész lett volna kivéreztetni a lapot, ha a működtetői nem tesznek eleget az ultimátumnak.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.