Így zajlik ma egy ígéret behajtása a parlamentben

Kis-Magyarország

Augusztusban Csongrád-Bokroson légzuhatag csapott le, megrongálta a zöldségtermesztők fóliasátrait. Az agrárminiszter-helyettes azt írta a Facebookon, „dolgozunk a segítségen”. Ez azt jelenti, hogy segítenek?

„A mai napon többen megkerestek Bokrosról a tegnapi viharral kapcsolatban, ami hatalmas pusztítást végzett a fóliakertészetekben is. Dolgozunk a segítségen. Addig is kérek minden károsultat, hogy keressék a falugazdászokat, akik várják a bejelentéseket” – írta Farkas Sándor agrárminiszter-helyettes, Szentes, Csongrád (és Csongrád-Bokros), Kistelek és térsége országgyűlési képviselője a Facebookon idén augusztus 16-án.

A bejegyzés most is elérhető (címlapképünk forrása is ez a poszt):

A viharkárról a megyei napilap, a Délmagyarország is beszámolt. A cikk szerint úgynevezett légzuhatag alakult ki a térségben, amely nagy pusztítást végzett a fóliasátrakban, és a miniszterhelyettes a közösségi oldalán „nyugtatta a károsultakat”. Dolgoznak a segítségen, akinél pusztított a légzuhatag, az jelentkezzen a falugazdásznál. A falugazdászok is megerősítették: várják a kárbejelentéseket.

Varga Ferenc volt jobbikos, most DK-s országgyűlési képviselő, akinek szemlátomást tervei vannak ebben a választókerületben, szintén úgy értelmezte a bejegyzést, hogy Farkas Sándor segítséget ígért a károsultaknak.

Az ellenzéki politikus követte, mi történik ebben az ügyben. A Facebookra november végén feltöltött videójában egy bokrosi gazdával beszél, akinél két fóliasátrat vert le a vihar, a dohánypajta tetejét is leszakította, meg a közeli garázs fedelét. 

A gazda olyan ígéretet hallott, hogy akik „beadják a papírt”, mentesülnek az iparűzési adó befizetésének kötelezettsége alól. De hát – emlékeztet Varga – az iparűzési adó a helyi önkormányzathoz folyik be, ez így nem kormányzati segítség. A gazda a videóban kifakad, hogy ha tényleg akart volna nekik segíteni Farkas Sándor, akkor maga mellé vesz egy „biztosítós embert”, egy kárszakértőt, és elmennek együtt a gazdákhoz, felmérni, milyen kárjuk keletkezett. Mert volt, akit komolyabb csapás ért, ami tízmilliós veszteséget hozott. Az a gazdálkodó jövő tavasszal aligha tudja elindítani az évet, és a forgóeszközhitel ebben az esetben nem segítség.

Az ígéretre Varga Ferenc december elején az Országgyűlésben emlékeztette Farkas Sándort, kérdést intézve hozzá, hol tart az ügyintézés kárügyben. Varga azt mondta, tudomása szerint nem kaptak segítséget az érintett gazdák. Szerinte a vihar

nem csak anyagi károkat okozott, azóta a bizalom is sérült.

„Ideje lenne visszaadni ezt a bizalmat az embereknek” – mondta Varga, emlékeztetve Farkast arra, hogy nem csak agrárminiszter-helyettes, hanem a térség országgyűlési képviselője is, és a helyiek számítanak arra, betartja az ígéreteit. Emellett emlékeztette a fideszes politikust olyan korábbi szentesi ígéretekre is, amelyek a leégett sportcsarnok helyett új építésére, a kórházi műtőtömbre és a 451-es főút felújítására vonatkoztak.

Farkas Sándor válaszában kijelentette: az a bizalom, amire Varga utalt, megvan a kormánypárt irányában Szentesen, ezzel kapcsolatban pedig utalt a hétvégi időközi önkormányzati választásra, és megköszönte a kiséri polgároknak a támogatást, amellyel a Fidesz sikert ért el. Azt nem mondta, de a városban azért kellett időközi önkormányzati választást tartani, mert a kiséri körzet júniusban 608 szavazattal megválasztott fideszes képviselője, Bakó Dániel úgy döntött, inkább lemond mandátumáról:

Utódja most a szintén fideszes jelölt Cserháti Gyula lett, őrá 318-an voksoltak. 

Farkas ezután azt mondta, hogy Vargának a bokrosi viharkárral kapcsolatban „félismeretei vannak”. Emlékeztetett, hogy Csongrád-Bokroson három évvel ezelőtt volt komoly viharkár, amelynek enyhítésében akkor a kormány „rendkívüli támogatással tudott segíteni”, „bizonyos mértékben”. Idén nyáron a vihar több helyen is pusztított, „és én akkor azt ígértem, pontosítani szeretnék, hogy a gazdák forduljanak a mindenkori gazdaszervezeten keresztül a helyi gazdatársadalomhoz. Ez tudomásom szerint nem történt meg, tehát úgy nem lehet valakinek támogatást adni Magyarországon káreseménnyel kapcsolatban, hogy egyáltalán semmiféle állami nyilvántartásban ne szerepeljenek” – mondta Farkas.

Kitért arra, hogy az Európai Unióval Magyarországnak vitái vannak kárenyhítés-ügyben, viszont „az elmúlt években is és most is törekszik a magyar agrárkormányzat arra, hogy mindenkor segítséget adjon, amennyiben lehetősége van, ezeknek a károsultaknak”.

Az érem másik oldala Farkas Sándor szerint az, „hogy a gazda, gazdatársadalom megtesz-e mindent annak érdekében, hogy ez a feltétel teljesüljön.” „Ehhez ott vannak a kockázatkezelési alapok, a kárenyhítési alapok. Be kell jelentkezni termelőnek. Ha ezek az alapok nincsenek meg, akkor nem tudunk vele mit kezdeni. Tehát tisztelt képviselőtársam,

kérem, hogy fogja vissza egy kicsit önmagát,

és az egyéb kérdéseket pedig majd később meg lehet beszélni más fórumokon” – mondta az Országgyűlésben Farkas Sándor.

Kérdésünkre, hogy a gazdák jelentkeztek-e a falugazdászoknál, Varga Ferenc azt mondta, hogy tudomása szerint minden érintett jelentkezett. Mióta a videót forgatta, amelyen a gazdával beszél, őt is hívja telefonon a többi érintett, hogy van-e már valamilyen hír a segítségről. Ugyanígy – mondják neki – keresik Farkas Sándor titkárságát, és e-mailben is érdeklődnek, nem sok eredménnyel.

A felvetésre, hogy vajon a fóliasátras gazdálkodók miért várnak a kormányra, miért nem kötnek biztosítást a sátrakra, Varga azt mondta, neki ugyanez jutott az eszébe korábban. A gazdáktól azonban azt hallotta, sátrakra nem lehet biztosítást kötni. Azt gondolta, akkor jogszabály-módosító javaslat kell, amely arról szól, hogy legyenek ilyen biztosítások. Tájékozódott, és azt az információt kapta, hogy márpedig három biztosító is köt ilyet, legalábbis benne van a portfóliójukban. A DK-s képviselő érdeklődött az egyik ilyen társaságnál, és az derült ki, hogy ha a portfólióban szerepel is, tényleg nem kötnek ilyen eszközre szerződést

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk