Jó, tartsuk vissza a vizet – de kinek a földjén?

Kis-Magyarország

Domaszék mellett nyolc hektáron 25 ezer köbméter csapadékvizet tároznak egy kaszálón a száraz nyárra készülve, ehhez kilenc tulajdonossal kellett megegyezni.

Nem a Tiszából, Dunából kell vizet vinni a kiszáradó Dél-Alföldre az építőipari cégeknek hasznot termelő drága beruházásokkal, hanem ott kell tartani a csapadékot, ami oda esik. Ez a szempont kerül szóba a leggyakrabban a Homokhátság elsivatagosodásáról szóló írásokban. A vízgazdálkodás visszásságainak és a klímaváltozás következményeinek bemutatása mellett erről szól Szendőfi Balázs Eltékozolt vizeink című dokumentumfilmje is.

A kérdés az, hol tartsuk vissza a csapadékvizet: kinek a területén?

A belvízelvezető csatornák zöme alkalmas erre, mert állami tulajdonban van, de ez nem jelent nagy felületet. Ez a probléma nem csak a vízügyeseket és a természetvédőket foglalkoztatja, azokat is, akiknek a gazdálkodás már az öntözéssel együtt is egyre nagyobb gond.

Csongrád-Csanád megyében a gazdák – az agrárkamara kérésére – nemrég zsilipeket, csatornákat fotóztak, amelyek üresek, pedig talán fel lehetne őket tölteni vízzel az esők nyomán, és az hatna a környező földek talajvízszintjére. A Zöld Gerilla Mozgalom tagjai – köztük gazdák is – csatornákat zárnak el, hogy megtartsák a vizet. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság elektronikus felületet hozott létre, ahol a tulajdonosok jelezhetik, ha meg szeretnék tartani a csapadékot a földjükön. Erre már területalapú támogatást is lehet kapni. A Zöld Gerillák szerint hatóságilag kellene kijelölni azokat a földeket, amelyek alkalmasak vízvisszatartásra az objektív természeti adottságok alapján. Ugyanis önkéntes alapon, és a támogatással együtt sem jön össze annyi vizet tározó terület, hogy az az egész vidék klímájára, vízháztartására hatással legyen. A tulajdonjoghoz szerintük nem kellene hozzányúlni, elég lenne előírni kötelezően a művelésiág-változtatást.

Az, hogy ez megtörténik-e, az államon múlik. Az érintett közösségek között viszont vannak, amelyek a maguk hatáskörében próbálnak tenni a kiszáradás ellen.

Az 5036 lakosú, Szegedtől 11 kilométerre, nyugatra fekvő Domaszéken az önkormányzat terve alapján elárasztottak nyolc hektárnyi területet. Ez legelő, kaszáló, kilenc tulajdonosé. Sikerült mindenkit meggyőzni, így elindulhatott a munka, bár Sziráki Krisztián polgármester Facebook-posztja alatt, amely a projektet mutatja be, ott egy kételkedő hozzászólás: „lassan nincs mit kaszálni, nádas lesz a legelőnkből”.

„Azzal a tulajdonossal, aki ott folyamatosan kaszál, nehéz volt elfogadtatni, hogy lesz néhány hónap, amikor rá sem tud menni a területre – mondta a Narancs.hu-nak Sziráki Krisztián –, viszont a tervek szerint később sokkal gazdagabb lesz a kaszálék. Ezt is mérni fogjuk, összehasonlítva az előző évi mennyiséggel és minőséggel.”

Bár a Homokhátság kiszáradása a folyószabályozások és a belvízelvezető csatornarendszer kiépítése nyomán több évtizede zajló folyamat, azért voltak közben csapadékosabb évek. A domaszéki polgármester emlékszik az ezredforduló idején megélt belvizes időszakra, amikor a lezúduló csapadék miatt tanyák vizesedtek fel, váltak lakhatatlanná, és száz hektárokban lehetett mérni azt a területet, amelyen nem lehetett dolgozni, mert állt rajta a víz. Akkor épp az derült ki, hogy az elvezetőrendszer nem elég jó.

„Innen nézve érdekes volt az akkori reakció. Gépeket vett az önkormányzat is, a döntéshozók az átlagosnál járatosabbak lettek a vízügyi feladatokban” – mondja a polgármester. – „A gazdálkodók megtanultak kotrógéppel, egyebekkel dolgozni. Kitapasztalták, hogy a közelükben hol az a csatorna, amely, ha szükséges, levezeti a földjükön összeszaladt vizet. 2000-től – az aszályos évek mellett – négy-ötévente lehetett belvízre számítani, legutóbb 2015-ben. Most már tíz éve csak az a gond, honnan szerezzünk vizet. Az utóbbi néhány évben a tanyák kis mélységű öntözőkútjai, és azok is gyöngébben adnak vizet, elapadnak, amelyek a háztartást látják el.”

Az önkormányzat az előző polgármester, Kispéter Géza kezdeményezése nyomán foglalkozott ezzel a problémával. Készíttetett terveket a vízmegtartásra, öt helyszínen. Nemrég a WWF Magyarországgal közösen ebből kettőt választott ki a település. A természetvédő szervezet támogatásával elkészíttették a vízjogi engedélyes tervet. Csatlakozott a Coca-Cola Magyarország is, mert vállalta, hogy amennyi vizet feldolgoz, annyinak a megtartásához anyagilag hozzájárul. Összesen mintegy harmincmillió forintba került műtárgyak kialakításával megoldani az ábrahámszéki terület ideiglenes, szabályozható vízborítását. 25 ezer köbméter az a mennyiség, amit visszatartanak a legelőn és csatornában.

 
Bessy, az elkóborolt német juhász (a nyakában lévő biléta alapján sikerült felhívni a tulajdonost) iszik az ábrahámszéki elöntés vizéből. Vadludak, bíbicek is vannak
Fotó: A szerző felvétele
 

„Ősszel elkezdjük beengedni a vizet, és áprilistól május végéig fog kiszáradni, elkezd sarjadni a fű – mondta Sziráki Krisztián –, és júniusban, amikor kezdődik a nagy szárazság, lehet először kaszálni. A vízszintet többen is figyelik. A közeli tanya gazdája, mert hozzá van a legközelebb, figyel a csatornaőr, és már a vadásztársaság is, lelkesen. Arra nem számítottunk, hogy nem csak a környék vízháztartása javul, hanem olyan madarak is megjelennek azok a nagy felületen, amelyeket hosszú ideje nem lehetett látni. Ludak, de védett madarak is. Nem a spanyolviaszt találtuk föl, ez a terület és még jó néhány eredetileg ilyen volt, állt rajta a víz hónapokig.”

A domaszéki önkormányzatnál arra számítanak, hogy ebből a projektből ők is okulnak, és a gazdák is. Talán sikerül megnyerni azokat, akik a későbbi vízmegtartó beruházások érintettjei lehetnek. Már az is nyereség Sziráki Krisztián szerint, ha a földtulajdonosok tisztába jönnek azzal, hogyan működik a zsilip, mi a szerepe a betétpallónak, érdekli őket, mennyi víz van a csatornában.

 
Sziráki Krisztián domaszéki polgármester a vízmércénél
Fotó: A szerző felvétele
 

Jellemző ránk, hogy – mint a Telex idézte Kozák Péternek, az Alsó-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság (Ativizig) igazgatójának egy előadását – elvárjuk a természettől és az államtól, hogy pont akkor legyen vizünk, amikor szükségünk van rá, és csak annyi, amennyi kell, de ez nem megy ilyen egyszerűen. 

Az Ativizig a Vizet a tájba programban 514 zsilipet zárt le olyan csatornákon, amelyeket eredetileg belvízelvezetésre építettek. Az igazgatóság is közölt egy drónfelvételekből összeállított videót a Facebookon arról, hogy a működési területén hol tart vissza vizet. Ezek között egy nagyobb kiterjedésű terület látszik: Derekegyháznál egy magántulajdonú legelő. A többi helyen jellemzően csatornákban, illetve tóban tározzák a vizet, a nemzeti parkkal alakítottak ki vizes élőhelyet, vagy mint a Királyhegyesi-Szárazér esetében, olyan helyen, amely mindig vizes, nádas terület volt, ahol nem kell a tulajdonosokkal egyezkedni.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.