Egy villámgyorsan összehívott rendkívüli testületi ülésen döntöttek a bajai képviselők az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatának módosításáról az elmúlt héten. Ennek lényege az volt, hogy az eddigi kettő helyett három alpolgármestere lehessen a városnak. A sietség oka csak néhány nappal később vált ismertté, miután kiderült, hogy Zsigó Róbert polgármestert a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkárának nevezték ki, és emiatt le kell mondania városvezetői tisztségéről. A gyorsan összehívott rendkívüli ülésen azon melegében meg is választottak két új vezetőt (Vedelek Norbertet és Csubákné Besesek Andreát) az eddigi alpolgármester, Fercsák Róbert mellé.
Zsigó Róbertnek államtitkári kinevezése után most 30 napja van megszüntetni az összeférhetetlenséget, azaz lemondani polgármesteri címéről. A két új alpolgármester közül Vedelek Norbert Zsigó közeli bizalmasa, polgármesteri kabinetfőnöke, míg társa, Csubákné Besesek Andrea Búcsú Lajos lemondása után jutott be a képviselő-testületbe – azaz szintén a távozó polgármester által helyzetbe hozott körhöz tartozik.
|
Mindeközben úgy tudjuk: ha a Fidesz akarata érvényesül, akkor ősztől a már második ciklus óta alpolgármesterként dolgozó Fercsák Róbert vezetheti a várost. Az ellenzék pedig – igen, nem tévedés – a korábbi fideszes Révfy Zoltán indításával próbálna győzni az alföldi városban.
Baján elég jól szerepelt, de mégsem Teket
Az, hogy Zsigó elhagyja Baját, lényegében már akkor világossá vált, amikor az év elején pártszóvivőként befutó helyet kapott a Fidesz országos listáján. Bár a helyi baloldali ellenzék nem igazán fenyegette Zsigó pozícióit annak polgármestersége alatt, a helyi Fidesz belharcait helycserék, kizárások fémjelezték az elmúlt négy évben.
Mint ismeretes, 2010 nyarán Zsigó az MSZP-től 2006-ban elhódító szintén fideszes Révfy Zoltán kigolyózásával szerezte meg Baján a polgármester-jelöltséget, ebben pedig bajai forrásaink szerint Révfy két helyettese, Búcsú Lajos és Fercsák Róbert is „szövetségese” volt. (Ők 2010 után is megőrizhették alpolgármesteri címüket.)
Búcsú és Zsigó viszonya később megromlott, így Búcsú 2012 nyarán mind az alpolgármesteri címről, mind a képviselői mandátumáról lemondott. Fercsákot azonban már jó ideje Zsigó lehetséges utódjaként emlegetik a Duna-parti városban, és információink szerint június 12-én a Fidesz városi szervezete is az ő polgármester-jelöltségét támogatta.
Bár az ellenzék optimistán vágott neki a tavaszi országgyűlési választásnak, miután Zsigó renoméját több botrány (például ez) is megtépázta, a baloldali remények itt sem jöttek be, mert végül Zsigó 24 százalékot vert a korábbi időközi választáson meglepően jó eredményt elért Teket Melindára. Igaz, az egyes szavazókörök vizsgálata már némiképp más képet mutat: Baján belül Zsigó előnye lényegesen kisebb volt, mint a szavazókörzet más helyszínein, ráadásul Teket az összes szavazókörben több szavazatot kapott, mint a néhai kormányváltók listája – több helyen 20 százalékot „vert rá” a jelölő szervezetére.
Fideszes vs. exfideszes?
Viszonylagos sikere ellenére az ellenzék ősszel mégsem Teket Melindában gondolkozik elsősorban. Hajdú Miklós, az MSZP városi elnöke szerint akkor lehet esély a győzelemre, ha sikerül megnyerni Révfy Zoltánt, aki mellé aztán egy széles összefogás sorakozhatna fel.
A meglepőnek tűnő koncepció korántsem új keletű: 2010-ben a helyi szocialisták már civil szövetségesekkel próbálkoztak, és akkor is megpróbálták megnyerni a Fidesz által frissen ejtett polgármestert – sikertelenül. Azóta azonban egy lényeges változás történt, hiszen Révfynek minden formális kapcsolata megszakadt a Fidesszel. A szakítás ráadásul igen csúnyára sikeredett, a Zsigó által vezetett megyei pártszervezet „megosztó tevékenysége” miatt a kampány elején kizáratta Révfyt a Fideszből.
A volt polgármester megkeresésünkre nem kívánt kérdésünkre nyilatkozni arról, hogy vannak-e még politikai ambíciói. Mint mondta, nem közszereplő jelen pillanatban. Éppen ezért arról sem kívánt beszélni, hogy hogyan ítéli meg utódja munkáját – a volt városvezető kizárásának egyik indoka a „különböző médiákban” tett megjegyzései voltak.