Szombaton tüntetést tartottak Röszkén a menekülteket segítő MigSzol szervezésében, ezen az eseményen pedig a helyi plébános is felszólalt. Liszkai Tamás beszédét a Szemlélek nevű blog forradalminak nevezte, ami – hamarosan látni fogjuk – tulajdonképpen nem is túlzás, ismerve a hazai egyház viszonyait.
|
Röszkén ugyanis az történt, hogy egy pap alig burkoltan kritizálta a magyar kormány politikáját, és hívott fel a menekültekkel való szolidaritásra. Ami a legkevésbé sem megszokott.
Liszkai szerint ugyanis „ma is elgondolkodtató a Názáreti Jézus perének tanulsága: nem volt ellene valódi vád, még a helytartó is megkérdezte, hogy valójában mi rosszat tett. Hogy mégis el lehessen ítélni, ahhoz ellenséget kellett láttatni benne. Politikailag is értelmezhető ellenségképet kreáltak, hogy a tömeg gyűlölje és halálát akarja.”
Értik, ugye?
A plébános ezt követően önkritikára buzdította a magyar nép tagjait. „Ha egy társadalom lemond jogainak forrásáról, a jogok gyakorlására való önnevelésről, a politika feletti kontrollról, akkor kihasználhatóvá válik olyan döntésekhez, amik hátterét nem látja, olyanok ellen, akiket nem is ismer” – mondta a magyar határon tapasztalható állapotokat jól ismerő pap.
No comment…
Liszkai végül így zárta sorait: „Végtelenül könnyű és kényelmes lenne, ha a menekültek nem lennének itt. De itt vannak – közölte a lelkipásztor, majd így folytatta: – A politikai vezetés talán csak jóhiszeműen segíteni akar a társadalomnak, hogy ne foglalkozzon azzal, ami kényelmetlen, kellemetlen lehet a számára. Csak ennek az az ára, hogy a társadalom egyre kevésbé akar felelősséget vállalni azért is, ami az ő kötelessége lenne. Az ilyen társadalom egyre indulatosabb, előítéletesebb és agresszívebb lesz” – figyelmeztetett Liszkai Tamás. Hozzátette: „A migránskérdésben is józanságra és bölcsességre van szükség. Az a társadalom, amely ennek a felelősségét teljes egészében a politikára ruházza, maga felett mond ítéletet.”
(A blog posztját a 444.hu szemlézte először.)