Szombathelyi közmeghallgatás

Közszemlére tett szegénység

  • Kupi Györgyi
  • 2012. július 6.

Kis-Magyarország

A városi közmeghallgatáson minden évben majdnem ugyanazok a problémák merülnek fel: hiányzó buszjáratok, rossz utcák, a lakók életét megkeserítő gyárak. A legutóbbi meghallgatás azonban más volt: már a nyilvánosság sem zavarta a lakókat abban, hogy saját élettörténeteikkel bombázzák a polgármestert.

Tíz éve tudósítok közmeghallgatásról, és csupán egy esetre emlékszem, amikor nem városi, hanem magánügyben szólalt fel egy szombathelyi polgár. Az idei közmeghallgatáson azonban záporoztak a magánjellegű problémák. Vadidegen emberek előtt, fényképezőgépekkel és kamerákkal mit sem törődve adták elő kétségbeesésüket - nem a város jövője, hanem - saját megélhetésükkel, jövőképükkel kapcsolatban az emberek.

Egy közmunkás kérdezi a polgármestert, Puskás Tivadart: mégis, hogy gondolta a Fidesz, hogy napi nyolc óra közmunkáért 47 ezer forintot fizet? Ha befizeti a rezsijét, épp mínusz egyezer forintja marad. Puskás, a KDNP országgyűlési képviselője az országos döntésekről nem akar beszélni, de megjegyzi: tudomása szerint ez még mindig több,mint ami volt, azaz 22 ezer forint. A közmunkás nem kommentál.

Lakásügyek következnek. Két gyermekkel lakik egy házaspár egy penészes önkormányzati lakásban. Az egyik gyerek asztmás, de másik lakást nem kapnak. Választ igen: pontrendszer szerint bírálják el a lakáskérelmeket, ebben számításba veszik azt is, milyen lakást tud fenntartani az igénylő – mondja az önkormányzati osztályvezető. Az alpolgármester megjegyzi, hogy a házaspár most is jogcím nélküli lakáshasználó… Azaz: még ők örülhetnek, ha maradhatnak.  

Egy középkorú asszony szintén lakásproblémával jön elő: az övét elvitte a bank, most albérletben lakik a családjával, együtt három generáció. Az önkormányzati lakások közül a felújítandókból válogathatnának, ha az önkormányzat által megállapított felújítási költséget elő tudnák teremteni. „Ki tud egymillió forintot kifizetni manapság?” – kérdezi az asszony.

Már strigulázok: a közérdekű – kátyús utca, kaszálatlan gaztenger – bejelentések előtt testhosszal vezet a magánprobléma. És még nincs vége: hatvan körüli sajtós kolléga kér szót. Súlyos betegségből épült fel: rokkantnyugdíja 47 ezer forint, négyezer forint lakásfenntartási támogatását a polgármesteri hivatal a gázműnek utalja. Épp ezért nem érti, miért járnak a gázosok mégis a nyakára, hogy fizesse ki a számlát. Igazolást kér az önkormányzattól. Magyarázatot kap: adatátviteli probléma miatt nem ment át a gázos ügyfelek listája a szolgáltatónak.

Nem árt tudni: ezek a problémák mind nyilvánosság előtt, névvel, címmel, kamerák, magnók, fényképezőgépek és a közmeghallgatás százötven fős közönsége előtt kerülnek elő.

Többen felvetik, hogy ekkora gaz sosem volt a városban. Városházi reagálás: sosem volt ennyire kevés pénz a fűnyírásra. A pénzt hozza szóba egy másik felszólaló is: ha megszorítások vannak, a keveset miért nem utcákra, óvodafelújításra, miért a sportegyletek támogatására (Haladás, Falco) szánják? A felszólaló durva megjegyzést is tesz: biztos azért, mert a képviselők jobban érzik magukat a meccsen, mint a színházban.

Végül egy polgár elmondja: nem volt a szocialisták nagy barátja, de a jelenlegi városvezetés messze nem azt hozza, amit elvárt volna. Úgy tűnik, nincs egyedül. Az egyik helyi portál által megrendelt közvélemény-kutatás szerint ha holnap lennének a választások, azon a jelenlegi polgármester – aki magasan verte a választáson az előzőt – már alulmaradna.

De ez már nem a közmeghallgatás témája.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.