Sződliget

Társasházzá minősítenék az iskolát

  • Matkovich Ilona
  • 2012. július 9.

Kis-Magyarország

Általános iskolájának államosítását társasházzá minősítéssel kerülné el a sződligeti önkormányzat. A megyei kormányhivatal azonban kifogásolja az önkormányzati vagyonmentésnek ezt a módját. Már perlik a települést.

Újabb színfolttal gyarapodott az általános iskolák államosításának története: a tavaly decemberben elfogadott köznevelési törvényben még arról volt szó, hogy az állam nemcsak az oktatást és az ahhoz kapcsolódó feladatokat veszi át az önkormányzatoktól, hanem az iskolaépületeket is. A hírre számos önkormányzatnál megindult az érték- és vagyonmentés, hiszen sok településen a lakók társadalmi munkával és pénzbeli felajánlásokkal támogatták egykor a helyi iskola létrejöttét. Az önkormányzatok egy része az egyházi fenntartásba menekülve látta az önkormányzati tulajdon megtartásának lehetőségét, másutt az önkormányzat lemondott erről, mivel a szülők nem támogatták az egyházi fenntartást.



Sajátos megközelítés
Sződliget merőben más utat választott: a Pest megyei település egy jogi manőverrel próbálkozott, miután Juhász Béla polgármester – aki a Tiszta Forrás Szövetség színeiben váltotta a jelenleg országgyűlési képviselő Bábiné Szottfried Gabriellát a polgármesteri székben – arról értesült, hogy több, köztük fideszes önkormányzat is (elkerülendő az állami kézbe adást) társasházzá nyilvánította a helyi iskolát. „Volt olyan hátsó gondolatom, hogy ha a fideszes önkormányzatok is meglépték a társasházzá alakítást, akkor talán van egy jogi kiskapu, amiről én nem értesültem. Meg kellett tervezni a költségvetésünket, és ennek jelentős részét képezi a nyolcosztályos iskolánk fenntartása” – magyarázza az előzményeket a polgármester.

A sződligeti képviselő-testület (melynek mind a hét tagja a Tiszta Forrás Szövetség színeiből került ki a 2010-es önkormányzati választásokon – a szerk.) márciusban megszavazta, hogy az iskolát társasházzá alakítsák. Ennek értelmében az épületet három külön részre bontják, és ezután külön helyrajzi számon szerepel a törzsépület, a tornaterem, illetve a konyha. Utóbbi kettő önkormányzati tulajdonban maradna, és azokat az állam az önkormányzattól volna kénytelen bérelni.  


Ezután áprilisban az országos döntéshozók lazítottak a köznevelési törvényjavaslaton: Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár azt nyilatkozta, hogy köznevelési szerződések keretében szabályozni fogják, milyen feltételekkel tarthatják meg az önkormányzatok az iskolájukat. Aztán kiderült, hogy az iskolaépületek önkormányzati fenntartásban maradnak mégis, és az állam csak az oktatáshoz kapcsolódó feladatokat, ezen belül az intézményvezetők és a pedagógusok kinevezését, a pedagógusok munkabérének kifizetését és munkájuk ellenőrzését vállalja. Az iskolák közüzemi számláit és a karbantartást továbbra is az önkormányzatok állják.

Az állami fenntartásért az önkormányzatoknak az első tervek szerint 8 százalék helyi szja-t, továbbá a gépjárműadó 60 százalékát kellett volna befizetni a közös kasszába. Később ez az arány úgy módosult, hogy az elvont 60 százaléknyi gépjárműadó negyedét, továbbá az elvont szja 8 százalékának tizedét (0,8%) feladatfinanszírozásként csöpögtetné vissza az állam az önkormányzatokhoz.

Juhász Béla erre azt mondja: a bevételkiesést csak az iskola tornatermének és konyhájának visszabéreltetésével kompenzálhatják – valamennyire.

Példát statuálnak?
Ám hiába a sződligetiek leleménye, a terv megvalósítása akadályba ütközhet. (Jelenleg még a földhivatalnál van az iskola társasházzá alakításának kérelme – M. I.) A Pest Megyei Kormányhivatal ugyanis elmarasztalta az önkormányzatot, és felszólította, hogy a jogsértő helyzetet 30 napon belül szüntesse meg. Mivel a testület ragaszkodott eredeti szándékához, a kormányhivatal keresetet nyújtott be a bírósághoz, és kérelmezte, hogy kötelezzék az önkormányzatot a rendelet visszavonására.

Sződliget polgármestere úgy tudja, mások ellen, akik szintén ezt a jogi kiskaput választották, nem indított eljárást a kormányhivatal. „Információim szerint egy precedens jellegű perre készülnek, és most csak Sződliget van górcső alatt. Amennyiben a bíróság visszavonatja velünk a határozatot, akkor a többi önkormányzat felé is lépni kíván a kormányhivatal. Ha azonban a bíróság nekünk ad igazat, akkor kénytelenek lesznek lenyelni a békát.”

A Pest Megyei Kormányhivatal megkeresésünkre megerősítette, hogy a bírósághoz fordult. Azt írták, hogy a Budapest Környéki Törvényszéken támadták meg a sződligeti önkormányzat vonatkozó határozatát. A per folyamatban van, még az első tárgyalást sem tűzték ki. A hivatalnak egyébként tudomása van arról, hogy több önkormányzat – köztük például a fideszes vezetésű Dunakeszi – is hasonlóan járt el. Ezen ügyeket a kormányhivatal egyelőre még vizsgálja.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.