Miskolc

Nem nevezték ki Verest a Földes gimnázium élére

  • Kovács István
  • 2012. szeptember 27.

Kis-Magyarország

A miskolci képviselő-testület immáron másodszor nem nevezte ki Veres Pált a Földes gimnázium igazgatójává, annak ellenére, hogy társadalmi támogatottsága nemhogy nagy, de akkora, aminél nagyobb nem is lehetne.

Majdnem este kilenckor ért véget csütörtökön a zárt képviselő-testületi ülés, amelyen több oktatási intézmény vezetői kinevezéséről, pontosabban ki nem nevezéséről döntöttek. Igazgató nélkül maradt az Arany János, a Szabó Lőrinc és a bulgárföldi iskola, és az „előzetes várakozásnak” megfelelően a Földes Ferenc Gimnázium is. A maratoni ülés után dr. Simon Gábor MSZP-s képviselő elmondta, hogy a Földesről szóló vitában alig kezdődtek el a két oldal érvelései, amikor Szegedi Márton immár független képviselő ügyrendi javaslatot tett a vita lezárására, amit a kormánypárti többség azonnal megszavazott. A gombnyomás eredménye nem tartogatott meglepetést, így a másik három iskolához hasonlóan a jó hírű gimnázium élére sem neveztek ki igazgatót.

A Földes egy évre megbízott igazgatója, Veres korábbi helyettese, Fazekas Róbert igazgatóhelyettesnek nevezte ki volt főnökét. Az iskola és támogatói csak abban bízhatnak (ebben is csak jogilag, mert nagyjából nulla az esélye), hogy a januári fenntartóváltás után politikai helyett szakmai döntés születik a poszt betöltéséről.

Veres 15 éven át igazgatta a középiskolát, amely kiváló eredményeket produkált. Megbízatása idén júniusban járt le, akkor kezdődött kálváriája. Az igazgatót a tantestület, a szülői munkaközösség és a diákok végig egyhangúlag támogatták, annak ellenére, hogy a városvezetés olyan egyértelműen támadta, hogy a mellette való kiálláshoz civil kurázsi kellett.

Előzmények

Az oktatási bizottság döntése, a támogatók reakciója és a politikai motivációk

Szerdán több százan demonstráltak Veres mellett

A júniusi elutasítás története

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.