Miskolc

Sörpad alá nyomták a régieket

  • Kovács István
  • 2012. szeptember 6.

Kis-Magyarország

Ma kezdődik az I. Miskolci Sörfesztivál. Első, mert az eddig 14 éven át megtartott sörfesztivál szervezőit most kitúrták a rendezvényből. Úgy tudjuk, a korábbi, pénzügyileg sikeres fesztivál utódját idén a város is támogatja, de hogy mennyivel, az nem nyilvános.

Még nyár közepén jelentette be Kriza Ákos, Miskolc polgármestere, hogy igényes programok szervezésével az ország legnagyobb sörfesztiválját indítják útjára. A Hajdú Péter–Sarka Kata házaspár cége által szervezett fesztivált pedig maga Hajdú a Blikkben már úgy mutatta be, hogy azt a müncheni Oktoberfest mintájára rendezik meg – Miskolcon.

Mindezzel semmi probléma sincs, nem ez a hír: a körülményekkel és az előzményekkel érdemesebb inkább foglalkozni. Például azzal, hogy önkormányzati információink szerint Miskolc is támogatja a rendezvényt, de hogy pontosan mennyivel, azt még nem tárták a közgyűlés elé. (A város költségvetésének módosításáról a legközelebbi közgyűlés dönt, amelyben egyelőre 600 millió a működési forráshiány, míg a teljes hiány már nyolcmilliárd fölött jár.)

Kitúrták az elődöt
Tavaly az azonos műfajú rendezvényt még Borsodi Sörfesztiválnak hívták, és a MÉZ (Miskolci Élő Zene Közhasznú Egyesület) rendezte, akkor már 14. alkalommal, önkormányzati támogatás nélkül. „Az idén nyáron annyi akadályt állítottak elénk, hogy a feladására kényszerültünk” – mondja a narancs.hu-nak Molnár Gábor, az egyesület elnöke. – Kezdődött azzal, hogy nem kaptuk meg a korábbi népkerti helyszínt a város vezetésétől. Ekkor az Ikeron Zrt. tulajdonában álló Erzsébet fürdő bérlőjével egyeztünk meg egymillió forintos bérleti díjban. Amikor a pénzt számla ellenében át akartuk adni, üzleti partnerünk indoklás nélkül lemondta az üzletet.” Meg nem erősített információink szerint a fürdő bérlőjéhez befutott telefonhívás volt a lemondás előzménye, ezért Molnár Gábor nyílt levélben a nyilvánossághoz fordult. Az egyesület nevében megköszönte Kriza Ákosnak, hogy ellehetetlenítette a 15. Borsodi Sörfesztivál megrendezését. Ezzel – áll a levélben – több ezer ember szórakozását akadályozta. „Köszönöm Önnek, hogy ismételten bebizonyította, az Ön számára nem sokat érünk.”

Képünk csak illusztráció!


Képünk csak illusztráció!

Fotó: MTI – Németh György

Az említett események közben már zajlott az új fesztivál szervezése, és megindult a reklámhadjárat is. Az idei rendezvényen fellép a Modern Talking, a Boney M., a Csík Zenekar, illetve az Irigy Hónaljmirigy, ám a helyi zenekarok – amelyeknek eddig fontos megmutatkozási lehetőséget jelentett a Borsodi Sörfesztivál – kevésbé képviselik magukat, mint korábban. Molnár Gábor ezenkívül azt is kifogásolja, hogy egy Törökbálinton nemrég 1,2 millió forint törzstőkével bejegyzett cég kapta meg a fesztiválrendezés jogát, amely cég tagjai – szerinte – aligha tartoznak a miskolci adózók körébe.  

Becslések szerint 35 ezer látogató kell
Molnár ezenkívül más fesztiválszervezőkkel összeállíttatott egy becsült összegű költségvetést annak alapján, hogy mennyit szoktak kérni az adott együttesek, illetve mennyibe szoktak kerülni az egyes tételek. E szerint a zenekarok fellépése 27 millió, az infrastruktúra biztosítása 19 millió, a marketing 4 millió, a járulékos költségek és a jogdíjak 2-2 millió forint kiadást jelenthetnek. Így kalkulálva ahhoz, hogy az esemény nullszaldós legyen, az 1600 forintos napi jegyárak mellett több mint 35 ezer látogatónak kellene megfizetni a belépőt, ez azonban nem tűnik reálisnak.

A városháza sajtóreferensétől szerettük volna megtudni, miért nem vitték a közgyűlés elé a sörfesztivál rendezésének részleteit, hogyan került Miskolcon rendezőként képbe a Hajdú–Sarka páros, és mekkora támogatást nyújt az eseményhez a városháza. A múlt pénteken feltett kérdéseinkre azonban még nem érkezett válasz.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.