Szúnyoginváziótól szenvednek a Tisza mentén Jász-Nagykun-Szolnok megyében

Kis-Magyarország

Panaszkodnak a helyiek és a polgármesterek. A biológiai irtás a kifejlett rovarok ellen mit sem ér, a kémiai szúnyoggyérítés viszont a természet számára káros. 

Elképesztően sok a szúnyog nemcsak Szolnokon, hanem szinte egész Jász-Nagykun-Szolnok megyében a Tisza mentén, illetve a vizes élőhelyek közelében. A szolnokiak még emlékeznek arra, 2019 nyarán annyi volt a szúnyog a városban, hogy az emberek majd megőrültek a méregtől. A vérszívók rajokban támadtak; nappal sem lehetett megmaradni a zöldfelületek, bokrok mellett, nemhogy sötétedést követően.

A települések csak keveset tehetnek

"Szó szerint nem lehet napnyugtától semmilyen szabadtéri programot, tevékenységet végezni, mert egyszerűen felzabálják az embereket a szúnyogok! Milyen életminőség ez? Eközben meg megy a szájtépés a szúnyoggyérítésről. Érthetetlen, miért nem készültek fel ismételten erre a szúnyoginvázióra az illetékesek, mivel már évek óta ez van és ez is lesz ebben a »legélhetőbb« városban, ahol ennyi vízfelület található" - háborgott egy helyi lakos a Facebookon a héten írt bejegyzésében. Mivel idén többször is kilépett medréből a Tisza és a Zagyva, számtalan tocsogó maradt a víz visszahúzódását követően, ami ideális élőhely a szúnyogoknak.

 

A Jász-Nagykun-Szolnok megye déli részén fekvő, Körös menti Öcsödön szintén nagyon durva a helyzet, nem véletlen, hogy erős indulatokat generált. Megszólalt a témában Soha Attila polgármester is. Mint az Öcsöd Facebook-csoportban írta,

vegyszeres kezelést nem lehet végezni az élővizek közvetlen közelében. Ettől kezdve az egésznek kétséges a hatása, hiszen a szúnyogok pont itt kelnek ki.

A polgármester szerint attól, hogy a levegőből szórják az anyagot, nem feltétlenül hatásos az irtás. A légi, kémiai kezelés központi engedéllyel és elsősorban központilag végezhető. "A kezelés fedezetéül szolgáló összeget a kormány magához vonta, mondván: majd a katasztrófavédelem megoldja. Mint látjuk, nem sok sikerrel. Időben, még a szúnyogok kikelése előtt jeleztük a problémát a hatóságnak. Megköszönték és megnyugtattak, hogy tudják a dolgukat. Látjuk" - írta az öcsödi polgármester.

Egy másik bejegyzését így kezdte: "Kedves szúnyogeledel falumbeliek! Bocsánat a megszólításért, de ezt csak humorral lehet kibírni!" Mint írta, a katasztrófavédelem folyamatosan ellenőrzi a szúnyogok számát, de viccesen mint hozzátette, bizonyára számlálóbiztosokkal teszi ezt, akiken sárga alapon kék, áthúzott szúnyogot  ábrázoló karszalag van. Soha Attila szerint két éve egyre rosszabb a gyérítés hatásfoka, és éppen két éve végzi azt a katasztrófavédelem. Ez csak véletlen egybeesés lehet - fűzte hozzá.

A Szolnokhoz közeli, Tisza melletti Tószegen is téma a millió szúnyog. Gyuricza Miklós polgármester is a Facebookon tájékoztatta a lakosságot. Mint bejegyzéséből kiderült,

több település saját erejéből még "megfejeli" a katasztrófavédelem irtását, ám ez milliós tételt jelent számukra.

Nehezíti a helyzetet, hogy a polgármester szerint egész Kelet-Magyarországon csak egyetlen cég jogosult légi szúnyogirtásra, így érthető, hogy nagyon leterheltek, s nem feltétlenül tudják mindig akkor elvégezni az irtást, amikor azt a településeken szeretnék. Gyuricza Miklós hangsúlyozta, bármilyen jól is sikerül egy szúnyogirtás kivitelezése, az eredmény csak átmeneti.

A Tisza-tó fővárosa címmel rendelkező Tiszafüreden sem túl rózsás a helyzet. A városban épp a minap volt földi melegködös gyérítés, ami néhány napig megoldást jelent. Ám általában véve a tipikus szintet hozza a szúnyoginvázió: este 8 óra után az Isten irgalmazzon. E gyérítések tüneti kezelésnek jók, de a gyötrelmes helyzeten alig változtatnak.

Szolnokon és környékén egyébként csütörtökön és pénteken volt légi kémiai irtás. A megyeszékhelyen a permetezést követően nem sokkal a szúnyogok nagy számban álltak bosszút a beavatkozásért...

 
Légi szúnyogirtás Szolnokon a Tiszavirág híd felett
Fotó: Képviselői Iroda Szolnok Facebook

Az ember is felelős érte

"A mai helyzetre a válasz teljesen egyértelmű: magunknak köszönhetjük ezt az egészet" - mondta lapunknak Urbán Sándor, a Jászkun Természetvédelmi Szervezet elnöke. Hozzátette: ne csodálkozzunk, hogy most sok a szúnyog, hiszen tavasszal kétszer is árvíz volt a folyókon. A visszamaradt tocsogók, hatalmas esőzések utáni pocsolyák ideális életkörülményeket biztosítanak a szúnyoglárváknak. 

"A szúnyog ugyanúgy az élővilág része, ahogy az ember. A szúnyog mindemellett a tápláléklánc fontos eleme. Táplálékul szolgál a fecskéknek, denevéreknek. Sajnos az utóbbi időben felborult a kényes egyensúly, például akkor történnek az irtások, amikor a fecskék a fiókáikat táplálják. Ez pedig kihat az egyedszámukra. Folyamatosan csökkent az utóbbi években a fecskék száma, ami több éve tartó folyamat eredménye" - hívta fel a figyelmet egy fontos dologra a szakember. Urbán Sándor szerint a kémiai irtás egyenesen tragédia az élővilág számára. Ráadásul minden ilyen beavatkozás pont arra üt vissza, aki alkalmazza: az emberre. A káros mellékhatásokat mi szenvedjük el a leginkább. Azt gondoljuk, a technikai eszközök, a vegyszerek mindent megoldanak, de nem így van. 

Egy másik, lapunknak név nélkül nyilatkozó természetvédő szakember szerint a szúnyog legfőbb fogyasztói, a fecskék - egy nap egy madár 1,5 kiló szúnyoggal végez - tömeges hálózása a vándorlási útjukon katasztrofális méretű. A fáradt, ezért alacsonyan repülő fecskéket hálóval befogják Európa partjainál. Ez már alaposan megcsappantja számukat. A másik gond a klimatikus viszonyok megváltozása. Tavasszal, amikor van szerencséje néhány fecskének visszaérkezni, sokszor még hideg az idő, így táplálék sincs, alig élnek a kis madarak. A szakember Urbán Sándorhoz hasonlóan úgy vélekedett, gyakorta olyankor történik a szúnyogirtás, amikor a fiókákat kellene etetniük a fecskéknek. Hozzátette,

a szúnyogokat mindjárt a kezdet kezdetén kellene megfogni, lárvaállapotban, ehhez viszont több biológiai irtás kellene, amihez több forrás kell.

Az utólagos, kémiai vegyszerezés már nem sokat ér. A természetvédő felhívta a figyelmet arra, a következő években még rosszabb lesz majd a helyzet ezen a téren.

Programot indítottak a tenyészőhelyek feltérépezésére

A katasztrófavédelem tavaly indította el hároméves tenyészőhely-feltérképezési programját. Három év alatt tizenöt, szúnyogtenyészőhelyekben gazdag, de eddig nem kellően feltárt régióban folynak szakszerű térképezési munkák. Az eredmények birtokában sokkal hatékonyabb lesz a fellépés a vérszívó rovarok ellen. Az elmúlt évben a Duna felső és középső szakaszán végezték el a munkát a szakemberek. Idén a Szekszárd környéki, majd a bajai és a mohácsi folyószakaszok felmérésére kerül sor, illetve megkezdődik a munka a Dráva mentén, a Velencei-tónál és a Tisza északkeleti vízgyűjtőterületén is.

Katasztrófavédelem: a Tisza és a Duna mentén a legintenzívebb a szúnyoginvázió

A kedvező feltételek hatására jelentősen több a szúnyog számos helyen az országban - ismerte el a katasztrófavédelem. Mint azt Mukics Dániel tűzoltó alezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője megkeresésünkre elmondta, már április 22-én megkezdődött a katasztrófavédelem által irányított központi szúnyoggyérítés. Első lépésként biológiai módszerrel csökkentették a szúnyoglárvák számát. Idén eddig 16 950 hektáron zajlott biológiai módszerrel lárvagyérítés, 9750 hektáron repülőről, 7200 hektáron pedig földi permetezéssel.

Mint megtudtuk, a biológiai módszer a kifejlett szúnyogok elleni védekezéshez nem alkalmazható, ellenük a kémiai szúnyoggyérítésnek nevezett irtószeres permetezés jelent megoldást. A módszer nincs betiltva, jelenleg több biocid készítmény földi kijutattása is engedélyezett, ezek közül két készítményre az országos tisztifőorvos ideiglenes légi kijuttatási engedélyt adott.

A szóvivő aláhúzta, az esős időszak után az ország számos részében tapasztalhattuk a szúnyogok jelenlétét. A legerősebb szúnyogártalom a Tisza és mellékfolyói, valamint a Duna több szakasza mentén tapasztalható. 

Ezen a héten 14 megyében és Budapesten dolgoznak a szakemberek összesen 318 településen, ami 90 ezer hektárnyi területet jelent.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében eddig 47 település belterületén volt kémiai szúnyoggyérítés 20 025 hektáron. A múlt hétig 28 Tisza-tó környéki településen volt autóról végzett kémiai szúnyoggyérítés A megyében a májusi csapadék és a folyók megemelkedett vízszintje számos szúnyogtenyészőhelyet hozott létre, ezért az átlagosnál több a szúnyog. Ez a szúnyogártalom célzott, intenzív kezelések hatására várhatóan néhány hét alatt normalizálódik. Mukics Dániel megerősítette, az önkormányzatok saját költségvetésük terhére kiegészíthetik a központi szúnyoggyérítést általuk megrendelt kezelésekkel.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap. Ezt a rovatát vidéki újságírók írják szűkebb környezetük országosan is fontos eseményeiről. Életbevágónak tartjuk, hogy Magyarország lakói értesüljenek olyan helyi történetekről és véleményekről, amelyeket a kormányhatalom eltitkolni igyekszik.

Nézzen be a magyarnarancs.hu-ra mindennap: itt ingyenesen megtalálja a nap legfontosabb híreit, és még sokkal többet. De a nyomtatott heti Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt. S ha tetszett, amit olvasott, kérjük, támogasson minket.

Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."