Tanárjuk hívott rendőrt a tiltakozó középiskolásokra

  • Stemler Miklós
  • 2013. július 1.

Kis-Magyarország

Krétával tiltakoztak középiskolások a kormány oktatáspolitikája ellen. Két vidéki nagyvárosban a rendőrök a helyszínen vetettek véget az akciónak. Frissítés: a rendőrség szerint nem történt semmi.

„Gondolkodom, tehát probléma vagyok” – ilyen és ehhez hasonló feliratok jelentek meg szombatra virradóra Pécs több pontján, többek között a kormányhivatal előtt a Középiskolai Hálózat (KIHA) tagjai jóvoltából. A csoport azért választotta az éjszakai időpontot az akcióra, mert napközben rendőröket hívtak rájuk, más városokban pedig rongálás címszóval a rendőrség be is szüntette az akciókat.

Több helyszínen is

A középiskolások három városban, Budapesten, Tatabányán és Pécsett készítettek krétával a jelenlegi oktatáspolitikát kritizáló feliratokat, mindez Budapesten nem okozott problémát – tudtuk meg az akciók egyik szervezőjétől. Más volt a helyzet Tatabányán, ahol a feliratok írását előbb a köztérfelügyelő, majd a hívásra kiérkező rendőrök tiltották meg.

Rongálás?

Rongálás?

 

„Egyik barátommal krétáztunk szerda délután Tatabányán, az Árpád téren, valamint utána a Vértes Center előtt abban a hitben, hogy az aszfaltkrétázásba nem lehet belekötni. Felírjuk a mondatokat, elolvassák az emberek, a következő zivatar pedig elmossa” – számolt be az egyik krétázó diák. A helyi hatóságok nem így gondolták: először egy közterület-felügyelő, majd egy rendőrjárőr érkezett, és közölték a fiatalokkal: ha nem távolítják el önként a feliratokat, akkor rongálás miatt indítanak eljárást ellenük. A megfélemlített diákok végül engedelmeskedtek, bár tekintve, hogy a maximum egy esőig szavatos krétafeliratok kárt nehezen tudnak okozni a kövezeten, a rongálás tényállása bajosan lett volna megállapítható.

Az esettel kapcsolatban megkerestük a rendőrséget, ahol így reagáltak: „A Tatabányai Rendőrkapitányságra nem érkezett bejelentés 2013. 26. hetén, illetve azt megelőzően diákok által szervezett, a gyülekezési törvény hatálya alá tartozó rendezvényről. Ennek megfelelően a Tatabányai Rendőrkapitányság beosztottai az Ön által említett, a diákok saját akcióján nem vettek részt, így ott rendőri intézkedésre nem került sor.”

Megint a saját tanárjuk

Pécsett a helyi aktivista beszámolója szerint a háttérben „Bajnai Gordon bácsit” sejtő tanár hívta ki a rendőrséget az általa kirívóan közösségellenesnek ítélt krétázás láttán (nem ez volt az első eset, amikor pécsi tanárokat zavart diákjaik önkifejezése), majd ezután egy másik helyszínen egy „erős nemzeti öntudattal rendelkező csoport” jelent meg pár perc elteltével, akik „megpróbáltak szóba elegyedni velem, a maguk módján. A pontos párbeszéd nem maradt meg, mert eléggé féltem. A lényege az volt, hogy ha nem hagyom abba, annak nem lesz szép vége”. A pécsi diákok végül az éj leple alatt fejezték be az akciót, akkor nem érte inzultus őket.

Amit lehet Jupiternek…

Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő másfél évvel ezelőtti, nagy médiafigyelmet kapó „krétázása”, amikor Lomnici Zoltán kiretusálása ellen tiltakozva egy ugróiskolát rajzolt az MTI székháza elé, nem váltott ki ekkora hatósági figyelmet, mint a néhány fiatal által felrajzolt mondatok. Amennyiben a rendőrség érvelését komolyan lehetne venni, úgy lassan az ugróiskolát rajzoló kisiskolások családjai is aggódhatnak.

Bár a feliratokat Pécsett a KIHA aktivistái készítették, Budapesten és Tatabányán nem ehhez a szervezethez köthetők az akciók – mint az egyik szervező kérdésünkre elmondta, épp azért döntöttek a demonstrációk mellett, mert a KIHA elég csendes mostanság, pedig az oktatáspolitika terén nem tapasztalható javulás –, így a következő hónapokban is folytatják az akciókat.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.