Tantestület elé citálták, mert kiállt társaiért a diák

  • Cservenyák Katalin
  • 2025. március 4.

Kis-Magyarország

Áll a bál a nyíregyházi Zay Anna középiskolában, miután egy végzős diák a Facebookra feltett nyílt levélben tiltakozott az intézményben bevezetett gyakorlat ellen, miszerint 5000 forint letéti díjat kezdtek gyűjteni a diákoktól azért, hogy a tanítás előtt kötelezően beszedett mobiltelefonokat zárható szekrényben tárolják. A pénzt úgy kezdték el gyűjteni a diákoktól, hogy cserébe nem kaptak kulcsokat. Emiatt fogalmazta meg aggályait Jakucska Szabolcs.

A Nyíregyházi Szakképzési Centrum fenntartásban működő Zay Anna Technikum és Kollégium Szabolcs-Szatmár-Bereg legnagyobb egészségügyi és szociális szakképző intézménye. Itt végzős diák Jakucska Szabolcs. Nyílt levelében úgy fogalmazott: „Ez az intézkedés nemcsak jogszerűtlen és átláthatatlan, hanem teljes mértékben elfogadhatatlan! Az iskola jogi köntösbe bújtatott, de valójában önkényes pénzbeszedése sérti a diákok és családjaik jogait, hiszen semmilyen garancia nincs arra, hogy a beszedett összeget megfelelően kezelik, és hogy a végzős tanév végén valóban visszafizetik.” A tárolószekrények még decemberben érkeztek meg az intézménybe a szakképzési centrumból. Minderről az esetről elsőként beszámoló Népszavára hivatkozva a Narancs.hu is beszámolt:

„A letéti díjat elkezdték szedni, de kulcsot nem adtak” – mondta lapunknak végzős diák, aki azzal sem ért egyet, hogy a szekrények használatát kötelezővé tették. Úgy tudja, a tantestületből ketten szavaztak a bevezetés ellen. A diákönkormányzatot az intézmény vezetése nem vonta be a döntéshozatalba – tudtuk meg Jakucska Szabolcstól. A fiú megkereste a DÖK elnökét, akivel Messengeren váltottak üzenetet. Legnagyobb meglepetésére a diákok képviselője azonban csak látszólag állt mellé, ám ez csak akkor derült ki, amikor Szabolcsot a tantestület elé hívatták.

A diák éppen gyakorlaton volt azon a héten, amikor az osztályfőnöke felhívta, hogy nyílt levele miatt jelenjen meg az iskolában. A gyakorlatról hazament átöltözni, ám arra nem számított, hogy a közel ötvenfős tantestület előtt kérik majd számon. Az igazgatónővel együtt hét-nyolc tanár – ahogy Jakucska Szabolcs fogalmazott – támadta, a többiek nem szóltak bele a vitába, ezért úgy látta, mintha nem mertek volna kiállni, és azt mondani, hogy „ennek most itt vége, nem tehettek ilyet egy diákkal”. A 19 éves fiatal úgy érezte, meg akarják szégyeníteni a testület előtt. „Gúnyoltak, nevetgéltek” – mondta portálunknak.

Itt került elő a DÖK elnökével folytatott üzenetváltása a Messengeren – kinyomtatva, hiányosan. Hiányoztak a DÖK-elnök gondolatai.

„Mielőtt a nyílt levelet megírtam, sok diákkal beszéltem, egyikük sem támogatta a letéti díj beszedését” – folytatta a történetet a Jakucska Szabolcs, aki egyébként akkor döntött a nyílt levél megírása mellett, amikor megtudta, hogy a testületből csak ketten szavaztak az intézkedés ellen, és egyiküket, az igazgatóhelyettest visszahívták pozíciójából, melyet kilenc éve töltött be (azóta fel is mondott). Miután megjelent a nyílt levél, valamint amióta a tantestület elé hívták a diákot, és a sajtó is elkezdett érdeklődni, meggondolta magát az iskolavezetés, és a napokban elkezdték visszaadni a diákoktól január óta beszedett ötezer forintokat, helyette pedig egy nyilatkozatot kell kitölteniük a diákoknak és törvényes gondviselőiknek (ezt teszik egyébként más iskolában) a tárolószekrények használatáról.

Jakucska Szabolcs elismerte portálunknak, „nagy szája van”, és hogy bármikor kész kiállni mások érdekeiért. Azt viszont nem akarja, hogy miatta büntessék társait. Például azzal, hogy levegőnek nézik őket a folyosón. Szabolcs mellett több tucatnyian álltak ki, legalábbis a közösségi oldalán elég sok támogató kommentet kapott. A fiút civil szervezetek is keresték mostanában, ajánlottak már fel számára alelnöki pozíciót.

Telefonon kerestük a nyíregyházi középiskolát, de a titkárságon azt mondták, az igazgatónő nincs bent, kérdéseinkkel forduljunk a fenntartó Nyíregyházi Szakképzési Centromhoz, de onnan még nem kaptunk választ. Többek között arra voltunk kíváncsiak: mi késztette a Zay iskola vezetését arra, hogy 5000 forint letéti díjat kérjen a kulcsért cserébe a diákoktól, hogy mobiltelefonjukat be tudják zárni? Jogosult-e az iskola ezért pénzt beszedni? Lehet-e ezt kötelezővé tenni? A diákönkormányzat véleményét megkérdezték-e az iskola a letéti díjról? Mi miatt változott meg a Zay iskola vezetésének álláspontja, hogy a pénzt mégis visszaadja a diákoknak, és helyette egy nyilatkozatot töltet ki a szekrények használatával kapcsolatban? Azt is tudakoltuk, nem túlzás-e az eljárás, hogy Jakucska Szabolcsot az igazgató a tantestület elé rendelte, és ott vonták felelősségre. Megkérdeztük, igaz-e, hogy múllt pénteken kulcsra záratták az iskolát, amikor az RTL Klub híradójának stábja megjelent az iskola előtt.

„A most beszerzett tárolóeszközök használatáért nem szedhet az iskola sem bérleti díjat, sem kauciót” – közölte egyébként a Népszavával az állami iskolafenntartó, a  Klebelsberg Központ. A lap azt írta: „A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal viszont arról tájékoztatta lapunkat, hogy a Nyíregyházi Szakképzési Centrum, amint értesült az esetről, azonnal megtette a szükséges intézkedéseket és megszüntette a letétdíjas rendszert, az addig befizetett összegeket visszakapták a diákok.

(Címlapképünkön a Zay Anna középiskola. Forrás: az iskola Facebook-oldala)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Második gyermekkor

Sean Mathias az izgalmasabb utat választotta, amikor filmre vitte saját 2021-es Hamlet-előadását, melyet a Covid-járvány lezárásai és néhány kulcsszínész viharos távozása tett próbára.

Üzenet

Brazíliáról mindenki a mesés tengerpartra, a karneválra meg a focira asszociál, pedig valaha (50–60 évvel ezelőtt) ott is pontosan olyan embertelen katonai diktatúra volt, mint Dél-Amerika legtöbb országában.

Vele a szégyen

Amikor a miniszteri kinevezése után Szalay-Bobrovniczky Kristóftól megkérdezték, nem zavarja-e, hogy elődje, Benkő Tibor hivatásos katonatiszt volt, ezzel vágott vissza: a magyar haderő a kormány fejlesztéseinek köszönhetően magától is „tudja, hogy mit kell csinálnia”. Neki pedig az a feladata, hogy a katonaságot vonzóvá tegye, elsősorban az ifjúság körében.

Üldözik Matolcsyt!

Hol tűnt el és mennyi pénz a jegybank alapítványából? Most azon kell izgulnia sok jó embernek, hogy közülük az ÁSZ feljelentése nyomán ki megy majd, vagy nem megy, mikor és mennyi időre börtönbe.

Minden határon túl

A világháborúról szóló művek sora végeláthatatlan, ám a téma lefedettsége igencsak aránytalan, az erdélyi zsidók soája például meglehetősen alultárgyalt volt korábban.

Az Infláció Réme

  • Király Júlia

Valamikor réges-régen, amikor a közpénz még nem vesztette el közpénz jellegét, a Magyar Nemzeti Bank még nem magántőkealapok gazdagításán szorgoskodott, az euróért még nem adtak többet 260–270 forintnál, és még működtek Magyarországon a fékek és az ellensúlyok, szóval abban az időben, amire már a legeslegöregebb magyar ember sem emlékszik, akkoriban történt.

Felejtsük el!

Önkormányzati szociális bérlakás miatt áll a bál Szarvason. Az ellenzék szerint jogosulatlan volt a kiutalás, a nyertes pályázatot az egyik városi fideszes képviselő „menedzselte”. A kedvezményezett az egyik nemzetiségi önkormányzat alelnöke.

Elveszik, hogy osztogathassanak

Az önkormányzatoktól elvett pénzből indította el a kormány a Versenyképes Járások Programot, és ettől várja azt, hogy még a 2026-os választások előtt mindenütt épül valami. A lebonyolítás láthatóvá teszi az országgyűlési képviselők, fideszes választókerületi elnökök meghatározta hierarchiát.

Zsákutca

A szerencsén is múlt, hogy a XI. kerületi önkormányzat meg tudja akadályozni egy böhöm társasház felépí­tését a Sas-hegy oldalában, a tájvédelmi körzet szomszédságában. Más esetekben hiába derülnek ki a korábbi stiklik és összeférhetetlenségek, sokszor nem lehetséges a kármentés.

Lakásból utcára

Mivel a hivatalos procedúra rendszerint nagyon elhúzódik, olykor szélsőjobboldali formációkat bíznak meg az érintettek az ingatlanjaikban jogosulatlanul lakók eltávolítására. Az akciókról beszámolók készülnek a YouTube-ra. A Mi Hazánk elnöke, Toroczkai László több alkalommal is megjelent ilyen akciókon.