Összerántotta az ellenzéki pártokat a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. ügye, vagyis az a fideszes földmutyi, ami miatt úgy fest, befellegzett egy egész városnak.
Emiatt tüntettek
Az eddig inkább a színfalak mögött megoldást kereső helyi vezetők végső elkeseredésükben vasárnap délutánra tüntetést szerveztek Mezőhegyesen azért, hogy a kormány végre megértse: az amúgyis elhibázott földosztás és árverezés a Békés megyei településre mindenkinél rosszabb hatással lesz, hiszen hamarosan 400 állandó és 1000 idénymunkás veszítheti el fő bevételi forrását azzal, hogy kihúzzák a földet az állami területeken gazdálkodó Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. alól. A gazdasági társaság által használt, egybefüggő földterületből két részletben több mint 6 ezer hektárt már megpályáztatott és kiosztott az állam, és a maradék részt sem kapja meg a Zrt., így 2017. január 2-án annak ellenére kell levonulniuk mind a 8 ezer hektárról, hogy előhaszonbérleti és elővásárlási joguk volt a területre. Ráadásul a tartós bérletbe adott földek közül több ezer hektárnyit most el is árvereznek.
|
Veszélyben a vízellátás A ménesbirtoknak 2014-ben 1,95 milliárd forintnyi személyi jellegű kifizetése volt, 2017-től nagyjából ennyi pénz hiányozhat a helyiek zsebéből, amely jelentős részét a városban működő vállalkozásoknál költötték el. Mezőhegyes legnagyobb adózója a gazdaság, amely az idők során sok közfeladatot is magára vállalt: támogatott helyi közösségeket, az iskolát és sportklubokat is, de ha kellett, télen elkotorta a havat számos utcából. A település központjától távol található majorokban saját kútjaiból a cég működteti még azt az ivóvíz-hálózatot, amely fenntartása jövő áprilistól már az önkormányzat feladata lesz. Azonban Mezőhegyesnek erre nincs pénze, hiszen nagyjából 300 millió forintot kellene költeni az új rendszer kialakítására, így lajtos kocsikkal hordják majd ki a vizet a majorok mintegy 450 háztartásába. Az elsősorban lótenyésztéssel foglalkozó birtok az állami gazdaság 11 évvel ezelőtti magánosítása során jött létre, a kft.-hez ekkor átkerült a ménes és több tucatnyi műemlék épület, de a birtok jogutódja az a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. lett, amely megkapta a még 1997-ben 20 évre kötött földbérleti szerződés következtében az állami földek használati jogát. |
A földek felparcellázásával befellegzett annak a hibridkukorica vetőmag-előállításnak is, amely világhírűvé tette Mezőhegyest. Hogy ez ne szűnjön meg, továbbra is egybefüggő területre lenne szükség, mivel be kell tartani egy ún. izolációs távolságot, mert több száz méteren belül más fajta növény, különösen idegen kukorica nem termelhető. De ott van a mintegy 1100 szarvasmarhát számláló tehenészet is, amely a Sole-Mizo tanúsítványa szerint az ország legjobb minőségű tejét adja – ám 2017-től ennek a működése is ellehetetlenülhet.
A ménesbirtok aztán az utóbbi hetekben egy csapásra felértékelődött, ugyanis Lázár János nemrég bejelentette, hogy mintagazdaságot hoznak létre a városban úgy, hogy nem törlik a korábbi földbérleti szerződéseket, hanem néhány ezer hektár állami földet átadnak az eddig elsősorban lótenyésztéssel foglalkozó Mezőhegyesi Állami Ménes Kft-nek. A Miniszterelnökséget vezető miniszter először 2-3, majd 4 ezer hektárral számolt, de a helyiek bár is hogy keresik, nem találnak ennyi művelésre alkalmas, másnak még nem bérbe adott, használható állami földet. De ha össze is jön ennyi, az nem lesz egybefüggő, így lőttek az eddigi gazdálkodási formáknak és az évszázados tapasztalatnak. Ráadásul a jelenlegi 400 körüli állandó és 1000 idénymunkás töredéke kaphat majd munkát az új mintagazdaságban.
Kiesik 7 milliárd forint
Lázár tehát nem győzte meg a városért és a munkahelyükért aggódó helyieket, akik közül 2-300-an vasárnap délután az eső ellenére is kimentek a városháza mellett szervezett tüntetésre.
Érkeztek volna többen is, de helyi forrásainktól úgy tudjuk, a Mezőhegyesi Állami Ménes Kft. – ide fognak átcsoportosítani néhány ezer hektár állami földet, és lesz belőle mintagazdaság – vezetői a dolgozóknak „nem ajánlották, hogy részt vegyenek a rendezvényen”. De ott voltak ellenzéki pártok politikusai, akik közül akadtak olyanok is, akik minden részletében átlátták a mezőhegyesi problémát.
„Ezt a Lázárt nem értem, a miénktől nincs is messze az ő körzete, és nem érdekli, hogy hozzá ilyen közel ennyire rossz véleménnyel lesznek róla” – beszélgetett mellettünk a tüntetésen két, elmondásuk szerint „bizonytalan fideszes” hölgy. Egyikőjük azzal büszkélkedett, hogy nagymamája anno még találkozott József Attilával, aki a 230 éve alapított ménesbirtok egyik majorjába járt át Makóról tanítani. „A férjem már ki se jött ma, pedig a ménesbirtoknál dolgozik, de azt mondja, szarik bele, a kormánynál már rég eldöntötték, hogy a munkahelyének lőttek” – mesélte portálunknak a másik nő, aki azért még reménykedik abban, hogy sikerül jobb belátásra bírniuk a döntéshozókat. Sokan örülnek annak, hogy Mitykó Zsolt polgármester is egyre nyíltabban és élesebben fogalmazza meg a kormánypárttal szembeni kritikákat, de a demonstrálók közül többen is azt panaszolták, hogy a városvezető – szerintük – túl későn állt bele a nyílt csatározásba. Amikor azt kérdeztük, hogy ez miért lehetett, volt, aki azt mondta: „A polgármester először túlzottan meg akart felelni Simonkának (Simonka György fideszes képviselő, róla lásd korábbi írásunkat), bele is ment háttéralkukba, de végül hoppon maradt.”
Eközben a pódiumon elkezdett beszélni a városvezető, aki elmondta a már korábban is ismertetett számokat, hogy hány dolgozó eshet áldozatául a kormány felelőtlen földpolitikájának, és hogy mitől eshet el majd a város is. Nem udvarolta körül a megjelent ellenzéki pártok politikusait sem, bár minden bizonnyal elsősorban a kormánypártiakra gondolt, amikor ezt mondta: „Nekem egyszerű dolgom van, mert polgármesterként csak arról kell szólnom, ami igaz. A politikusoknál mindig csak az van, hogy jártatják a szájukat, nem csinálnak semmit, majd csak arról beszélnek, ami mindenkinek kedves. Nekem most csak a szomorú igazságról kell beszélnem”. Külön kitért arra, hogy ő nem a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. érdekeit védi – (ti.folyamatosan ezzel támadja őt a helyi Fidesz – M. K.) –, hanem azt a több száz családot, akik helyben áldozatai lesznek a vitatott kormányzati földpolitikának. Szerinte muszáj egyben tartani a 6-8 ezer hektáros területet, mert csak így lehet működtetni a jelenlegi gazdálkodási rendet. „Mezőhegyes a nemzeti agrárium egyik ékköve, ezt bántani bűn.”
Mitykó Zsolt félti a város működőképességét is, várhatóan mintegy 80 millió forintnyi iparűzési adó esik ki az éves költségvetésből, így minden bizonnyal jelentős elbocsátások lesznek az önkormányzati intézményeknél is. Azt is elmondta, hogy egy vetőmag-felvásárlással foglalkozó francia cég 7 milliárdos munkahelyteremtő fejlesztést akart megvalósítani Mezőhegyesen, de most behúzták a kézi féket a bizonytalan jövő miatt. „A magyar agrártárcának nem kell ez a 7 milliárd forint” – hívta fel a figyelmet Mitykó Zsolt, aki szerint a „konzultációk kormányának” egy sikertörténete lehetne az, ha nem felosztaná a földeket, hanem egyben hagyná az egészet. De úgy tűnik, a polgármester sem túl bizakodó, hiszen azt kérte a tüntetésen megjelent országos politikusoktól, hogy dolgozzanak ki egy olyan tervet, amellyel egy esetleges kormányváltás után vissza lehetne fordítani a most rossz irányba terelt folyamatokat.
|
Ezután Kovács Sándor, a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. üzemi tanácsának elnöke megemlítette: korábban készítettek egy szakmai anyagot arról, hogy milyen negatív következményekkel járhat a ménesbirtok feldarabolása, de a kormányzat részéről csak Lázár Jánossal tudtak beszélni róla, más nem állt velük szóba, és a minisztertől sem kaptak érdemi válaszokat. „Úgy gondoltam korábban, nem tudják, hogy mi történik, ha elveszik alólunk a földet, de ahogyan telik az idő, egyre világosabban látom, teljesen tudatosan akarják tönkre tenni a cégünket és a városunkat” – mondta. Rávilágított arra is, hogy ez a döntés teljesen ellentétes azzal, amit a kormány eddig hangoztatott, hiszen azt mondták, hogy Magyarországon fejleszteni kell a vetőmagtermesztést és az állattenyésztést, támogatni kell a vidéki munkahelyek megtartását. „De úgy látszik, ezek ránk nem vonatkoznak, holott a magyarországi kukorica vetésterület 10 százalékára elegendő vetőmagot termelünk” – hangoztatta Kovács, aki hangsúlyozta, hogy a ménesbirtok a térség legnagyobb adózója és agrárfoglalkoztatója. Arra is kitért, lehetetlen, hogy helyi gazdák vegyék majd meg az országos átlagnál magasabb áron kínált földeket, hiszen nem sokuknak van például 150 millió forintjuk egy 50 hektáros földterületre.
„Ne hagyják őket nyugodni!”
A polgármester és az üzemi tanács elnöke után a DK, az Együtt, az MSZP és a PM egy-egy ismert politikusa is felszólalt: szót kapott Gyurcsány Ferenc, Szigetvári Viktor, Gőgös Zoltán és Tordai Bence is. (Elvileg az LMP-től is vártak valakit, de a beígérkező Sallai R. Benedek nem érkezett meg, illetve az egyeztetések elején úgy volt, hogy a Jobbik is szerepelhet, de ezt Gyurcsány stábja időközben megtiltotta. A szervezők egy csoportjától egyébként úgy értesültünk, hogy a DK az indokoltnál egy fokkal jobban szerette volna megszabni a tüntetés kereteit, és az is kisebb feszültségek okozott, hogy Gyurcsányék több fórumon azt hangoztatták: ők a tüntetés szervezői, holott az egészet több párt helyi csoportja hozta tető alá az önkormányzat támogatásával.)
A beszédek során ugyanakkor az látszott, hogy nincs mindenki teljesen tisztában a mezőhegyesi helyzet összes fontosabb részletével, de a felszólalók nagyjából rávilágítottak a lényegre: a Békés megyei város mindenkinél jobban megsínyli a fideszes földmutyit. Tordai Bence, a PM szóvivője a nagy általánosságokon kívül sokat nem közölt, szimpatikus volt, de rövid beszédéből csak néhány karakteresebb kijelentés hozta lázba a tüntetőket. Az utána következő Szigetvári Viktor jóval konkrétabb tanácsokat „adott” a helyieknek: szerinte a Fidesz csak az „erőből és a kitartásból ért”, ezért zaklatni kell őket levelekkel, sajtótájékoztatókkal és különböző figyelemfelkeltő akciókkal. „Járjanak a Fidesz nyakára! Menjünk tüntetni december elején Békéscsabára, a földárverésre! Tüntessenek a parlamenti képviselőjük, Simonka György háza előtt! Menjenek el a megyei közgyűlés épülete elé! Ne hagyják őket nyugodni!” Szigetvári azt is megjegyezte, hogy készülni kell a válságra, hiszen szerinte „jó esély van arra, hogy a földlopás és egyéb bűnök miatt a mai Mezőhegyesnek vége lesz”, és arra kérte a város vezetését, hogy közösen dolgozzanak ki egy válságtervet. (Eközben Gyurcsány a takarásban cigizett.)
Az MSZP-s Gőgös Zoltán is azt próbálta sulykolni a mezőhegyesiekbe, hogy tartsanak ki: ne hagyják magukat, ha kell, üljenek be Lázár János szobája elé, és csikarjanak ki belőle egy elfogadható ígéretet, vagy menjenek oda tüntetni a parlamenthez. Az országgyűlési képviselő felidézte: az állami földprogramért felelős államtitkár egyik kérdésükre korábban úgy reagált Mezőhegyessel kapcsolatban, hogy nincs ott semmi gond, mert eddig egy bérlő volt, most majd lesz nyolcvan. „Bitay Márton Örsnek elmentek otthonról” – hangoztatta Gőgös, aki szerint vissza kellene vonni az összes bérbeadást, és nem szabad eladni a földeket, így létrehozható egy mintagazdaság, amely tovább tudja folytatni a ménesbirtok tevékenységét. Azt is elmondta: soha sem gondolta volna, hogy szándékosan teszik majd tönkre „Európa egyik legnagyobb hibridkukorica-bázisát”. Végül a helyieknek megjegyezte, hogy ameddig csak lehet, tartsanak ki, mert soha sem állnak talpra, ha 2017-ben tényleg megtörténik a földek átadása.
Az előtte felszólalók szinte minden puskaport ellőttek, így Gyurcsány Ferencnek már belefért egy kis „lárifári”, vagy éppenséggel ilyen és ehhez hasonló „csemegék”: „Ezek hazudnak reggel, délben, meg este”. A DK pártelnöke beszélt a vidék elszegényedéséről, és arról, hogy szerinte nem lehet családi gazdaságokra építeni a modern magyar mezőgazdaságot. Széchenyi Istvánt idézve azt mondta: „Minden nép olyan kormányt kap, amilyet megérdemel”, majd gyorsan megjegyezte, hogy mi nem ilyet érdemlünk. Hangoztatta: el kell mondani a fideszes vezetőknek, hogy „Gazemberek vagytok, mert elveszitek a városunkat, az életünket, mindenünket!”. Majd jól „letolvajozta” a kormányt, és azt mondta, hogy nem szabad asszisztálni a fideszes vagyonszerzéshez. Ő is arra biztatta a mezőhegyesieket, hogy lépjenek: tüntessenek, hívják fel a figyelmet arra, hogy velük nem lehet bármit megcsinálni. Szerinte gazemberségre épül Orbánék politikai rendszere, amely egésze korrupt és tisztességtelen.
|
A végig békés tüntetők a beszédek után hazasétáltak az esőben, azokat a mezőgazdasági óriásgépeket is elvitték, amelyek a demonstráció ideje alatt ott álltak a városházával szemben. Információink szerint a helyiek már szervezik a következő tiltakozó akciójukat: úgy tudjuk, hogy többen december elején ott lesznek Békéscsabán, amikor elkezdik árverezni az első mezőhegyesi földterületeket.
A nyertes postás Bár meghívták – mint ahogy Lázár Jánost és a Fazekas Sándort is –, nem ment el a tüntetésre Simonka György, de a fideszes képviselő rögtön a tüntetés után már nyilatkozott a megyei hírportálnak. Azt állította, hogy „a tüntetéseket budapesti ügyvédek és politikusok szervezik, akik a szigorítások miatt nem tudnak a magyar földdel spekulálni. Én személy szerint minden egyes helyben lakó gazda sikerének nagyon örülök, hiszen ők a dél-békési föld adta bevételt helyi boltokban és vállalkozásoknál költik el. A földet a gazdáknak programnak a helyben lakó gazdálkodók örülnek. Akik ezután tulajdonosok vagy bérlők lesznek, csak helyben lakó gazdák lehetnek, akik a földet nem tudják elvinni.” Simonka kijelentései már csak azért is meglepők, mert a földbérleti pályázaton sikeresen szereplők között sok olyan nyertes is található, akik nem mezőhegyesiek és nem is kötődnek különösebben a városhoz, de jó politikai kapcsolatokkal rendelkeznek. A pályáztatásra és a fideszes országgyűlés ügyeire rálátó forrásunk szerint számos, a Fideszhez és közvetlenül a politikushoz köthető személy is nyert földet. Közülük is érdemes külön kiemelni Simonka közeli rokonait. A kedvezményezettek között még ott van két helyi fideszes és egy független képviselő vagy valamely családtagja, illetve a postásként dolgozó mezőhegyesi Fidesz-elnök is. |