Végső nyugalomra helyezték a magyar karatesport atyját

Kis-Magyarország

Több százan tették tiszteletüket Shihan Furkó Kálmán ravatala előtt Szolnokon a Tiszaligeti Sportcsarnokban csütörtökön délelőtt.

Furkó Kálmán, a rendkívül népszerű és nagy tekintélynek örvendő honvéd ezredes augusztus 3-án, 74 éves korában hunyt el. A nyugállományú deszantos volt a magyar kyokushin karate egyik megalapítója, nemzetközi szaktekintélynek számított, nem véletlenül lett nyolcdanos mester. 

Mesterként válogatott versenyzők egész sorát nevelte, tanítványai bajnoki címek tucatjait nyerték el az elmúlt esztendőkben. 2007-ben "A magyar szamuráj" címmel egyórás film is készült életéről és munkásságáról.

Búcsúztatását csütörtökön Szolnokon, a Tiszaligeti Sportcsarnokban tartották, ahol több százan jelentek meg. 

 
Furkó Kálmán búcsúztatása
Tóth András/Magyar Narancs
 

 

A búcsúztatás Mészáros János, a Magyar Karate Szakszövetség elnöke beszédével kezdődött, majd a résztvevők rövidfilmet tekinthettek meg a volt felderítő és „magyar szamuráj” életéről.  

Szolnok Ezüst Pelikán-díjas polgáráról, sport- és állami kitüntetések birtokosáról a búcsúztatáson a kyokushin világszervezet hazai, illetve nemzetközi képviselői is megemlékeztek. 

A szertartáson részt vett Benkő Tibor honvédelmi miniszter is.

Shihan Furkó Kálmánt a szolnoki temetőben katonai tiszteletadással, díszsortűz kíséretében helyezték végső nyugalomra.

A tervek szerint egy köztéri szobrot, és egy teret is elneveznek majd a Shihanról a városban.

Kedves Olvasónk!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap. Ezt a rovatát vidéki újságírók írják szűkebb környezetük országosan is fontos eseményeiről. Életbevágónak tartjuk, hogy Magyarország lakói értesüljenek olyan helyi történetekről és véleményekről, amelyeket a kormányhatalom eltitkolni igyekszik.

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

Nézzen be a magyarnarancs.hu-ra mindennap: itt ingyenesen megtalálja a nap legfontosabb híreit, és még sokkal többet! De a nyomtatott heti Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt. S ha tetszett, amit olvasott, kérjük, támogasson minket.

Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.