Ma este megtörik az átok: most végre a németek négyelik fel az olaszokat

  • - h. kovács -
  • 2016. július 2.

Kispálya

A németek még sosem verték meg tétmeccsen az olaszokat. Na, majd ma.

A futballtörténelem egyik legtöbbször idézett és oly gyakran téves következtetésekre vezető mondása Gary Linekertől, az egykori angol válogatott csatártól származik: „A futball egyszerű játék, 22 ember kergeti a labdát 90 percen át, és a végén a németek nyernek”. E fatalisztikus kijelentés persze az 1990-es vb elődöntője nyomán hangzott el, ahol az angolok (akikhez mostani produkciójuk nyomán már véglegesen a szerencsétlen jelzőt társítja majd a lelketlen nemzetközi közvélemény) tizenegyes-párbajban kikaptak a NSZK-tól, miután előtte még a rendes játékidőben egyenlíteniük is sikerült, éppen Lineker révén.

Az olasz meccsre készül a német válogatott

Az olasz meccsre készül a német válogatott

Fotó: MTI/EPA

Pedig a német válogatott, ama bizonyos Nationalelf addigra már számos világversenyen bizonyította be, hogy ki tud kapni sorsdöntő meccsen is, s a lista azóta még hosszabb lett. Eddig négy vb- és három eb-döntőt buktak el (utóbbit először 1976-ban, a csehszlovákok ellen, egy a névadó által által bepanenkázott tizenegyessel) – sőt, néha még előbb is elhasaltak. De semmi sem bizonyítja jobban Lineker mondásának hamisságát, minthogy a német (illetve a jogelőd NSZK) válogatott története során képtelen volt nyerni, illetve az egyenes kieséses fázisban továbbjutni az azurrik ellen. A futballtörténelem 33 eddigi német-olasz válogatott összecsapásából csupán nyolcat nyertek meg a németek – de ezek kivétel nélkül mind barátságos meccsek voltak. A nagy tornákon eddig legfeljebb az 1996-os foci-EB csoportkörében elért 0-0-s meccset tudják sikerként elkönyvelni – ezzel ugyanis akkor legalább kiejtették az olaszokat (akik ekkor Zola révén még tizenegyest is hibáztak).

Ezzel szemben

számos daliás talján diadalt tudunk

felsorolni, némelyikük a futball arany lapjaira kívánkozik. Ott van mindjárt az 1970-es mexikói vb elődöntője! Már épp úgy tűnt, hogy egy kicsit unalmas mérkőzésen nyernek az olaszok, amikor a németek (közelebbről a középhátvéd Karl-Heinz Schnellinger) az utolsó utáni percben egyenlítettek. A többi már történelem – a vége hosszabbításban elért 4-3-as olasz győzelem lett. Későbbi tétmeccseik között emlékezetes még az 1982-es Mundial (a spanyolországi futball-vb) döntője, ahol az olaszok végül megtörték a franciák elleni hosszabbításos, tizenegyes-drámával súlyosbított elődöntőtől még fáradt németek ellenállását, és 3-1-re nyertek. Hogy közelebb kerüljünk korunkhoz, 2006-ban saját otthonukban, Dortmundban verték meg hosszabbítás után 2-0-ra a németeket a vébén (amit végül az olaszok meg is nyertek – tizenegyesekkel). Négy éve pedig, ki ne emlékezne rá, Balotelli szinte egymaga mért csapást a németekre, akik ezúttal 2-1-re kaptak ki a számukra Angstgegner olaszoktól az elődöntőben.

Ám hogy minapi írásunkra hivatkozzunk,

a hosszú sorozatok arra valók, hogy megszakadjanak:

ez a német csapat van annyira jó, hogy levegye magáról a rontást és végre alaposan odasózzon az olaszoknak, játsszanak azok bármennyire szívósan, legalábbis ahogy eddigi meccseiken mutatták. A németek alighanem már a két évvel ezelőtti, számukra diadalmas világbajnokságon megtörhették volna a varázst, de akkor a szerencse (vagy ki tudja, tán a balsors) elsodorta egymástól a két csapatot.

Lehet, hogy hosszabbítás is lesz, de a németek végül, átok ide vagy oda, besöprik a győzelmet. Tudjuk, ez még nem jelent semmit, de a főpróba nekik sikerült jobban: tavasszal (március 29-én Münchenben) 4-1-re  gázolták le az olaszokat. Ja persze, barátságos meccsen.

Gólöröm a szlovák meccsen

Gólöröm a szlovák meccsen

Fotó: MTI/EPA

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.