Ma este megtörik az átok: most végre a németek négyelik fel az olaszokat

  • - h. kovács -
  • 2016. július 2.

Kispálya

A németek még sosem verték meg tétmeccsen az olaszokat. Na, majd ma.

A futballtörténelem egyik legtöbbször idézett és oly gyakran téves következtetésekre vezető mondása Gary Linekertől, az egykori angol válogatott csatártól származik: „A futball egyszerű játék, 22 ember kergeti a labdát 90 percen át, és a végén a németek nyernek”. E fatalisztikus kijelentés persze az 1990-es vb elődöntője nyomán hangzott el, ahol az angolok (akikhez mostani produkciójuk nyomán már véglegesen a szerencsétlen jelzőt társítja majd a lelketlen nemzetközi közvélemény) tizenegyes-párbajban kikaptak a NSZK-tól, miután előtte még a rendes játékidőben egyenlíteniük is sikerült, éppen Lineker révén.

Az olasz meccsre készül a német válogatott

Az olasz meccsre készül a német válogatott

Fotó: MTI/EPA

Pedig a német válogatott, ama bizonyos Nationalelf addigra már számos világversenyen bizonyította be, hogy ki tud kapni sorsdöntő meccsen is, s a lista azóta még hosszabb lett. Eddig négy vb- és három eb-döntőt buktak el (utóbbit először 1976-ban, a csehszlovákok ellen, egy a névadó által által bepanenkázott tizenegyessel) – sőt, néha még előbb is elhasaltak. De semmi sem bizonyítja jobban Lineker mondásának hamisságát, minthogy a német (illetve a jogelőd NSZK) válogatott története során képtelen volt nyerni, illetve az egyenes kieséses fázisban továbbjutni az azurrik ellen. A futballtörténelem 33 eddigi német-olasz válogatott összecsapásából csupán nyolcat nyertek meg a németek – de ezek kivétel nélkül mind barátságos meccsek voltak. A nagy tornákon eddig legfeljebb az 1996-os foci-EB csoportkörében elért 0-0-s meccset tudják sikerként elkönyvelni – ezzel ugyanis akkor legalább kiejtették az olaszokat (akik ekkor Zola révén még tizenegyest is hibáztak).

Ezzel szemben

számos daliás talján diadalt tudunk

felsorolni, némelyikük a futball arany lapjaira kívánkozik. Ott van mindjárt az 1970-es mexikói vb elődöntője! Már épp úgy tűnt, hogy egy kicsit unalmas mérkőzésen nyernek az olaszok, amikor a németek (közelebbről a középhátvéd Karl-Heinz Schnellinger) az utolsó utáni percben egyenlítettek. A többi már történelem – a vége hosszabbításban elért 4-3-as olasz győzelem lett. Későbbi tétmeccseik között emlékezetes még az 1982-es Mundial (a spanyolországi futball-vb) döntője, ahol az olaszok végül megtörték a franciák elleni hosszabbításos, tizenegyes-drámával súlyosbított elődöntőtől még fáradt németek ellenállását, és 3-1-re nyertek. Hogy közelebb kerüljünk korunkhoz, 2006-ban saját otthonukban, Dortmundban verték meg hosszabbítás után 2-0-ra a németeket a vébén (amit végül az olaszok meg is nyertek – tizenegyesekkel). Négy éve pedig, ki ne emlékezne rá, Balotelli szinte egymaga mért csapást a németekre, akik ezúttal 2-1-re kaptak ki a számukra Angstgegner olaszoktól az elődöntőben.

Ám hogy minapi írásunkra hivatkozzunk,

a hosszú sorozatok arra valók, hogy megszakadjanak:

ez a német csapat van annyira jó, hogy levegye magáról a rontást és végre alaposan odasózzon az olaszoknak, játsszanak azok bármennyire szívósan, legalábbis ahogy eddigi meccseiken mutatták. A németek alighanem már a két évvel ezelőtti, számukra diadalmas világbajnokságon megtörhették volna a varázst, de akkor a szerencse (vagy ki tudja, tán a balsors) elsodorta egymástól a két csapatot.

Lehet, hogy hosszabbítás is lesz, de a németek végül, átok ide vagy oda, besöprik a győzelmet. Tudjuk, ez még nem jelent semmit, de a főpróba nekik sikerült jobban: tavasszal (március 29-én Münchenben) 4-1-re  gázolták le az olaszokat. Ja persze, barátságos meccsen.

Gólöröm a szlovák meccsen

Gólöröm a szlovák meccsen

Fotó: MTI/EPA

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.