Száz híres/77. Móricz Zsigmond

KOmplett

„Az emberiség olyan egyszerű sémák szerint él, és egy rendszer oly sokáig tart, hogy egész reménytelen, hogy valaha valami változás jöjjön létre.”

Móricz Zsigmond az én nagypapám. Legalábbis kisgyerekként ezt gondoltam. A Móricz-portré ugyanis, ami ki tudja, mióta függött mindig fő helyen az ebédlőben, pontosan úgy nézett ki, mint ő. Ráadásul egy időben a papa is hatalmas bajszot (és pocakot növesztett), a hasonlóság megtévesztő volt. Amikor a drága papa meghalt, a mama beköltözött Pestre. Alig hozott magával valamit, de a kép és a Móricz-összes kiemelt helyen van az új lakásban is.

false

 

Fotó: Izsák Sipos Szilárd

Papa rengeteget olvasott, a könyvespolcok náluk padlótól a plafonig voltak beépítve. Üveges vitrinben az értékesebb sorozatok, az agyonolvasott legfontosabbak a pihenőszobában (Szentkuthy, Babits, Móricz). Akkor éreztem először, hogy baj van, mikor papa azt mondta, válogassunk nyugodtan a könyvek közül, vigyük el, amelyeket akarjuk, ő már alig lát. Persze azért egy-egy könyvhöz ragaszkodott, ezeket a mama olvasta fel neki (mint ahogy a napilapokat is, mert képben kell lenni, ez nagyon fontos volt, a papa nyolcvan felett tanult meg internetezni is, a húgom készített neki kis nyomtatott füzeteket, amiben lépésről lépésre le volt vezetve, hogyan kell belépni, hol lehet a főbb oldalakat elérni).

Talán azért, mert Móricz születésnapja mostanában van (vagy június 29-én vagy július 2-án született), és a papa névnapja is (László), nem véletlen, hogy minden apró jel Móriczra mutat. Látom a print Narancsban Bán kritikáját Szilágyi Zsófia Móricz-könyvéről, egyik este véletlenül kezembe kerül egy Czinkóczi Zsuzsa- (a legendás Árvácska) interjú. Az unokatestvérem rám pirít egy szerintem vicces szituációban: „Nem a Rokonokban vagyunk!” (Megpályázott ugyanis egy állást, mire én elkezdtem dörzsölni a markomat, hogy na, ha megkapja, benyom engem is a céghez…) Kezembe került egy régi naplóm is, melyben az egykori Merlin Színház Úri muri-próbáiról és premierjéről írok, amiket azért ültem végig (először jutva be életemben színház kulisszái mögé, még a kilencvenes évék közepe-végén), mert a barátnőm kapott benne egy kisebb szerepet. Aztán pár napja az ágy alól meg véletlen előkerült egy válogatás a novelláiból. Már emlékszem is, mikor csúszhatott be: nemrég valamiért újra el akartam olvasni a Barbárokat, ezt a rövid remeket.

false

 

Fotó: Izsák Sipos Szilárd

Olvasom Szilágyi Zsófiánál (és Bán recenziója is megerősít), hogy Móricz mennyire szétforgácsolt ember volt, a munkái és szerteágazó, nehéz magánélete rabja. Hogy a regényeiből valami mindig hiányzik, sosem sikerül neki azt a nagy ívű, átfogó regényt megírnia, mint amire vágyna. Én nem tudom Móriczot kritikusan olvasni, egyszerűen már gyerekkoromtól ott van bennem, kérdőjelek nélkül. (Annak idején azt sem tudtam, hogy a paraszti létet újszerűen ábrázolja, hiszen nem ismertem a régiszerűt.) Móriczot már-már nem is íróként szeretem. Mintha ismerném. De hiszen ismerem is! Annyiszor néztem vissza rá…

(A képet László Károly bázeli kertjében készítettük. Ott is egyetlen portré van a kőbe rögzítve, Móriczé.)

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter: Nyíregyházán éreztem először, hogy meg lehet csinálni!

  • Cservenyák Katalin

Legalább kétezren gyűltek össze a szabolcsi megyeszékhely központjában Magyar Péter országjárásának péntek esti eseményére. Pedig hideg is volt és hó is. A Tisza Párt elnöke jelezte, Miskolchoz hasonlóan itt is szerettek volna fedett helyen találkozni követőikkel, de a városvezetés nem volt partner, egyúttal élesen bírálta az Orbán-kormányzat gyermekvédelmi rendszerét.

Kihívója akadt Gyurcsány Ferencnek

  • narancs.hu

„Lehet Ferivel menni a Minecraftba építgetni, meg lehet jönni feltámasztani a baloldalt” – fogalmazott a 30 éves Abd El Rahim Ali, aki a párt elnöke lenne.