Könyv

Bitó László: Két világ közt

  • - dha -
  • 2015. szeptember 27.

Könyv

Önéletrajzi kisprózatöredékek – ez lehetne a rövidke kötet műfaji meghatározása. A látványos életpálya főbb állomásait – a katolikus, polgári neveltetés, a háború utáni kényszermunka, az 56-os forradalom, az emigráció, majd a fényes amerikai kutatóorvosi karrier stációit – a tájékozottabb nagyközönség jól ismerheti, Bitó ezekről nem csak sajtóinterjúiban mesélt, de e könyv előzményeiként felfogható három másik művében is. Bár a cím azt sejteti, hogy ezúttal az emigránsévek jönnek sorra, s a szerző ügyesen kalandozik is az időben, a Két világ köztben leghang­súlyosabban mégis a mecseki szén­bányákban lehúzott évek jelennek meg. Valamikor 1953 után járunk, a narrátort, Molnár Tibit – ő Bitó ifjúkori alteregója – huszonévesen ide, Komlóra sorozzák be katonai kényszermunkára. A bánya mindennapjainak és Bitó/Molnár bányászéle­tének részletei az elbeszélésfüzér legerősebb részei: a szénkitermelés technológiai és munkaszervezési részleteinek plasztikus elbeszélése, az állandó életveszély és a rettegés pszichológiai nüanszai, s az ezeket keretező lágermiliő felvillantása; meg a sztorik a normát mindenáron túlteljesíteni akaró, s ezzel kis híján szerencsétlenséget okozó brigádvezetőről, a felhasított oldalú, haldokló bányalóról vagy Mifő Er­zsikéről, a tárnák szexvámpírjáról. A pokol eme tornácát megmutató realizmus kiterjed a valódi bányászfalvak viszonyait tárgyazó, empatikus megfigyelésekre s a bánya erotikus túlfűtöttségének érzékeltetésére is. Ez utóbbi – mármint a szex – a könyvben egyébként addig olvasmányos, amíg az effajta realizmus kordában tartja: az ifjú és fiktív Molnár (az igazi Bitó?) erotikus kalandjainak részletezéséből talán nemcsak a szemérem okán lett volna a kevesebb is elég, hanem azért is, mert a szerzőt itt olykor cserben hagyja a hiteles láttatás képessége.

 

Noran Libro Kiadó, 2015, 140 oldal, 2600 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.