Könyv

Dányádi Sára: Belvárosi növényvilág

Könyv

A repedezett aszfalt, a térkövek rései közt megbújó gaz vagy a dézsás fák, vályú- és kandelábervirágok, bérházak balkonjának zöldje, a teraszos növények éppúgy alakítják a városi zöld környezetet, mint például a parkok. Legyen szó a pásztortáskáról (Capsella bursa-pastoris), a büdöskéről (Tagetes erecta), a páfrányfenyőről (Ginkgo biloba) vagy épp a leanderről (Nerium oleander). Dányádi Sára művészeti projektnek indult könyve (különösen szép könyvről van szó, indigókék illusztrációja egyszerűen csodás) a szűkös, épp ezért már-már különlegesnek ható városi flóra határozója. A klasszikus búvár zsebkönyvek analógiája szerinti urbánus variáció lényegre törő, komoly szakirodalmat megmozgató, információdús mű. A növények legfőbb jellemzőin túl a hagyományainkban, kultúránkban betöltött szerepüket hangsúlyozza, esetenként történelmi múltjukról mesél, vagyis növényi legendáriumként is funkcionál, és persze tanít is. A legjellemzőbb, legismertebb, részben tárgyiasított fajokat emeli ki, a közkedvelt fafajtákról pedig épp oly részletességgel ír, mint a dísznövényekről vagy a pionír, a közvélekedés szerint egész egyszerűen csak gyomoknak titulált növényekről, melyektől oly gyakran igyekszünk megtisztítani a környezetünket. A tervezett és természetes zöld elemek alkotta városi flórauniverzumban kalauzolva a szerző már-már új perspektívát kínál élőhelyünk megfigyeléséhez.

Corvina, 2019, 93 oldal, 1990 Ft

 

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.