Könyv

Dragomán György: Jég

Könyv

Kevés felnőtteknek szóló képeskönyv jelenik meg a magyar könyvpiacon. Mondhatni hiánycikk a műfaj. Dragomán György rövid, töredékes története, melyet Turi Lilla rajzai illusztrálnak, háborúról, utazásról és hazatérésről szól. Egy szír zenész – nem meghatározott helyen és időben – arról beszél a tiszteletére rendezett fogadáson, hogy mi történik a hazájában, nem tudja, mi lesz, s már nem is számolja, mikor és hányan halnak meg, nem is lehet. Az ő családja is érintett a veszteségben, és nem, vegyi fegyvert még nem vetettek be, de ki tudja…

Evidens, egy képeskönyvet nem úgy kell olvasni, mint egy regényt, verseskötetet vagy novellák sorát. Egy könyv értékét meg nyilván nem az határozza meg, milyen hosszan kell vagy lehet olvasni, úgymond mennyi ideig tart ki. Az etűd jellegű sztori a határozott stílusú grafikus hangsúlyai és értelmezése által jelenítődik meg, szinte látomásszerűen. Képei vázlatos stílusából adódóan elnagyoltaknak tűnnek, de esetenként igen részletezők. Turi bátran él minimalista eszközökkel, így egy csepp lime éppúgy elfér egy egész oldalon önmagában, szöveg nélkül, mint ahogy egy meghatározó szó vagy mondat felnagyítása vagy egy túl közeli arcrészlet is. Egyértelmű, hogy itt a szöveg kép nélkül aligha állja meg a helyét, míg a rajzok szavak nélkül is beszédesek. Valójában persze a kettő szimbiózisa nyújtja a maradandó élményt. Alig érünk a történet és a képek végére, már kezdhetjük is az elejéről lapozni, olyan vonzó és magával ragadó e könyvtárgy vizualitása.

Magvető, 2019, 32 oldal, 2999 Ft

 

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.