Könyv

Dragomán György: Jég

Könyv

Kevés felnőtteknek szóló képeskönyv jelenik meg a magyar könyvpiacon. Mondhatni hiánycikk a műfaj. Dragomán György rövid, töredékes története, melyet Turi Lilla rajzai illusztrálnak, háborúról, utazásról és hazatérésről szól. Egy szír zenész – nem meghatározott helyen és időben – arról beszél a tiszteletére rendezett fogadáson, hogy mi történik a hazájában, nem tudja, mi lesz, s már nem is számolja, mikor és hányan halnak meg, nem is lehet. Az ő családja is érintett a veszteségben, és nem, vegyi fegyvert még nem vetettek be, de ki tudja…

Evidens, egy képeskönyvet nem úgy kell olvasni, mint egy regényt, verseskötetet vagy novellák sorát. Egy könyv értékét meg nyilván nem az határozza meg, milyen hosszan kell vagy lehet olvasni, úgymond mennyi ideig tart ki. Az etűd jellegű sztori a határozott stílusú grafikus hangsúlyai és értelmezése által jelenítődik meg, szinte látomásszerűen. Képei vázlatos stílusából adódóan elnagyoltaknak tűnnek, de esetenként igen részletezők. Turi bátran él minimalista eszközökkel, így egy csepp lime éppúgy elfér egy egész oldalon önmagában, szöveg nélkül, mint ahogy egy meghatározó szó vagy mondat felnagyítása vagy egy túl közeli arcrészlet is. Egyértelmű, hogy itt a szöveg kép nélkül aligha állja meg a helyét, míg a rajzok szavak nélkül is beszédesek. Valójában persze a kettő szimbiózisa nyújtja a maradandó élményt. Alig érünk a történet és a képek végére, már kezdhetjük is az elejéről lapozni, olyan vonzó és magával ragadó e könyvtárgy vizualitása.

Magvető, 2019, 32 oldal, 2999 Ft

 

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.