Könyv

Démonikus költőnőnk

Németh Ványi Klári: Anarcsi boszorkányok

  • Kiss Noémi
  • 2015. június 28.

Könyv

Csúnya tündér, boszorkány, sápkóros vénasszony – így emlegeti és feledi a magyar irodalom Czóbel Minkát (1855–1947).

Nézzük meg a fényképeit, a verseket, leveleket és visszaemlékezéseket – épp az ellenkezője derül ki. Vidám, fényes-érdekes életű, férjezetlen nő – jó költő, izgalmas levelező, dráma- és prózaíró. Imádta Máramarost, írt a ruszinokról, a hegyekről, a bányászfalvak lakóiról. Sokat utazott, keletre–nyugatra. Fenét volt csúnya, a Kádár-kor szelleme előszeretettel bélyegezte meg őt. Csak szecessziós volt, és divatból melankolikus. Versei szimbolista erővel beszélnek a lélek fájdalmairól. Czóbel életében minden természetesen van jelen, a képeiről és a festményeiről is süt a művészi szabadság. Híres levelet írt neki Henrik Ibsen, aki nem véletlenül szerette meg ezt a tehetséges, európai szellemet. Weöres Sándor szerint ő volt „a modern magyar líra legnagyobb előfutára”. Barátnőjével élt együtt, a Berlinből Magyarországra vándorló és Szabolcsot hazájául választó festőművésszel, Helen Büttnerrel (1866–1943). Levelezésükben illatos, száradt virágok és pajzán illusztrációk találhatók. Csúnyaság egy szál se.

Németh Ványi Klári regénye az ő életükről szól. A felemelés prózai művészete ez. A szerző nem csinál mást, mint a fennmaradt levelekből és saját kutatómunkájából (riportokból, tanulmányokból) összeszövi a szálakat, és visszahelyezi saját Czóbel Minkáját az anarcsi világba. A könyv így maga is egy démonikus, drámai kaland – levelek, receptek, hisztériaterápia, pletykák és a sikertelen férjhez menési kísérletek vannak benne izgalmasan elmesélve. Itt minden romantikus persze, de éppúgy a visszájára is fordítható. Szabados és beteges is, nevetséges és boldogtalan, nagy­világi és provinciális egyszerre. Magyar deklasszált kastélyok lakóinak írószobájában vagyunk. Nem tudom, a szerző pontosan mennyit tett hozzá anyagához (néhány ismétlést, szerkesztési pontatlanságot észrevettem), de amit közread, az hitelesnek tűnik. Bár a szellemes játékok feltehetőleg a szerző saját humorát dicsérik, és kevésbé az originális dokumentumokat.

A regény végén az anarcsi polgármestert idegesíti a kultusz, de meglátja benne a lehetőséget: „ha így felemelkedik újra Minka a sírból, jó lenne pályázni”. Vagy legalább azt mondani, hogy pályázunk. Jönnek sorban a doktorok, firkászok, mindenféle „bölcsész, csúf, pesti nők” járnak ide megnézni a „büdös, burzsuj, buzi vénasszonyokat”. Mindenki Minkáról akar vele beszélni, nem a faluról, nem a választásokról. A Czóbel-kúria sajnos romokban hever, parkja és ősfái azonban még ma is kellemes sétát engednek. Itt van eltemetve Büttner és Czóbel. Rájuk férne már egy rekonstrukciós pályázat.

Kalligram Kiadó, 2014, 154 oldal, 2500 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.