Indiana Jones a Manci hídon (Poós Zoltán: Az alkony fokozatai)

  • - legát -
  • 2006. november 30.

Könyv

A szerzőnek az elmúlt tizennégy évben több verseskötete és egy kisregénye jelent meg, de közismertté személyes hangvételű retrókislexikonával, a Szivárvány Nagyáruházzal vált, amely a hetvenes-nyolcvanas évek hazai tárgykultúrájának/kulturálatlanságának állított emléket.

A szerzőnek az elmúlt tizennégy évben több verseskötete és egy kisregénye jelent meg, de közismertté személyes hangvételű retrókislexikonával, a Szivárvány Nagyáruházzal vált, amely a hetvenes-nyolcvanas évek hazai tárgykultúrájának/kulturálatlanságának állított emléket. A gazdagon illusztrált, kellemes kötetben Poós akkora szeretettel és lelkesedéssel dédelgette az olyan jelentéktelen vagy éppen kimondottan szánalmas korabeli tárgyakat, mint a kacsintós pénztárca vagy a Fa szappan, hogy azok valóban "főhőssé", azt ne mondjam, "kultikussá" váltak.

De amíg az előző kötet alapját a saját élmények jelentették, az új könyvben hosszú évek könyvtári kutatómunkája látható. Poós nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy 1946-ba utazzon vissza. A nulladik évbe. Amikor mai tudásunk szerint már minden eldőlt, mégis szeretnénk azt hinni, másképp is történhetett volna. Az alkony fokozatai azonban nem színes ajándékkosár, hanem regény. Ám a szerző részletek iránti lelkesedése miatt nem csak regény, kötéltánc is.

A szétlőtt város, a kiégett házak, a törmelékhegyek ellenére Budapest 1946-ban volt a legszínesebb - legalábbis a közönséget illetően. Ha elolvasunk bármilyen visszaemlékezést, korabeli újságcikket, de elég egy zsánerkép, olyan érzésünk támad, hogy erre a köztes szükségállapotra hiába telepszik a jövő árnyéka, igazán jellegzetes alakjai Rejtő Jenő mellényzsebéből bújtak elő. Természetesen Poós fantáziáját is ez az "állatsereglet" mozgatta meg, főhőse olyan figura, akinek a felbukkanását és működését kizárólag egy ilyen mesevilágban lehet elképzelni. Unden Gábor nemcsak jómódú zsúrfiú, de a berlini olimpia úszóbajnoka is, aki ráadásul Dél-Afrikában dekkolt az ostrom idején - diplomata apjának köszönhetően. Unden hazajön, nem hisz a szemének, de mintha nem nagyon rázná meg a látvány. Úszóedzéseket tart, ténfereg, unatkozik. Belép pártba, szektába, röplapozik, de ami a legfontosabb, egy csinos nő és az eltűnt idő (a gyermekkor) nyomába ered. Mindez igencsak irritáló alapállás egy olyan korszakban, amikor kiskamaszokból lettek családfenntartók, kemény férfiak, hiszen a harmincéves főszereplő úgy viselkedik, mint egy gimnazista az érettségi előtt, s természetesen úgy véli, első látásra beleszeretett a titokzatos nőbe. De mindezek után, hiába köszöntenénk a kedves olvasót a rózsaszín szalonban, a szalonspiccből nem lesz mámoros leittasodás. Poóst nem igazán érdekli a különös románc, a lányról csak adatokat tudhatunk meg, valódi érzelmei is titokban maradnak. Míg Undennek legalább "melák ufó-karaktert" ad a szerző, Malek Sophie figurája semmilyen.

Kár értük, mert noha teljesen más lehetett az alkotói szándék, Az alkony fokozatai első nekifutásra mégiscsak egy nagy-nagy love story ígéretével kecsegtet. Ám e tekintetben a szerző adósunk marad. Poós szinte minden energiáját a regény mérnöki pontosságú megszerkesztésére, a különös évjárat atmoszférájának megteremtésére fordította, ezt sikerült is elegánsan megoldania - létrehozott egy Umberto Eco műveihez hasonlítható, játékos konstrukciót, ami könyvének a lényege. Ráadásul elrejtett egy rakás olyan dolgot - a "Ruszkik haza!" graffititől Indiana Jonesig -, amelyek csak 1946 után váltak aktuálissá, mégis korhűnek érezzük őket. Annál inkább, mert elbeszélésmódja sokkal inkább az akkori "polgári stílust" idézi, mint a hazai irodalomban oly divatos "kikacsintósdit".

Ha felsorolnám a könyv egyéb vonatkozásait, joggal gondolhatnák, hogy "akasztott emberen kívül minden van benne". Különben meg van benne akasztott ember is, sőt egyebek mellett olyan merész képzettársítás, amely az ókori Mithras-kultusz és a magyar arisztokrácia között állít fel párhuzamot. De mivel mindig akad logikus magyarázat, és nem kuszálódnak össze a szálak, a sok-sok "apróság" egységes képpé formálódik. És ez annak ellenére élvezetessé teszi a könyvet, hogy hősei cseppet sem rokonszenvesek.

Kalligram, 2006, 2200 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.