Könyv

Jean-Claude Mourlevat: Jakabak

Könyv

A kecskék különös életé­ről talán már tudunk egyet s mást. Ám e tárgyú tudásunkat egészen biztos, hogy elmélyíti Jakabak kedves története. Némi fantazmagória és megfelelő mennyiségű mesebeszéd alakítja a szerelmi bánatában világgá ment, majd kalandok sorozatában részesült párosujjú patás sztoriját. De rögzítsük, kecskék ide vagy oda, ez azért egy nagyon emberi történet. Barátságról, szerelemről, magányról, na meg az életigenlésről mond igazat a humorral dúsított kortalan elbeszélés, László Kinga remek fordításában. Kecskeországban jókedv és vidámság honol. A kecskembereknek nevezett lények nyáron a mezőn dolgoznak, télen meg egy nagy adag káposztalevest ülnek körbe. Imádnak mulatozni, a közösségi házként is funkcionáló csűrben zenélnek és táncolnak. A szombati program fixen buli. A kecskék igazi mókamesterek és nem túl bonyolult lelkek, de mindez csak visszautasítandó tipizálás. Jakabak zenész, törődő barát, szerelmi ügyekben félénk és visszahúzódó. A nagybetűs szerelem változtatja meg alapjaiban az életét, amikor kiderül, Szépecske mást szeret. (Jó tudni: a kecskék országában a fiúk neve minden esetben -bakra végződik, a lányokéhoz meg azt toldják hozzá, hogy
-ecske.) A hősszerelmes kecske életében a csalódás nem várt fordulatot és megannyi találkozást hoz – de még milyeneket! A történethez Rofusz Kinga csodás lényeket teremtett. Fekete-fehér illusztrációi részletgazdag, mégis minimál környezetet kerítenek a mese egyéniségei köré. Kár, hogy nincs benne több rajz.

Fordította: László Kinga. Vivandra Könyvek, 2019, 208 oldal, 2950 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”