Könyv

Lori Gottlieb: Akarsz beszélni róla?

Könyv

A hangzatos ajánlás, miszerint a könyv „teljesen új alapokra helyezi, mit gondolunk a pszichoterápiáról”, jócskán megtévesztő. Nincs szó világmegváltó fordulatról, a szerző maga is hivatkozik a terápiás irodalom azon nagyságaira, köztük is elsősorban Irvin D. Yalomra, akinek a munkái megágyaztak a terápiás történetek és tapasztalatok regényessé alakított tálalásának.

„A könyvet kiemeli az önsegítő tucatirodalomból néhány jól megírt jelenet, és az, hogy Gottlieb a saját élettörténetével hitelesíti tárgyát” – írtuk a szerző első sikerkönyve, a Légy a felesége kapcsán (lásd: Frászt érdemelsz többet!, Magyar Narancs, 2012. február 6.). Míg ott a negyvenes szingli nők társkereső problémái álltak a középpontban, itt a gazdagabb önismeret megszerzése köré szerveződnek az egymásba fonódó esetleírások, amelyekkel párhuzamosan a szerző saját terápiás folyamatába is betekintést nyerünk.

A könyv legerősebb szála a látszólag magabiztos John tragédiájának lassú kibomlása, de a többiek sorsa is kemény: egy idős asszony öngyilkosságot tervez, mert úgy érzi, összeroppan múltbéli bűneinek súlya alatt. A fiatal rákbeteg Julie a saját vidám temetését szervezi. Charlotte vedel, a terapeuta maga pedig a szakítását próbálja feldolgozni, mert úgy érzi, romba döntötte az életét. A könyv stílusa könnyed, de nem bulváros, s híven mutatja meg, hogy igenis szembe kell néznünk a problémáinkkal, és ebben legnagyobb segítségünk a kapcsolataink megerősítése lehet.

Fordította: Dudik Annamária Éva. 21. Század Kiadó, 2020, 463 oldal, 4490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Budapest egyelőre megúszta, nem inkasszálta az államkincstár a számláit

FRISSÍTÉS: Cikkünk megjelenése után nem sokkal kiderült, hogy a Magyar Államkincstár mégis inkasszálta a szóban forgó 10,2 milliárd forintot. 

A tét már rövid távon is Budapest működésének fenntartása. Bár az állam és a főváros voltaképp 120 milliárd forint elvonásán vitázik, ebből már 10,2 milliárd forint mínusz is kritikus lenne. És hol van még az év vége és a 2026-os költségvetés.

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.