A hangzatos ajánlás, miszerint a könyv „teljesen új alapokra helyezi, mit gondolunk a pszichoterápiáról”, jócskán megtévesztő. Nincs szó világmegváltó fordulatról, a szerző maga is hivatkozik a terápiás irodalom azon nagyságaira, köztük is elsősorban Irvin D. Yalomra, akinek a munkái megágyaztak a terápiás történetek és tapasztalatok regényessé alakított tálalásának.
„A könyvet kiemeli az önsegítő tucatirodalomból néhány jól megírt jelenet, és az, hogy Gottlieb a saját élettörténetével hitelesíti tárgyát” – írtuk a szerző első sikerkönyve, a Légy a felesége kapcsán (lásd: Frászt érdemelsz többet!, Magyar Narancs, 2012. február 6.). Míg ott a negyvenes szingli nők társkereső problémái álltak a középpontban, itt a gazdagabb önismeret megszerzése köré szerveződnek az egymásba fonódó esetleírások, amelyekkel párhuzamosan a szerző saját terápiás folyamatába is betekintést nyerünk.
A könyv legerősebb szála a látszólag magabiztos John tragédiájának lassú kibomlása, de a többiek sorsa is kemény: egy idős asszony öngyilkosságot tervez, mert úgy érzi, összeroppan múltbéli bűneinek súlya alatt. A fiatal rákbeteg Julie a saját vidám temetését szervezi. Charlotte vedel, a terapeuta maga pedig a szakítását próbálja feldolgozni, mert úgy érzi, romba döntötte az életét. A könyv stílusa könnyed, de nem bulváros, s híven mutatja meg, hogy igenis szembe kell néznünk a problémáinkkal, és ebben legnagyobb segítségünk a kapcsolataink megerősítése lehet.
Fordította: Dudik Annamária Éva. 21. Század Kiadó, 2020, 463 oldal, 4490 Ft