Könyv

Melinda Gates: A nő helye

Könyv

A nők felszabadításával érhető el a nemek közötti egyenlőség; társadalmi fejlődés kulcsa a nők elnyomásának megszüntetése; ez lehet a legátfogóbb, leghatékonyabb, legjobban megtérülő befektetés – véli a szerző. Melinda French Gates aktivista, jogvédő Dallasban nevelkedett katolikus családban, számítástechnikai diplomát szerzett, és a Microsoft középvezetője lett, később pedig a világ legtávolabbi pontjain élő, súlyosan nélkülöző emberek megsegítésének szentelte az életét.

A 2000-ben férjével alapított Gates Foundation a világ legnagyobb karitatív magánalapítványa. Melinda Gates kiáltványnak szánt, lelkesítő, erősen pozitív hangvételű könyve az elmúlt két évtizedben végzett humanitárius munkáról ad képet. A könyvben elesett, kiszolgáltatott helyzetben élő emberek történeteit ismerhetjük meg a szerző vallomásos kommentárjaival. Megtudjuk, mire csodálkozott rá, milyen zsigeri tapasztalatok írták felül korábbi elgondolásait. Leírja, milyen volt indiai nőket segíteni a szoptatásban, vagy miért tisztelték a mozambikiak a szülő nőn már segíteni nem tudó „Magas Doktort”. Az elbeszélések középpontjában a nemi szerepekkel kapcsolatos kérdések állnak. Olvashatunk az anyák és az újszülöttek egészségét, a családtervezést és a lányok oktatását érintő problémákról, valamint a fizetetlen munkáról és a gyermekházasságokról is. Melinda Gates fontos problémákra irányítja a figyelmet, kár, hogy mindezt terjengősen, önmagát ismételve és felszínesen teszi, így a könyv a jó szándékú propaganda és a gátlástalan önfény keveréke csupán.

Fordította: Getto Katalin. Bookline Könyvek, 2019, 300 oldal, 3999 Ft

 

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.