Könyv

Ők is boldogan éltek? – A férfi változat

Könyv

Divat lett továbbírni a híres mesehősök élettörténetét. Hercegnők, királykisasszonyok, árva lányok vagy épp gonosz mostohák sztorijait kortársítani: a feminista vagy csak modern nézőpont újszerű, olykor kifejezetten klassz történeteket generált. Nagy kérdés viszont, miért érdekes a férfi változat, ha a patriarchális társadalomban a férfiszerepek nem különösebben változtak, amióta a mesék íródtak, és e figuráknak eddig is csupa izgalomban volt részük.

Mi lett a királyfiakkal, vitézekkel és kalandorokkal? Tizennégy kortárs (szigorúan) férfi szerző megírta, hogyan folytatódott Lúdas Matyi, Hókuszpók vagy épp János vitéz élete, hogyan alakult a Piroska, a Jancsi és Juliska, a Hófehérke vagy az Óz, a csodák csodája egy-egy férfialakjának sorsa. Boldog vég ezúttal sincs, a például Darvasi László, Háy János, Zoltán Gábor, Garaczi László vagy Totth Benedek által írt mesenovellák szinte mind sötét tónusúak, meghökkentőnek mondhatók. Nem valók gyerek kezébe – áll a fülszövegen teljesen helytállóan. Míg a sárkányölő klasszikus változata szerint nem bír megállapodni, mert kalandvágya csillapíthatatlan, addig Döbrögi vállalatbirodalmat épít, Jancsi és Juliska meg vérfertőző hármas viszonyba keveredik. A sok-sok változó minőségű formai és elbeszélői ötlet közül van, ami már-már durvának hat, de akad kifejezetten megkapó is. A Piroska és a farkas átirat valóságközeli variációja már nem is mese. Nagymama iszik, nagypapa iszik, nagymama szerint nagypapa tönkretette az életét, és míg a kis öreg simán abban a hitben él, hogy körülötte mindenki emiatt sajnálkozik, a nagymama kimúlik a panelban.

Cser Kiadó, 2019, 167 oldal, 3995 Ft

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.