Könyv

Ők is boldogan éltek? – A férfi változat

Könyv

Divat lett továbbírni a híres mesehősök élettörténetét. Hercegnők, királykisasszonyok, árva lányok vagy épp gonosz mostohák sztorijait kortársítani: a feminista vagy csak modern nézőpont újszerű, olykor kifejezetten klassz történeteket generált. Nagy kérdés viszont, miért érdekes a férfi változat, ha a patriarchális társadalomban a férfiszerepek nem különösebben változtak, amióta a mesék íródtak, és e figuráknak eddig is csupa izgalomban volt részük.

Mi lett a királyfiakkal, vitézekkel és kalandorokkal? Tizennégy kortárs (szigorúan) férfi szerző megírta, hogyan folytatódott Lúdas Matyi, Hókuszpók vagy épp János vitéz élete, hogyan alakult a Piroska, a Jancsi és Juliska, a Hófehérke vagy az Óz, a csodák csodája egy-egy férfialakjának sorsa. Boldog vég ezúttal sincs, a például Darvasi László, Háy János, Zoltán Gábor, Garaczi László vagy Totth Benedek által írt mesenovellák szinte mind sötét tónusúak, meghökkentőnek mondhatók. Nem valók gyerek kezébe – áll a fülszövegen teljesen helytállóan. Míg a sárkányölő klasszikus változata szerint nem bír megállapodni, mert kalandvágya csillapíthatatlan, addig Döbrögi vállalatbirodalmat épít, Jancsi és Juliska meg vérfertőző hármas viszonyba keveredik. A sok-sok változó minőségű formai és elbeszélői ötlet közül van, ami már-már durvának hat, de akad kifejezetten megkapó is. A Piroska és a farkas átirat valóságközeli variációja már nem is mese. Nagymama iszik, nagypapa iszik, nagymama szerint nagypapa tönkretette az életét, és míg a kis öreg simán abban a hitben él, hogy körülötte mindenki emiatt sajnálkozik, a nagymama kimúlik a panelban.

Cser Kiadó, 2019, 167 oldal, 3995 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.