Megvan az OSZK új vezetője

Könyv

Ma kora délután jelentik be az intézmény dolgozóinak, ki kerül Magyarország nemzeti könyvtárának élére. Cikkünk megjelenése után az OSZK és a kormány honlapján megjelent a közlemény, amiből kiderül: Kásler Miklós valóban Hammerstein Juditot nevezte ki az OSZK élére.

A Magyar Narancs értesülése szerint ma kora délután állománygyűlést tartanak az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) dolgozóinak. Belső információk alapján úgy tudjuk, az eseményről szóló meghívólevélben az szerepel, hogy Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár és Hammerstein Judit volt kultúráért felelős helyettes államtitkára is jelen lesz. Fekete bejelentésre készül.

Frissítés: az OSZK honlapján késő délután megjelent egy közlemény, ami megerősítette a Narancs.hu információit. Idézünk a közleményből: "Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának minisztere 2019. augusztus 23-ai hatállyal Hammerstein Juditot bízza meg az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatói feladatainak ellátásával". A közleményből az is kiderül, Hammerstein csak megbízott igazgató.

Korábban már cikkezett arról a sajtó, hogy Hammerstein esélyes az OSZK élére.

false

 

Fotó: MTI

Állítólag olyan információk is keringtek az OSZK-ban, hogy az állománygyűlésen Demeter Szilárd, a PIM igazgatója is jelen lesz. Demeterről a hvg.hu írta meg, hogy kormánybiztosként felügyelheti az intézmény átalakítását. Frissítés: Demeter nem jelent meg az állománygyűlésen, információink szerint Fekete a kormánybiztosi kinevezésre vonatkozó dolgozói kérdésre válaszolt ugyan, de sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta a hetilap értesülését.

Mint ismert, Hammerstein Judit volt az egyik első áldozata az úgynevezett kultúrharcnak. Az utóbbi években eljelentéktelenedett Balassi Intézet éléről menesztették, állítólag azért, mert túlságosan liberális volt az intézmény programja a Fidesznek. De nem kellett félnie, hogy feladat nélkül marad: tavaly októberben a vendégoktatói hálózat fejlesztéséért felelős miniszteri biztos lett. (Cikkünk korábbi változatában azt írtuk, hogy helyettes államtitkárrá nevezték ki, valójában 2011 és 2014 között töltötte be ezt a posztot. A hibáért az érintettek és az olvasók elnézését kérjük - a szerk.)

Az első áldozat - A Balassi Bálint Intézet és a kultúrharc

A hungarológiának és a székelyföldi jegessport-beruházásoknak is van már miniszteri biztosa

Jól olvasták. Szijjártó Péter nem csak űrkutatási biztost nevezett ki kedden, Zsigmond Barna Pál és Hammerstein Judit is izgalmas megbízatást kapott.

Több fideszes erős ember is szóba került korábban az OSZK-val kapcsolatban. De úgy tűnik, senki sem ambicionálta különösebben Magyarország nemzeti könyvtárának vezetését.

Bár az is igaz, kellemetlen intézkedések sorát kell majd az új igazgatónak végrehajtania, hisz' tervezett leépítésekről hallani már régóta, de költözés is vár az OSZK-ra.

Korábban arról lehetett hallani, hogy az OSZK a Nagykörút és az Üllői út találkozásánál lévő Kilián-laktanyába költözik. Ezt az intézmény később cáfolta. Állítólag csak opcióként merült fel, a költözés pontos részletei pedig még mindig a kormányzat döntésére várnak. Az viszont biztos, hogy a Piliscsabára ígért archívumépület lassan, de biztosan elkészül, 2017 decemberi tervek szerint a következő év végéig bruttó 952,72 millió forintból.

Figyelmébe ajánljuk

Mesterségvizsga

Egyesek szerint az olyan magasröptű dolgokhoz, mint az alkotás – legyen az dalszerzés, írás, vagy jelen esetben: színészet –, kell valami velünk született, romantikus adottság, amelyet jobb híján tehetségnek nevezünk.

Elmondom hát mindenkinek

  • - ts -

Podhradská Lea filmje magánközlemény. Valamikor régen elveszett a testvére. Huszonhét évvel az eltűnése után Podhradská Lea fogta a kameráját és felkerekedett, hogy majd ő megkeresi.

Nem oda, Verona!

  • - turcsányi -

Valahol a 19. század közepén, közelebbről 1854-ben járunk – évtizedekre tehát az államalapítástól –, Washington területén.

Nagyon fáj

  • Molnár T. Eszter

Amióta először eltáncolta egy kőkori vadász, ahogy a társát agyontaposta a sebzett mamut, a fájdalom a táncművészet egyik legfontosabb toposza.

Mindenki a helyére

Mit gondol Orbán Viktor és a Fidesz a nőkről? Hogyan kezeli őket? És mit gondol ugyanerről a magyar társadalom, és mit a nők maguk? Tényleg a nők pártja a Fidesz? Ezeket a kérdéseket próbálja megválaszolni a kötet többféle aspektuson keresztül. Felemás sikerrel.

„Én valami kevésbé szelídet kerestem”

  • Mink András

„A be nem illeszkedés vonzó távlatát nyújtották nekem” – olvasható Kenedi János szellemi ébredésének történetéről számot adó, Elhülyülésem története című 1977-es írásában, amelyet Kovács András nevezetes körkérdésére (Marx a negyedik évtizedben) írt válaszul.

Megint dubajozás

Alacsony belépési küszöb, mesés hozamok, könnyű meg­gazdagodás, örök élet: ezek közül az első kettőt biztosan ígérik a mesés dubaji ingatlanbefektetési ajánlatok. Pedig az előrejelzések szerint akár egy éven belül kipukkadhat az ingatlanlufi.

A beismerés semmis

Az ügyész kizárását kezdeményezte a védelem, a különböző tit­kos­­szolgálati szervek más-más leiratot készítettek ugyan­arról a hangfelvételről – bonyolódik a helyzet abban a büntetőperben, amelynek tárgya a Nyugat-Európába irányuló illegális kutyaexport.