könyv

Peter May: Vesztegzár

Könyv

Néhány évvel ezelőtt valószínűleg elképzelhetetlennek tartottuk volna, hogy egy thriller attól legyen igazán izgalmas, hogy kijárási korlátozásról, halálos vírusról, PCR-tesztről vagy sebtiben épített járványkórházról olvashatunk benne. Peter May, számos bestseller szerzője megelőzte a korát: Vesztegzár című könyvét, amelyben egész London karanténba kerül egy különösen magas halálozási arányú vírus miatt, 2005-ben írta. Ám akkor a kiadók sorra hajtották el a szerzőt azzal, hogy a műve nem elég realisztikus. Majd eltelt 15 év, és Mayt jövőbe látónak titulálták. Ugyanakkor erős aránytévesztés lenne a Vesztegzárat remekbe szabott műként emlegetni. A könyv nem más, mint egy tisztességes akció-krimi, táskából előkerülő csontokkal, feszültséggel teli nyomozással, amit a kijárási tilalom, a sötét és üres utcák nyilvánvalóan még izgalmasabbá (és aktuálisabbá) tesznek, a háttérben kibontakozó új szerelemmel és tönkremenő házassággal, drámával és némi tudománnyal. A jól felépített hajsza nehezen letehetővé teszi a könyvet, ám a végkifejlet egyrészt elkapkodott, másrészt klisés, szinte látjuk magunk előtt vérfoltos fehér trikóban Bruce Willist, ahogy vágtat a London Eye felé, hogy megmentse a szerelmét és persze a világot, igazságot tegyen és elégtételt kapjon saját veszteségeiért. A többi már spoiler lenne, egy dologra viszont mindenképpen fel kell hívnunk a figyelmet: konteohívők kezébe a Vesztegzár nem való.

Fordította: Gömöri Péter, Novák Gábor, Tomori Gábor. 21. Század Kiadó, 2020, 319 oldal, 3990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.