STIEG LARSSON: A LÁNY, AKI A TÛZZEL JÁTSZIK

  • - sisso -
  • 2009. november 26.

Könyv

Amikor elkezdek kételkedni abban, hogy van értelme a nők, a gyerekek vagy úgy általában a kiszolgáltatott emberek jogaiért küzdeni, akkor elég elővennem a skandináv krimik pár éve folyamatosan bővülő sorozatát, és előkészítenem az olvasólámpa mellé néhány liter kávét. Ezeknek az északi népeknek ugyanis a neonáci bűnözőktől a nőkereskedő maffiáig minden jelen lévő, súlyosan megoldatlan társadalmi problémáról létezik izgalmas és aktuális regényük.

 

Stieg Larsson újságíróként elsõsorban a rasszizmus és a szélsõjobb elleni harc elkötelezett katonája volt. Regénytrilógiája, az utóbbi idõk legnagyobb svéd krimisikere pedig az intézményi és a családon belüli erõszakra mond nemet, ezek hátterét tárja fel nagyon korrekten, bulvármentesen. A Tetovált lány címû (eredetiben: Férfiak, akik gyûlölik a nõket) elsõ kötet után megjelent itthon a második darab is. A fõhõs, Lisbeth Salander egészen elképesztõ figura: matematikus, hacker, tud gyilkolni, és neki is sötét családi titkokkal van teli a gardróbja. Számos baljós elõzmény után tudomást szerez róla, hogy a prostitúcióra kényszerített fiatal külföldi lányokat futtató hálózatról és az ezt használó, sokszor prominens emberekrõl tényfeltáró riportot készül megjelentetni a Millennium, egy hírhedten kíméletlen folyóirat. Persze számos ember van, akinek érdekében áll ezt megakadályozni, így elõbb-utóbb egy izgalmas gyilkossági ügybe keveredünk. Amire fény derül közben, az gyomorforgató. Larsson tulajdonképpen egy új rabszolgaság képét mutatja fel a "legdemokratikusabb" társadalom peremvidékén. A feszültséget végig fenntartja azzal, hogy érzékelteti: ebben mindenki sáros, ráadásul mindenki családilag is érintett lehet. És még a társadalmi nemekkel foglalkozó tudomány is szerepet kap a regényben egy gender PhD-re készülõ lány dolgozatának és egy, a prostitúcióról készülõ könyv részleteinek képében.

Fordította: Torma Péter. Animus, 2009, 527 oldal, 3490 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.